Centrální Káhira

6. března 2008 v 18:05 | Dominika Vaněčková |  Objevy, nové poznatky

Centrální Káhira

Když se v roce 1863 ujal moci chedív Ismáíl, Káhira byla málem ještě středověkým městem s uliční sítí, jejíž tvar se v průběhu 500 let takřka nezměnil. Avšak Ismáíl, vzdělaný ve Francii, si předsevzal přetvořit své hlavní město v moderní módní metropoli, jež by se mohla srovnávat s Paříží. Místo aby Káhiře vtiskl řád, rozhodl se vysušit údolní nivy mezi Káhirou a Nilem a vše udělat od začátku. Výsledkem je dnešní srdce centrální Káhiry. Krásná evropská architektura t 19. století - byť sešlá a omšelá - doplňuje kulisu ryze středovýchodního pouličního dění. Tichý Nil skýtá útočiště před ruchem, davy lidí a dopravními zácpami.

Okolí náměstí Mídán Tahrír

Náměstí Mídán Tahrír, zamořené auty, je ohniskem centrální Káhiry. Do krásy má však daleko. Vedou sem všechny cesty a během pouhých několika dnů se většina turistů důvěrně obeznámí s jeho novodobými dominantami - hotelem Nile Hilton, sídlem Ligy arabských států a Mugammou - rezidencí 18 000 státních úředníků. K optimističtějším objektům patří tmavorůžový zevnějšek Egyptského muzea a elegantní křivka průčelí mezi ulicemi Šária Kasr an-Níl a Šária Talaat Harb, kde najdete letecké společnosti, cestovní kanceláře, obchody se suvenýry a kavárny.

Egyptské muzeum

První Egyptské národní muzeum staroegyptských artefaktů založil Francouz Auguste Mariette (1821-81) a otevřeno bylo v roce 1863. dříve než se v roce 1902 přestěhovalo do stávající víceúčelové budovy, vystřídalo dvě sídla, jejichž prostory mu však brzy přestaly stačit. Muzeum soustřeďuje přes 120 000 exponátů a dalších 150 000 údajně čeká na svou příležitost v suterénu. Pýchou sbírky jsou předměty objevené v Tutanchamonově hrobce, nicméně zastoupeny jsou nádherné kousky ze všech epoch starověkého Egypta, počínaje paletou krále Narmera z doby kolem roku 3100 před naším letopočtem a konče nezapomenutelnými helénisticko-římskými fajjúmskými podobiznami z 2. století našeho letopočtu
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.