Islámská Káhira

6. března 2008 v 18:06 | Dominika Vaněčková |  Objevy, nové poznatky

Islámská Káhira

Po dobytí Egypta v roce 641 po Kristu muslimové založili město Fustát na místě dnešní jižní hranice moderní Káhiry. Následující dynastie si každá zřídila vlastí hlavní město, pokaždé o něco dál na severovýchod od původního. Až Saladin nechal vybudovat impozantní citadelu (al-Kalaa) na skalním ostrohu a našel nejvhodnější polohu pro hlavní město. Během mamlúcké éry, jež trvala od roku 1250 do roku 1517, zde vyrostlo množství mešit, mauzoleí a islámských staveb. Dnes bludiště úzkých přeplněných uliček islámské Káhiry pulzuje životem a útočí na smysly jedinečnou směsicí zvuků, pachů a pohledů. Nabízí rovněž letmý vzhled do minulosti. Většina mešity je přístupná i nemuslimům a platí se nízké vstupné.

Okolí Chánu al-Chalílí

Prohlídka islámské Káhiry v každém případě začíná na středověkém bazaru Chán al-Chalílí, obchodním srdci islámské Káhiry. Původně se tento chán rozkládal mezi Šária Al-Muizz li-dín Alláh a Mídán Husejn, ale dnes zabírá rozlehlejší plochu, na níž se na několika trzích nabízí cokoliv od suvenýrů po koření. Trhovci lemují ulice až ke staroměstským hradbám, směrem na sever a jih. Největší nával však panuje v původní části chánu, kde objevíte také nejrozkošnější úzké uličky. Řada historických mešit, domů, paláců v této čtvrti skýtá útočiště před neustálým křikem prodejců vychvalujících své zboží.

Ulice fátimovské Káhiry

Islámskou Káhiru založila fátimovská dynastie v roce 968 po Kristu jako město Al-Káhira ("Vítězná"), jež se stalo hlavním městem královského Egypta. Z původní rozsáhlé královské čtvrti s okázalými paláci a mešitami skrytými za vysokými zdmi se bohužel dochovalo jen málo. Pozdější dynastie využili zdivo ze starších budov k výstavbě vlastních velkolepých děl, například mamlúckých komplexů v ulici Šária al-Muizz li-dín Alláh a nádherných osmanských sídel. Úzké uličky fatimovské čtvrti dnes představují živoucí muzeum středověké architektury.

Mešita Ibn Túlúna

Mešitu Ibn Túlúna, jednu z největších a nejstarších v zemi, založil v letech 876 až 879 po Kristu abbásovský vládce Egypta vyslaný z Bagdádu. Říká se jí "páteční mešita" a její nekryté nádvoří je dostatečně prostorné na to, aby o nejposvátnějším dni v týdnu pojalo celou mužskou kongregaci této čtvrti. Je postavena výhradně z vepřovic (nepálené cihly) a obklopuje ji vnější nádvoří, jež mělo plnit funkci hradního příkopu a držet světské město v patřičném odstupu. Toto nádvoří a podivuhodný spirálovitý minaret z ní činí egyptský unikát. S geometrickou jednoduchostí mešity zajímavě kontrastuje bludiště síní nedalekého Gayer-Andersonova muzea, kde vás upoutají četné artefakty.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Alex Alex | Web | 6. března 2008 v 18:08 | Reagovat

Awoj na mojom blogu je bleskovka ak ceš zapoj sa pjekny dizajna a ozi sorry za reklamu PS:papa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.