Kočky

23. března 2008 v 12:25 | Dominika Vaněčková |  Objevy, nové poznatky
Něco z historie
Již staří Egypťané měli kočky ve velké vážnosti. Kult koček došel až tak daleko, že i některé své bohy uctívali v kočičí podobě. Již hluboko před naším letopočtem se v Egyptě vyskytovaly kočky zvláštního zbarvení - tmavě tečkované.
Egyptská mauDnešní egyptská mau (mau = kočka) nevznikla v Egyptě, jak by se mohlo vzhledem k názvu předpokládat. Byla znovu vyšlechtěna z káhirských pouličních koček v polovině 20. století.
Za své "vzkříšení" vděčí toto nádherné tečkované plemeno Natalii Trubecké - šlechtičně z vlivné ruské rodiny. Když byla na začátku 50. let v Římě, kde pracovala jako ošetřovatelka či chůva, dostala od nějakého chlapce v krabici od bot stříbrně tečkované kotě (kočičku) - kotě se k němu zjevně dostalo z nějakého velvyslanectví z Blízkého Východu. Trubeckou překvapil vzhled kočičky a rozhodla se, že se o ní dozví víc. Její pátrání vedlo až k egyptským mau, které byly předváděné v Itálii před válkou, ale v té době byly na vymření. Rozhodla se je zachránit. Začala s černým kocourkem Gregorio a Lulu, stříbrně tečkovanou kočičkou. Pak využila diplomatických vlivů a pořídila si z Itálie další, jedním z nich byl Geppa, kouřový kocourek. První vrh se narodil u Trubecké v Itálii v roce 1953, druhý v roce 1954. V roce 1956 emigrovala do USA, vzala s sebou tři kočky a založila chov. stanici Fatima. Oficiálního uznání se plemeno dočkalo v r. 1958 v USA.
Ze Států se plemeno opět dostalo do Evropy, teď se moderní plemeno vrací zpět do Států. Začátkem 80. let minulého století byly objeveny bronzové mau dokonce v New Delhi v Indii.
Egyptská mauPovaha
Egyptská mau je velmi společenská a kontaktní. Velmi ráda má společnost dalších koček, většinou se však snaží zaujmout vůdcovské postavení. Miluje také svou lidskou smečku, ráda se mazlí, projevuje svou lásku někdy až přehnaně.
Jsou to kočky velmi vitální, temperamentní, hravé, přítulné, zvídavé a otevřené, které se stanou platným členem své rodiny a chtějí být u všeho dění v rodině.

Egyptská mauTyp
Egyptská mau je robustní, elegantní kočka vážící od 2,5 do 5 kg, s mírně delší srstí než u siamských koček, které svým vzhledem připomíná, s klínovitou hlavou, velkýma, šikmo posazenýma očima a velkýma ušima.
Charakteristickým znakem plemene je nejen ojedinělé tečkované zbarvení, ale také zvláštní kresba ve tvaru scarabea na čele.
Chová se ve třech barvách - stříbrné (stříbrná s tmavými tečkami), bronzové (broznová s tmavými tečkami) a kouřové (tmavá srst s bílou podsadou a s hustými stínovými skvrnami). Existují ještě modré, ale nejsou uznaná
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 DenusQa DenusQa | Web | 23. března 2008 v 12:27 | Reagovat

ahojky...bola by som ti moc vdacna ak by sa ti chcelo pozret na moj blog....dakujem

2 martina martina | 19. dubna 2008 v 11:50 | Reagovat

Ta byla i v Catwoman ne?

3 karolína karolína | 26. června 2008 v 19:19 | Reagovat

to je nadhera

4 naty naty | 9. prosince 2009 v 16:19 | Reagovat

byla v catwomen a je nejjjjjjjjjj 8-)  :-D  :-)  :-P  :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.