Objevení královské hrobky

20. března 2008 v 16:29 | Dominika Vaněčková |  Objevy, nové poznatky
Objevení královské hrobky
Údolí králů
Zatím co pyramidy v Gíze skrývaly ostatky egyptských panovníků z doby Staré říše, králové vládnoucí v Nové římse nechávali pohřbít více na jihu. V letech 1550-1069 př. n. l. byli téměř všichni panovníci pohřbíváni v Údolí králů v Thébách (dnešním Luxoru).
Archeologické práce v Údolí králů se rozběhly na počátku 19. Století a od té doby bylo odkryto 62 hrobek - mnohé z nich královské. Poslední hrobka, která zde byla objevena v roce 1922, patřila Tutanchamonovi.
Objevení Tutanchamonovy hrobky
Britský archeolog Howard Carter se vydal do Údolí králů, aby zde nalezl hrobku málo známého panovníka Tutanchamona z 18. Dynastie. Po pěti letech neúspěšného hledání Carterův tým konečně v roce 1922 odkryl uprostřed Údolí králů - v místě, kudy často krát procházel - schodiště vytesané do skály. Dlouho se spekulovalo, jak bylo schodiště objeveno: někdo říká, že tam klopýtl oslík, jiní tvrdí, že jim cestu ukázal Carterův oblíbený kanárek, ale a´t už to bylo jakkoli, šlo o výjimečný objev. Na rozdíl od dalších zdejších hrobů, které byly několikrát vykradeny, byl obsah čtyř místností v Tutanchamonově hrobce ponechán víceméně netknutý.
V listopadu roku 1922, za přítomnosti mnoha společenských celebrit a světového tisku, Howard Carter a mecenáš jeho výzkumů lord Carnarvon slavnostně otevřeli hrobku. Objevili sbírku úžasných starověkých předmětů, včetně zapečetěné pohřební komory s do sebe zapadajícími rakvemi, a samozřejmě mumii Tutanchamona.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 twin-evin twin-evin | Web | 16. ledna 2011 v 21:04 | Reagovat

:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.