Okolí Káhiry

6. března 2008 v 18:08 | Dominika Vaněčková |  Objevy, nové poznatky

Okolí Káhiry

Širá pouštní krajina v okolí moderní metropole skýtá útočiště v mnoha podobách. Káhiřané se stahují v zeleni Fajjúmu a Kanátiru, zatímco turisté mohou obdivovat tisíciletí lidské vynalézavosti a úspěchu v jedinečných pomnících na pohřebištích ze staré říše a klášterních oázách prvních křesťanů.
Rozvaliny Memfidy, jež byla téměř 4000 let před zrodem současné egyptské metropole náboženským a obchodním centrem nebývalé důležitosti, jsou roztroušeny na levém břehu Nilu, asi 30 kilometrů jižně od Káhiry. Jedna z hlavních nekropolí Memfidy, Sakkára, oplývá fascinujícími památkami - archetypálními pyramidami, hrobkami s nejranějšími známými ukázkami staroegyptského písma, tajuplným Serapeem, podzemní hrobkou zasvěcenou býkům Ápidům, a jedněmi z nejhlubších pohřebních komor v Egyptě. K dalším nedalekým starověkým pohřebištím se řadí Abúsír, kde na okraji pouště naleznete shluk pyramid zbudovaných pro nejvýznamnější faraóny 5. dynastie, a odloučený Dahšúr s několika kamennými a cihlovými pyramidami, mezi nimiž nechybí Lomená pyramida. Západně od delty Nilu, mezi Alexandrií a Káhirou, leží vádí Natrún s kláštery. Vádí Natrún, ceněné starými Egypťany jako zdroj natronu, soli užívané při mumifikaci, s za Římanům stalo útočištěm pronásledovaných křesťanů a později střediskem monasticismu. Z několika tamních klášterů působí nejpůvabněji Dér es-Surján, Dér Abú makar a Dér Amba Bšoi.
Fajjúm získal věhlas hojností ovoce a zeleniny, vonnými květinami a květy pomerančovníků. U tamního rozlehlého slaného jezera se daří početné populaci vodního ptactva. Fajjúm se proslavil historickými památkami a nesčetnými ptolemaiovskými a římskými archeologickými lokalitami. Dalším oblíbeným výletem Káhiřanů je plavba po Nilu k zahradám Kanátiru.

Poznáváme okolí Káhiry

Až vám začne ruch a shon v Káhiře připadat k nevydržení, snadno můžete trochu zvolnit tempo návštěvou jedné z řady zajímavých památek v okolí metropole. Sakkára přitahuje daleko méně turistů a rozkládá se na větší ploše než pyramidy v Gíze. Z toho důvodu se nezdá tak přeplněná. Pyramidová pole v Abúsíru a Dahšúru bývají často skoro liduprázdná. Staroegyptské památky jsou roztroušeny rovněž v oáze Fajjúm, i když většinu návštěvníků sem láká bujná vegetace. Za travnatými prostranstvími a stromy se můžete vypravit také po proudu Nilu do Kanátiru.
O Víkendech tu však bývá tak nabito, že stejně jako z metropole i odtud každý touží uniknout. Za skutečným klidem a tichem je třeba - jak zjistili již první křes´tané - zamířit do pouště. Vádí Natrún patří ke kolébkám monasticismu a mniši, byť v posvátném ústraní, vlídně přivítají každého návštěvníka.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 *Nikiss* *Nikiss* | 6. března 2008 v 18:09 | Reagovat

ahoj das pls hlas pro *nikiss* na http://turca.blog.cz/0803/2-kolo-vgs-hlasovanie#komentare

diky moc :-*

2 Achesa Achesa | Web | 6. března 2008 v 18:16 | Reagovat

Máš nádherný blog :)) aj ja mám veľmi rada Egypt, a mám rada hlavne Hatšepsut. A fakt chodíš do 6.triedy?:D:D A dúfam, že sa ti podarí satať sa egyptologičkou :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.