Tutanchamon

1. července 2008 v 20:23 | Deník AHA |  Faraoni a královny

Nejslavnější král Egypta Tutanchamon: Po 3300 letech ukázal tvář!


To je on!Tvář nejslavnějšího egyptského krále.
LUXOR - Po 3300 letech od smrti nejslavnějšího egyptského faraona Tutanchamona má veřejnost poprvé možnost spatřit jeho tvář! Egyptští památkáři vystavili mumii faraona s odhalenou tváří v jeho hrobce v Údolí králů v Egyptě. Do té doby ji vidělo jen kolem padesáti lidí - vědců a archeologů. Pro běžné návštěvníky zůstávala skryta ve zlatém sarkofágu, v němž bylo tělo pohřběno.
Hlava a nohy mumie zůstaly skoro neporušené, zbytek ostatků je ale ve špatném stavu. Na vině je špatné balzamování a hlavně nešetrný postup britského archeologa Howarda Cartera, který nedotčenou pohřební komoru v roce 1922 objevil. Mumie byla nyní přemístěna z pozlaceného sarkofágu do klimatizovaného proskleného boxu, v němž bude udržována stálá teplota 25 ºC a vlhkost 35 %. Kromě hlavy a nohou je zbytek ostatků zahalen.
Kromě hlavy návštěvníci vidí už jen faraonovy nohy.
Takhle vypadal - Počítačový model tváře slavného faraona.
5 faktůTutanchamonovi
  1. Narodil se roku 1341 př. n. l. Na egyptský trůn usedl v 8 letech. Rozhodující pravomoci měli ale jeho poradci.
  2. Byl vysoký 165 cm. Měl velké řezáky, předkus a dozadu protaženou lebku - to vše byl znak dynastie Tut.
  3. Zemřel v 18 letech. Příčina smrti: zřejmě otevřená zlomenina stehenní kosti na levé noze, poté se do rány dostala infekce. Zranění si asi způsobil pádem z koně. Pohřeb trval 70 dní.
  4. Konspirační teorie ale tvrdí, že byl zavražděn. Prý ho zabili jeho poradci, kteří se obávali, že bude stejně krutý jako jeho předchůdce Achnaton - ten zavrhl staré bohy, zabíjel děti a zneužíval i vlastní dceru.
  5. Mumii objevil britský archeolog Howard Carter v roce 1922. Tělo rozřezal na 18 kusů, aby se dostal ke zlaté masce vážící 11 kg, kterou měl na obličeji, a dalším pokladům. Dále mumii poškodil ostrými předměty při odstraňování zlaté masky a tím, že tělo vystavil několik hodin přímému slunečnímu záření.
Zdobená rakev - Vyrobena ze zlata a polodrahokamů. Měla faraonovi pomoci při cestě do posmrtného života.Sarkofág faraona - V hrobě nalezl v roce 1922 archeolog Howard Carter 1,9 metru dlouhý sarkofág, v něm zlatou rakev a do plátna zabalenou mumii Tutanchamona.V neděli ji egyptští archeologové přestěhovali.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.