Září 2008

Egyptologie oslavuje výročí v Lichtenštejnském paláci

23. září 2008 v 19:02 | Dominika Vaněčková |  Novinky

Egyptologie oslavuje výročí v Lichtenštejnském paláci

Egyptologie oslavuje výročí v Lichtenštejnském paláci

Dřevěná socha bez tváře, drobné úlomky papyrů a nažloutlý reliéf, z nějž až při pohledu z blízka vystoupí postava černého faraóna Taharky - to jsou nejvzácnější exponáty nově otevřené výstavy v Lichtenštejnském paláci na pražské Kampě, která ukazuje úspěchy české egyptologie.
17. 4. 2008 16:40
Expozice, která je pro veřejnost otevřena od čtvrtka do neděle 27. dubna, je připomínkou 50. výročí vzniku Českého egyptologického ústavu.
"Česká egyptologie patří ke světové špičce - na území Česka a možná ani na území střední Evropy není mnoho podobných pracovišť v oblasti humanitních věd, které by dokázaly zasáhnout do špičkového světového vědeckého výzkumu," řekl v úvodu výstavy děkan Filosofické fakulty Univerzity Karlovy Michal Stehlík.

Reliéfní blok
Jeho slova potvrzuje i pohled na vystavené úlomky papyrů. "Jsou to královské papyry. Takové památky se našly jen na třech lokalitách," vysvětluje Ladislav Bareš, ředitel Českého egyptologického ústavu. Dva ze tří zmíněných nálezů jsou dílem českých egyptologů.
Také dřevěná socha prince Neserkauhora nevypadá příliš reprezentativně, je to však vzácný doklad egyptské dřevořezby. "Egypťané velice často používali dřevo i na sochy, ty se však nedochovaly, což vyvolává dojem, že je tesali jen z kamene," řekl Bareš.

Hlava ducha
Vystaveny nejsou jen nálezy pracovníků Egyptologického ústavu, ale také exponáty ze sbírek Národního muzea, jako například reliéf faraóna Taharky, nejvýznamnějšího vládce černošské núbijské dynastie. "Pokusili jsme se ukázat to nejlepší, takový reprezentativní výřez," řekl k výstavě ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Výstava je podle něj nejen dokladem schopností českých egyptologů, nýbrž také ukázkou "ohromného kusu práce, kterou Egyptologický ústav odvedl při šíření dobrého jména České republiky ve světě".

Nádoby a zlomky
Práci českých egyptologů i prostředí, v němž působí, pak barvitě a zajímavě přibližuje druhá část výstavy: fotografie Martine Frouze, který od roku 2003 spolupracuje s českou expedicí v Egyptě při dokumentaci archeologických nálezů. Každodenní život na vykopávkách v Egyptě pak přibližuje téměř hodinový film.

Egypťan dostal 1000 let vězení

23. září 2008 v 19:01 | Dominika Vaněčková |  Novinky

Egypťan dostal 1000 let vězení


Někteří Egypťané umějí být velmi důvěřiví,pokud se jedá o peníze
Na 1000 let poslal egyptský soud do vězení muže, který zpronevěřil okolo 52 miliónů dolarů (zhruba 840 miliónů korun). Ty vylákal z několika stovek důvěřivců, kterým slíbil zhodnocení jejich peněz. Poté s nimi ale zmizel v zahraničí, informoval dnes server BBC News.
17. 5. 2008 00:45 - KÁHIRA
Abdalláh Kamál Muhammad se této činnosti podle soudu pravděpodobně věnoval již od počátku 80. let. Za tu dobu oklamal asi 500 lidí, které často připravil o celoživotní úspory.
Rodina odsouzeného však v televizním vystoupení obvinila poškozené z naivity, když Muhammadovi svěřili tolik peněz. Jejich příbuzný byl prý nezaměstnaný a jen se snažil získat živobytí.
Podobné případy nejsou v Egyptě ničím výjimečným. Mnoho Egypťanů uvěřilo slibům neznámých "investorů", že dokážou zhodnotit jejich úspory s až dvacetiprocentním ziskem. Egyptské banky totiž nabízejí zúročení vkladů maximálně okolo osmi procent.
První takoví podvodníci se v této severoafrické zemi objevili v 80. letech. Jelikož egyptské zákony tento druh trestné činnosti neznaly, dařilo se pachatelům s penězi utíkat za hranice nebo končili ve vězení s pouze lehkými tresty.

Vědci ověřují otcovství faraona Tutanchamona

23. září 2008 v 18:59 | Dominika Vaněčková |  Novinky

Vědci ověřují otcovství faraona Tutanchamona


Chlapecký faraon Tutanchamón zemřel bez potomků - možná proto, že jeho případné děti zemřely již při porodu. I tuto hypotézu nyní prověřují egyptští vědci, kteří zkoumají ostatky dvou mrtvě narozených dětí nalezených v hrobce "zlatého faraona".
8. 8. 2008 10:45
Tutanchamónovo otcovství má potvrdit (nebo vyvrátit) srovnání jeho DNA se vzorky, odňatými dvěma novorozencům, z nichž jeden se dožil pěti měsíců a druhý sedmi měsíců. Obě mumie byly dosud uchovávány v Káhirské lékařské škole a od objevu faraonovy hrobky v roce 1922 jim experti nevěnovali větší pozornost.

Vědci prověří DNA ostatky faraónů a dalších těl

"Poprvé budeme moci identifikovat Tutanchamónovu rodinu," uvedl šéf egyptské Nejvyšší rady pro starožitnosti Zahí Havás. Podle něj se nabízí šance určit faraonův rodokmen a snad i objevit mumii krásné Nefertiti, jeho macechy a matky jeho ženy Anchesenamon.
Havásovým širším cílem je prozkoumat DNA u všech mumií v káhirském Egyptském muzeu. Pozornost vědců se zaměří nejen na ostatky faraonů a na potvrzení jejich pravosti, ale i na dvě desítky mrtvých těl, jejichž totožnost je dosud neznámá.
Tutanchamón vládl Egyptu v letech 1333-1324 př. n. l. Soudí se, že nastoupil na trůn v devíti letech. S Anchesenamon se oženil ve 12 letech, o šest let později zemřel na otravu krve. Podle historiků neměl potomka.

Katastrofa v Káhiře

23. září 2008 v 18:58 | Dominika Vaněčková |  Novinky

Katastrofa v Káhiře


Káhira - Nejméně 31 mrtvých a 23 zraněných si podle agentury Reuters vyžádal sesuv půdy a kamení, který zavalil chudinskou čtvrť v Káhiře. Pod kamením a balvany zůstalo pohřbeno nejméně pět desítek domů a místní úřady se obávají, že bilance obětí zatím není konečná.
Ohromné balvany, některé vysoké až 30 metrů a těžké okolo 70 tun, zničily celé domy. Zřítily se časně ráno, když se lidé teprve pomalu probouzeli do nového dne. V hromadu trosek se změnila také jedna šestipodlažní budova. Lidé na místě volali jména svých příbuzných a sami se je snažili vyprostit z trosek. Někteří zpod sutin volali o pomoc mobilními telefony. Podle svědků jich zde mohlo uvíznout až 500, uvedla agentura AP.
Na místo se sjeli policisté a záchranáři, místní obyvatelé ale viní vládu, že na sesuv zareagovala pozdě a záchranné práce postupují pomalu.
"Kdyby se to stalo v Poradní radě (horní komora egyptského parlamentu), poslali byste sem celou armádu," křičel na policii jeden z přítomných. Na uhašení srpnovém požáru v horní komoře egyptského parlamentu totiž vláda povolala armádu i s vrtulníky.
Chudinské čtvrti v egyptském hlavním městě jsou obvykle přeplněny lidmi a celé rodiny se často tísní v jediné místnosti. Jeden z místních zastupitelů potvrdil, že domy byly postaveny na nebezpečném místě a vláda zdejším obyvatelům v minulosti slíbila náhradní bydlení.

V Egyptě objevili trosky ohromného chrámu a sochu Ramsese II.

23. září 2008 v 18:56 | Dominika Vaněčková |  Novinky

V Egyptě objevili trosky ohromného chrámu a sochu Ramsese II.


Egyptští archeologové objevili severovýchodně od hlavního města Káhiry trosky rozlehlého chrámu a také sochu faraóna Ramsese II. Oznámila to v pondělí egyptská agentura MENA.
17. 9. 2008 08:00
Chrám nechal vybudovat Ramses II. v Ajn Šams. Tato lokalita byla významným náboženským centrem už od předdynastických dob starého Egypta.
V komplexu budovy badatelé našli také zbytky hrobky. Podle odborníků to potvrzuje názor, že staří Egypťané měli ve zvyku budovat poslední příbytky mrtvých uvnitř chrámů, aby tak byly chráněny.
V areálu zůstaly také kusy vápence, jímž bývala dlážděna podlaha chrámů, ale i jiného materiálu a blíže neupřesněné archeologické artefakty.
Ramses II. byl jedním z nejvýznamnějších panovníků starověkého Egypta. Na svou počest nechal před 3300 lety vybudovat chrám v Abú Simbelu (1200 kilometrů jižně od Káhiry). Ve svatyni je několik obrovských soch tohoto faraóna, jenž žil ve 13. století před naším letopočtem.
Vedl řadu válečných tažení na jih a severovýchod. Největší slávy dosáhl ve válce proti Chetitům, bojovnému národu, který vybudoval říši na území Anatolie v dnešním Turecku.

pár obrázků z mumie 3

21. září 2008 v 13:27 | Dominika Vaněčková
místo Rachel Weisz zde hraje jiná herečka. A to mě mrzí!

ale naštěstí Ricka hraje stále Brendan Fraser.

ten co má na sobě ty brýle je Alex. Jejich malé dítě!
toto je Lin. Pomáhá rodině O´conellovým.
toto je Linina matka.
toto je císař, proti kterému bojují.

Kino 27.9. 2008

21. září 2008 v 13:16 | Dominika Vaněčková |  Co je nového?
Ahojky lidičky. Včera v sobotu od 20:00 jsem byla v kině na Mumii - Horb dračího císaře. Bylo to bezva. Sice to už není o Egyptě. Je to o Číně. Ale to vůbec nevadilo. Všem bych vám doporučila tento film. Tedy pokud jste viděli 1 i 2. Což myslím že jo. zatím ahoj

Další povídky

18. září 2008 v 17:20 | Dominika Vaněčková
AHOJKY, VÍM ŽE SEM TEĎ POSLEDNÍ DOBOU NEDÁVÁM DALŠÍ POVÍDKY. NEMÁM NA TO DOSTATEK ČASU. O PRAÁZDINÁCH NA NĚ BYL, ALE TEĎ SE DO TOHO PŘIMÝCHALA ŠKOLA. TADY JE JEŠTĚ PÁR POVÍDEK, KTERÉ DO BUDOUCNA CHYSTÁM PSÁT.
OBELISK SKRÝVÁ TAJEMSTVÍ
NEDOKONČENÁ PYRAMIDA
ALEJ ANUBISOVÝCH SFING
NÁHROBNÍ KÁMEN
ZÁHADNÁ KARTUŠE
SKRYTÝ SMÍCH
PODIVNÝ SEN

Kleopatřin medailon

14. září 2008 v 16:40 | Dominika Vaněčková

Cleopatra

14. září 2008 v 16:36 | Dominika Vaněčková |  Faraoni a královny

V Údolí králů byly otevřeny další sarkofágy

14. září 2008 v 11:49 | Dominika Vaněčková |  Objevy, nové poznatky

V Údolí králů byly otevřeny další sarkofágy

Archeologové objevili v Údolí králů, pouštní oblasti jižně od Luxoru, další hrobku. Jedná se o
Údolí králů
druhý významný nález od roku 1922, kdy zde byl objeven slavný Tutanchamonův hrob.
Objevená pohřební místost je přibližně tři metry široká a pět metrů dlouhá. Pohřební schránky jsou však díky termitům a nejspíše také vykradačům hrobů poškozeny natolik, že může trvat měsíce, než budou vyzvednuty. Nově objevená hrobka se nachází velmi blízko hrobky Tutanchamona, proto se archeologové domnívají, že hrob mohl patřit jeho matce. Místnost je však velmi strohá, proto je možné, že to byla jen místnost určená k mumifikaci nebo skryš pro ochranu mumií před vykradači. Hieroglyfy nalezené n
a stěnách by mohli pomoci tento otazník objasnit.
Tento objev pomáhá vyvrátit mýtus, že Údolí králů již neskrývá žádná nová tajemství a egyptské úřady věří, že brzy začne do této oblasti přivádět větší množství turistů.

Brno v říjnu přivítá velkou výstavu o Tutanchamonovi

14. září 2008 v 11:19 | Dominika Vaněčková

Brno v říjnu přivítá velkou výstavu o Tutanchamonovi

Brno v říjnu přivítá velkou putovní výstavu Tutanchamon - jeho hrob a poklady, která se věnuje jednomu z největších objevů egyptologie. Autoři výstavy vytvořili přesné kopie asi 1000 předmětů nalezených v pohřební výbavě faraona Tutanchamona a rekonstruovali všechny tři místnosti jeho hrobky. Lidé si prohlédnou také kopii faraonovy slavné zlaté masky.
Výstava začne 16. října a uskuteční se v bývalé velkoprodejně v Brně-Štýřicích, kde je nyní umístěna expozice o Leonardovi da Vincim. Na stejném místě byla předtím vyhledávaná výstava artefaktů z Titaniku.
Výstava o Tutanchamonovi prý lidem umožní zhlédnout hrobku tak, jak ji viděli její objevitelé, a to v odpovídající velikosti. Také mohou detailně prozkoumat nejvýznamnější nalezené předměty. Z doprovodných materiálů a multimédií se dozvědí řadu podrobností o životě starých Egypťanů.
Tutanchamon nebyl příliš významný faraon. Jeho hrobka je ale výjimečná tím, že se zachovala neporušená a nevykradená. Proto objev archeologa Howarda Cartera vyvolal v roce 1922 vlnu zájmu po celém světě.
Během prací v Tutanchamonově hrobce nebo krátce po nich zemřelo několik lidí. Prvním z nich byl lord Carnarvon, který výzkum financoval. Zrodila se tak legenda o faraonově kletbě, jež prý zahubí každého, kdo do hrobky vstoupí.
Podle pozdějších lékařských průzkumů zahynulo za 12 let osm z 58 lidí, kteří v hrobce pracovali. Sám Carter se dožil 66 let a lékař, který faraona pitval, zemřel v 75 letech. Vědci přesto soudí, že na některá úmrtí měl faraon vliv - příčinou onemocnění mohly být spory plísní, které se v Tutanchamonově hrobce rozmnožily.

Bleskovka 3

14. září 2008 v 11:08 | Dominika Vaněčková |  Bleskovky a Ankety
1) Popiš pohřební výbavu
2) Co Egypťané pěstovali a co chovali?
3) Popiš vnitřek pyramidy
4) Jak vypadal faraonův dvůr?
5) Hyksosové přepadli Egypt. Jakého roku údajně nebo přesně se to stalo?
6) jak vypadala božstva a chrámy?
7) jak se ve Starověku žilo?
8) Kdo jako první uměl číst hieroglyfy? ( egyptolog)
9) Sousední státy Egypta
10) Kdo byla poslední panovnice Egypta?

Kniha

14. září 2008 v 10:51 | Dominika Vaněčková |  Knihy, životopisy, filmy
Tajemná kočka Ka a egyptská bohyně
Julia Jarmanová
Dobrodružné putování časem s tajemnou kočkou
První část volné série o podivuhodné kočce Ka, která umí mluvit a psát na počítači, zavádí čtenáře do tajemného světa starověkého Egypta.
Malý chlapec Topher, jenž žije jen s otcem, najde doma na zahradě toulavou kočku. Je to ta nejkrásnější kočka, jakou kdy viděl, je chytrá a vyzařuje z ní zvláštní kouzlo. Topher si ji oblíbí, rozhodne se, že si ji nechá, ovšem netuší, že jejich přátelské pouto brzy promění v nečekané dobrodružství a boj za záchranu jejího života. Ka totiž dokáže cestovat časem a v dávné minulosti záhadného Egypta se stane obětí, již má být uctěna bohyně Bastet. je jen na Topherovi, jeho odvaze a důvtipu, zda se mu kočičí kamarádku podaří zachránit.

Taková menší anketa...

2. září 2008 v 19:29 | Dominika Vaněčková |  Bleskovky a Ankety
Ahojky... toto je taková menší anketa!
Jak se jmenuje vaše nejoblíbenější knížka ?
Jen by mě to trochu zajímalo. Uvidíme kolik se sejde stejných názorů.
Ahoj Autorka

Pokus o další názory

2. září 2008 v 19:25 | Dominika Vaněčková |  Co je nového?
Ahojky... chtěla bych se vám jen zeptat zda se vám líbí můj blog. Jestli tu chcete něco změnit napište do komentářů. A pokud vám tu něco chybí tak taky pište. A nebojte se za své názory. Stojte si za nimi. Chtěla bych se totiž pokusit o blog, který bude vyhovovat všem vašim požadavkům. Protože chci, aby se každý na mém blogu mohl na všechno spolehnout. Neberte to jako vychloubání a pýchu. Je to jen zpráva. Kterou bych chtěla dodržet. I když nikdo nenapíše nic, nevadí. Ale prosím, pokuste se o to , aby v těchto komentářích byl alespoň 1 názor. děkuji za pochopení. Ahoj Autorka Domča

Škola je tu!!

2. září 2008 v 19:18 | Dominika Vaněčková |  Co je nového?
Ahojky ... tak co ? jak je ve škole? Doufám že dobře. U mě ve škole je vše super. A chtěli by jste si prodloužit prázniny? třeba o měsíc? No já ani ne! No, všechny své názory pište do komentíků. Jako vždy... a přeji pěkný zbytek školního roku a hezký zbytek dne.
Ahoj Domča Autorka