Prosinec 2008

Karnakské sloupy - 14. část

31. prosince 2008 v 17:17 | Dominika Vaněčková |  Kapitolové povídky
Potom, co Miya sdělila otci svoji myšlenku, odešla zpátky nahoru do pokoje, jelikož tam Miyazůstala. ,, Miyo, jsi v pořádku ? " ... .. Armeno, ona ti to nemůže říci, ona neumí mluvit. " .. ,, Řeknu vám tajemství pane Profesore. Miya umí mluvit, ale neříkejte to faraonovi." ... ,, Panečku, to je teda věc. Mluvící kočka. " .. ,, Ale pane profesore, slibte mi, že to nikomu neřeknete." .. ,, Slibuji." ... ,, Tak Miyo, kde jsi ?" Jak je možné, že Miya není v pokoji ? Jak je možné, že za dobu 3 minut co tu Armena nebyla je Miya pryč ? Kam by šla ? A vrátí se ? Zřejmě všechny tyhle otázky si teď kladla Armena. ,, Jsem hloupá, že jsem ji tu nechala. " ... ,, A máš ponětí, kde by mohla být? .. ,, Ano, to mám." .. ,, A kde tedy ?" .. ,, V Karnaku. " ...,, Co by dělala v Karnaku ? ". . , Pane profesore, omluvte mě, ještě není pozdě, a tak jdu do Karnaku." .. ,, Počkej Armeno. Půjdu s tebou." .. ,, Děkuji, ale to zvládnu sama." .. ,, o tom já nepochybuji, ale radši by jsi měla mít doprovod, kdyby přišli Chetité." ... ,, Je předpovězeno, že zaútočí zítra." .. ,, Ano, ale kdybych tě nechal jít samotnou, tak budeš mít problém a když půjdu s tebou, tak ho budeme mít oba dva. " .. ,, Děkuji. Tak pojďme. " .. ,, Ale kolem faraona jít nemůžeme. " .. ,, Ne ale po mém rozbitém žebříku ano. Takhle jsem minule přišla, jak už tu otec stál ." .. ,, Ano, to vím." .. Armena s panem profesorem vylezli po žebříku. ,, Armeno, tenhle žebřík bude moje smrt." .. ,, Nebojte se pane profesore, poprvé je to vždycky těžké, ale buďte rád, že nelezete jen po baterce jako já minule."
,,Ano to máš pravdu, to mám štěstí. " .. Armena s profesorem se vydali na cestu. ,, Než dorazíme do Karnaku, tak bude uplynutých asi tak 25 minut. A než to tam vyřídím s Basted, tak to bude asi 1-2 hodiny. Takže se domů vrátíme asi až pozdě večer." ,, Páni, tak pozdě." .. ,, Vám to vadí ?" .. ,, Ne nevadí, konec konců, vždycky jsem chtěl zažít dobrodružství." .. ,, Ano, to mi věřte, že teď ho zažijete." .. ,, Ano to tivěřím." ... Armena s profesorem pokračovali v cestě. "

Glitterka pro všechny

30. prosince 2008 v 18:18 | Dominika Vaněčková

Silvestr

30. prosince 2008 v 17:49 | Dominika Vaněčková |  Site
Zítra je SILVESTR. Tk si ho hezky užívejte. A nezapomeňte na to, že už bude Nový rok. Tedy 2009. Ten čas ale tak rychle utíká. Že?
Tak Vám všem přeji krásný Silvestr a šťastný nový rok. A po celý rok.

Část !!!

30. prosince 2008 v 17:44 | Dominika Vaněčková |  Site
Další část povídky bude na blogu 31.12. 2008.

Kleopatra a její kobra

30. prosince 2008 v 13:43 | Dominika Vaněčková |  Knihy, životopisy, filmy

KLEOPATRA a její kobra

Margaret Simpsonová

Rok vydání: 2002
Počet stran: 192
Rozměr: 195x126x11 mm
Úprava: ilustrace
Vydání: 2. vyd.
Název originálu: Dead famous: Cleopatra and her asp
Spolupracovali: ilustroval Philip Reeve
z anglického originálu ... přeložil Robert Novotný
Jazyk: česky
Vazba: Brožovaná bez přebalu lesklá
Nakladatelství: Egmont

Přestože Kleopatra zesnula už před více než 2 000 lety, dokáže ještě lecčím překvapit. Vy teď můžete nakouknout do jejího tajného deníku, zjistit, co si o ní mysleli Římané, nebo co o ní její krajané v Alexandrii škrábali na zdi. A už jste slyšeli, že Kleopatra se provdala za oba své bratry, že byla děsně chytrá a mluvila devíti jazyky, nebo že dala zabít svou mladší sestru? Poznáte temná tajemství Egypta a fantastická hadí fakta.

Tajemství starověku - Mumie

30. prosince 2008 v 13:36 | Dominika Vaněčková |  Knihy, životopisy, filmy

Tajemství starověku - Mumie - dvd

Mumie najdeme na každém kontinentu - zamrzlé v ledu, vysušené na pouštním vzduchu nebo pečlivě nabalzamované, aby přečkaly tisíciletí. Mrtvá těla upravená pro věčnost vzbuzují dodnes hrůzu i údiv. Znamenají touhu člověka po nesmrtelnosti a v dějinách se staly předmětem vědeckého bádání i loupeží. Mumiím a jejich balzamovačům se podařilo obelstít čas. Vydržely navzdory všemu po tisíce let.
V britském dokumentu MUMIE z cyklu TAJEMSTVÍ STAROVĚKU nám zachovalá těla ze staré Číny, Egypta, Peru i odlitky mrtvých těl z Pompejí umožní nahlédnout do dávných světů a oživit naši minulost.

Boj o poklad Velké pyramidy

30. prosince 2008 v 13:23 | Dominika Vaněčková |  Knihy, životopisy, filmy

Boj o poklad Velké pyramidy

Katherine Roberts

Nakladatelství: FRAGMENT
Formát: 128 x 198 mm
Vazba: Brožovaná bez přebalu lesklá
Počet stránek: 304 stran
Jazyk: Čeština
Datum prvního vydání: 2005


Poznejte sedm bájných divů světa v napínavých příbězích! Přeneste se do starověkého Egypta, kde vrcholí stavba Velké pyramidy a pokuste se s hlavním hrdinou Senuem překazit ničemný plán zlotřilého Nemheba. Jak velkou moc má ukradený Chufuův amulet? Zvítězí dobro nad zlem? Fantasy příběh z edice Sedm bájných divů světa.

Faraonův písař

30. prosince 2008 v 13:20 | Dominika Vaněčková |  Knihy, životopisy, filmy

Faraonův písař

Alexej Pludek


Ve faraonově písaři ( poprvé vyšel roku 1966 ) se Alexej Pludek hluboce a s dokonalou znalostí bohatých pramenů ponořil do tisícileté minulosti starověkého Egypta způsobem , který nemá v české literatuře v tomto rozsahu a pojetí obdoby.
Látka jeho románu je značně odlehlá místně i časově , ne však svými společenskými zápasy a osobitou kulturou, která tak silně ovlivnila i počátky evropské civilizace.
Období, jež si autor pro svůj historický román zvolil , je v dějinách Egypta mimořádně významné. Jde o pokus dnes už známého faraona Achnatona o náboženskou a sociální reformu strnulé společenské struktury, překážejíci dalšímu rozvoji Egypta. Tento odvážný pokus měl značný ohlas v duchovní oblasti říše, v umění, v architektuře a také v ideologie , bohužel však nemohl být ani s největším vynaložením sil proveden do konce.
Hrdinou románu je historická osobnost ,, písaře " Aniho, diplomata , vzdělance a pravděpodobně i autora známého Naučení pro život, vzniklého ke konci 18. dynastie na přelomu 15. a 14. století př. n.l. Písaš Ani je stoupencem faraonovy reformy, protože egypt je v té době vyčerpán předchozími výboji v Asii i promyšleným a nepřekonatelným odporem kněžské hierarchie, která sloužila starým svrženým bohům. Ani důsledně podporuje svého vládce , je politikem , který si myslí na prospěch celku. Jeho osboní zkušenosti i nezdařený pokus o velkého reformátora jsou hlavním zdrojem jeho zmoudření a vyrovnávání názoru na vztah člověka a společnosti.

Pyramidy

30. prosince 2008 v 12:59 | Dominika Vaněčková |  Knihy, životopisy, filmy

Pyramidy

Miroslav Verner

Kniha známého egyptologa Miroslava Vernera, světově uznávaného odborníka na dobu stavitelů pyramid, podává ucelený přehled o všech pyramidách, které byly dosud v Egyptě objeveny, o době, v níž vznikaly, i badatelích, kteří se o jejich výzkum zasloužili. A také o tom, jak a proč se pyramidy stavěly. Publikace poprvé vyšla česky v roce 1996 a byla přeložena nejen do němčiny, angličtiny a italštiny, ale též do arabštiny, japonštiny a korejštiny. Od té doby přibylo objevů i nových teorií. Druhé české vydání, podstatně přepracované a rozšířené, proto vychází z úrovně poznání, kterého egyptologie dosáhla na počátku 21. století, a rozsáhle čerpá z výsledků nejnovějších výzkumů Českého egyptologického ústavu FF UK na pyramidovém pohřebišti v Abúsíru. Kromě asi 200 rovněž aktualizovaných perokreseb provází text okolo 300 barevných, mnohdy unikátních fotografií.

Slavní faraoni

30. prosince 2008 v 12:46 | Dominika Vaněčková |  Knihy, životopisy, filmy
Slavní faraoni
T. G. H . JAMES
Muži zvyklí uvažovali jako bohové, zodpovědní za rovnováhu svta a určení k věčné vládě. Tutanchamon ( 1334-1525 př.n.nl. ) , nešťastný chlapecký král, byl zničen svou zodpovědností a Ramesse II. Veliký ( 279 - 1212 př.n.l. ) , energický a dlouho vládnoucí panovník , vytvořil památník úřadu, o němž se věřilo, že je předurčen k tisíceletému životu. Těmto dvěma panovníkům je věnována tato publikace zaměřená na jedno z nejdynamičtějších období historie starověkého Egypta. Byla sepsána předním egyptologem a obohacena fotografiemi a názornými kresbami, jež oživují pompéznost a drama doby, která nebude nikdy zapomenuta.

Akce farao

30. prosince 2008 v 12:37 | Dominika Vaněčková |  Knihy, životopisy, filmy

Akce farao

Philipp Vandenberg

Průvodce nás zavede do oblasti, jejíž velká část byla v minulosti nepřístupná a až nyní ji konečně můžeme "objevovat". Malebný Ašský výběžek skýtá netušené možnosti pro milovníky pěší turistiky a cykloturistiky. Území je protkáno sítí perfektně značených tras, na kterých odhalíte malebná panoramata, přírodní zajímavosti i historické památky.

Zelený skarabeus

30. prosince 2008 v 12:35 | Dominika Vaněčková |  Knihy, životopisy, filmy

Zelený skarabeus

Philipp Vandenberg

Zelený skarabeus - Před inženýrem Arthurem Kaminským z Essenu, který přijíždí v šedesátých letech do Egypta, stojí opravdu nelehký úkol - záchrana skalního chrámu Ramesse II.

Faraonka

30. prosince 2008 v 12:30 | Dominika Vaněčková |  Knihy, životopisy, filmy
Faraonka
Philipp Vandenberg

Mladá Hatšepsut, dcera Thutmose I., je nucena se ve svých čtrnácti letech provdat za nevlastního dvanáctiletého bratra Thutmose II., který je sice synem harémové dámy, avšak nejstarším dědicem trůnu. Hatšepsut je rozhodnuta udržet regentství v rodině. Po smrti nenáviděného bratra strhne moc na sebe, je korunována královnou, a stane se tak prvním ženským faraonem. Tím si však nadělá zavilé nepřátele mezi kněžími slunečního boha. Z boje o moc a vliv Hatšepsut neustále prchá ke své lásce, k všemi uctívanému vojevůdci a staviteli Senenmutovi, který navrhl početné stavby, jež ještě dnes vyprávějí o pohnuté době na březích Nilu…

Milostné příběhy faraonů

30. prosince 2008 v 12:18 | Dominika Vaněčková |  Knihy, životopisy, filmy

Milostné příběhy faraonů

Violayne Vanoyeke

Popis: V povídkové knize nahlédneme do soukromí proslulých faraonů Nové říše, jakými byli např. Amenofis II., Tutanchamon či Sethi II.

Dary dračí královny

30. prosince 2008 v 12:14 | Dominika Vaněčková |  Knihy, životopisy, filmy


Dary dračí královny

Traci Harding

Když rytířský řád požádá Ashlee, aby prozkoumala starodávný sumerský text, který byl objeven v Egyptě na místě archeologických vykopávek, je nadšením bez sebe.

Jako odbornice na okultní vědy a historii má ověřit jeho pravost. S úžasem zjistí, že dokument je dokonce starší než Starý zákon. A události, které popisuje, se od Bible tolik liší!

Caesar a Kleopatra

30. prosince 2008 v 12:10 | Dominika Vaněčková |  Knihy, životopisy, filmy

Caesar a Kleopatra

Philipp Vandenberg

Sotva by se našel milenecký pár, který by běh dějin ovlivnil silněji než Caesar a Kleopatra. Na pozadí politických událostí v Římě je vylíčen Caesarův vzestup, jeho setkání s Kleopatrou i smrt. Ani život egyptské královny neztratil pro dnešní čtenáře své kouzlo. Aby se dostala k moci, provdala se za svého bratra, děti měla s Caesarem i Marcem Antoniem a s pomocí těchto dvou mužů se pokoušela naplnit svůj sen o světové říši, za který zaplatila životem.

Karnakské sloupy - 13. část.

30. prosince 2008 v 12:05 | Dominika Vaněčková |  Kapitolové povídky,,Armeno. " ... ,, Pane profesore, co tu děláte ? " .. ,, Faraon si myslí, že bych měl být někde poblíž, kdyby zítra udeřili Chetité. " .. ,, Ano to je pravda. " ... ,, Jedno mi stejně není jasné. " ... ,,, A co ?" .. ,, Proč faraon říkal že zabijí jeho služku? " .. ,, No profesore, otec říkal, že vy jste 5. nejdůležitější osoba v chrámu. " .. ,, Ano, ale to nevyřešilo tuhle otázku." .. ,, Třeba že je pro faraona důležitá." .. ,, Armeno, ty jsi geniální." .. ,, Děkuji. " .. ,, Myslím to vážně. Faraon nemá jinou nejdůležitější osobu, než tebe, služku, mě, vojevůdce. A nesmí zapomínat sám na sebe." ... ,, Jistě. " .. ,, A podle postavení si myslím, že faraonova ... " .. ,,Ano, že otcova služka zemře jako první. " .. ,, Měla jsi další stejné vidění ?" .. ,, Ano ." .. ,, Ještě se mi zdálo , že ... " ... ,, Ano, že Chetité připravují vojsko stejně jako my. " .. ,, Přesně. Myslíš si Amreno, že tvůj otec měl stejné vidění ?" .. ,, Nevím, možná že ano. Ale ještě jedna otázka je záhada. " .. ,, A to jaká Armeno." .. ,, No pokud mi tři, jako vy, já a otec vidí to co Chetité chystají , tak by to měli vidět i ostatní, kterým jde o život. Nebo se snad pletu ? " .. ,, Ne, máš pravdu, ale třeba jim královna - tvá matka - nebyla tak blízká." ... ,, Ano, za její vlády nebyl vojedců jako za mého otce. A její služebnice nebyla Blan. " .. ,, Ano máš naprostou pravdu ." .. ,, No já myslím, že bychom se měli bavit o něčem jiném. Naše osudy necháme v rukou našich vojevůdců. ".. ,, Ale, pane profesore, když to necháme v jejich rukou, tak se nikdy my nepřipravíme , na to co nás bude čekat." .. Ale co když je všechno jen sen ? Ale kdyby to byl sen, proč u všech 3 osob byly stejné? A co když i ostatní jako byla služebnice a vojevůdce měli stejné sny ? A pokud ne , tak proč ? Proč by o tom faraonovi služebnice, nebo vojevůdce neřekla ? Nebo si myslela, že jí faraon bude mít za blázna ? Všechny tyto otázky, je nutné zodpovědět. Ale jak ? Je v tom všechno v pořádku, nebo v tom něco nehraje ? ,, Armeno, to máš pravdu, ale jak se na to chceš připravit. To chceš vzít zbraně, a začít trénovat ? " ... ,, Ne to ne, ale alespoň psychickou stránkou se na to připravit můžeme. Nebo ne ? ".. ,, Ano, ano to můžeme. " .. ,, Tak jdeme na to . " .. ,, Jak ? Prostě se musíme smířit s tím, že možná zemřeme." .. ,,Ale já se s tím nechci smířit. Já se tomu nechci vzdát. Já budu bojovat." .. ,, Armeno, ty nejsi normální. " .. ,, Jsem, ale nechci zemřít. ".. ,, To já taky ne." ..
,, Panečku, musím zajít za faraonem. Něco mě trklo. " .. ,, Tak honem. " ..,, Tati. " .. ,, Armeno, co se děje? Chetité útočí, nebo co se děje? " .... ,, Ne neútočí, ale já se zamyslela, a myslím, že ten poslední člověk je zvíře. " ..,, Co ?" .. ,, Myslela jsem, že je to Miya. " .. ,, To je řešení. Protože Blan není taková důležitá pro dvůr. Je tu spoustu jiných služebnic. " .. ,, Ano." ... ,, Musíš si Miyu hlídat. " .. ,, Ano budu tati." ..

Kobra vs. Dítě

29. prosince 2008 v 20:08 | Dominika Vaněčková |  Videa

Anketa k povídce Karnakské sloupy

29. prosince 2008 v 19:54 | Dominika Vaněčková |  Bleskovky a Ankety

Nalezla jsem ...

29. prosince 2008 v 19:37 | Dominika Vaněčková |  Site
Na jednom blogu o Egyptě jsem nalezla obrázky Karnaku. Moc se mi líbili, a tak jsem si je uložila. V tu mi vnuknuly nápad. Byly tam obrázky na kterých jsou karnakské sloupy.. Ano přesně, karnakské sloupy. a tak jsem neváhala, a udělala jsem nové obrázky k povídce KARNAKSKÉ SLOUPY, která již zítra bude mít další pokračování .
Toto je výsledek :