Únor 2009

Japonci v Egyptě nalezli sarkofágy staré přes 3000 let

28. února 2009 v 21:25 | Dominika Vaněčková |  Novinky

Pohřební komory pochází zřejmě z let 1300 až 330 před naším letopočtem.
Pohřební komory pochází zřejmě z let 1300 až 330 před naším letopočtem.

Čtyři dřevěné sarkofágy společně s pohřebním vybavením objevili japonští archeologové ve staroegyptské nekropoli Sakkáře. Podle agentury Reuters odhadli stáří artefaktů na 3300 let.

28. 2. 2009 19:32
Pohřební komory pocházejí zřejmě z pozdně dynastického období, tedy mezi lety 1300 až 330 před naším letopočtem.
Antropomorfní sarkofágy ležely v hrobce společně s pohřebními nádobami, takzvanými kanopami, v nichž staří Egypťané ukládali vnitřní orgány nebožtíků ve snaze zajistit jejich uchování pro posmrtný život. Kromě nich hrobka obsahovala i čtyři bedny se soškami vešebti, které představují osoby určené ke službě zemřelému na onom světě.
Pohřební komory pochází zřejmě z let 1300 až 330 před naším letopočtem.
:. Sarkofágy nalezené v Egyptě jsou staré přes 3000 let

V sarkofázích nebyly žádné mumie, jelikož hrobka byla vyloupena, a to už ve starověku. Přesto se zachovaly původní černé a žluté malby znázorňující staroegyptské bohy.
Jedna z beden s figurkami vešebti je ve výjimečně dobrém stavu, a dokonce ani nebyla předtím otevřená. Většina ze 38 sošek uvnitř však přesto byla rozbitá. Bedna byla označená jménem Tut Bašu, jenž byl původně majitelem jednoho ze sarkofágů.
Sakkára sloužila jako nekropole staroegyptské metropole Memfidy. Leží asi 25 kilometrů jižně od Káhiry.

Takže ...

28. února 2009 v 19:32 | Dominika Vaněčková |  Site
Ahojky, takže končí anketa Která stavba je nej !
Nejméně hlasů získal Karnak. A to je tedy smůla pro Ancheset. Ale nesmutni. Budou další šance, kdy určitě vyhraješ. Do druhého kola tedy postupuje Abú Simbel - Tedy Tutanchamon ... a Údolí králů - Tedy Sabina.
Takže všem gratuluji. A i tobě Ancheset. Alespoň za tu snahu. tak ahoj..

Abú Simbel - Obří Skládanka má 1 050 kousků

23. února 2009 v 15:25 | Dominika Vaněčková |  Památky, hrobky, stavby

Obří skládanka má 1 050 kousků


Prvním krokem plánu na záchranu, který vypracovala švédská firma pro technické poradenství VBB ( Vatten-byggnadsbyran ) , bylo odstranění stovek tisí tun skály obklopující chrámy. Obě památky pak byly rozřezány na 1 050 kusů, z nichž každý vážil 3,3 tuny. Tyto kusy měly být později složeny 230 metrů nad starým břehem, nad nejvyšší plínovanou hladinou přehradní nádrže.
Dne 21.5. 1965 jsem pozoroval zručné kameníky , jak z útesu uvolňující první blok: bylo to pouhých 11 tun . Otočný jeřáb ho zvihl do výšky, naložil na nákladní vůz s měkkým polštářem písku a traktorho kousek po kousku opatrně vlekl do skladovacího dvora. tam bude čekat déle než dva roky, než přijde jeho čas, aby byl vložen do obrovské skládanky. Rozebírání a skládání se však překrývalo a ves kladovacím prostoru nikdy nebyly všechny bloky z Velkého chrámu pohromadě.
Dne 4.1. 1966 usadili stavitelé první kámen Velkého chrámu v novém místě. Zhruba o tři týdny později se zástupci Sjednocené arabské republiky , UNESCO a VBB sešli s představiteli konsorcia, aby sledovali instalaci čtyř bohů svatyně - nejvnitřnějšího prostoru chrámu . V souladu s dávným zvykem ukládání nějakých předmětů do základů stavby vsunuli stavitelé pod sedící bohy mince, dále nejnovější vydání vou káhirských deníků a výtisk egyptské ústavy.

Abú Simbel - Znovuzrození Abú Simbelu

23. února 2009 v 15:10 | Dominika Vaněčková |  Památky, hrobky, stavby

Píše se rok 1969
Znovuzrození Abú Simbelu

Text a fotografie GEORG GERSTER
Shora vypadaly obě obrovské díry ve skalním masivu Abú Simbelu jako díry po vytržených obřích zubech. Když naše letadlo popojíždělo po rozjezdové ploše nad Násirovým jezerem v horkém dni loňského listopadu , měl jsem děsivý pocit ztráty. Bylo těžké uvěřit, že tady sotva před čtyřmi lety stály ony slavné divy světa, dva obrovské chrámy boha-krále Ramesse II. vytesané do skály třináct staletí před naším letopočtem.

Viděl jsem, že teď už mizejí i díry. Stoupala v nich voda Nilu a několik osamělých rybářů veslovalo nad nově vzniklými hlubinami. Snažili se ulovit sumce v místech , která bývala dějištěm nádherných obřadů a průvodů. Když jsem se však podíval na plochu nahoře, smutek, který mne předtím zaplavil, zmizel. Stály tam Ramessovy svatyně staré 3200 let, jako by je na nové místo přenesl mávnutím hůlky nějaký kouzelník . Stály tam znovu zrozené, celé i s okolními skalami . Navštívil jsem Abú Simbel mnohokrát v době, kdy se tamní chrámy stěhovaly, a tak jsem viděla techniku, která toto kouzlo umožnila. To mi ovšem vůbec nebralo iluze, naopak ještě můj úžas zvyšovalo.
Rozebrání a opětovné sestavení Ramessových starověkých chrámů patří mezi nejpůsobivější stěhování jaká člově podnikl. Začalo 16. listopadu 1963, když Sjednocená arabská republika podepsala s konsorciem stavební sppolečnosti nazvaným Abú Simbel smlouvu o záchraně svatyní před rychle stoupajícími vodami Násirova jezera za novou asuánskou Vysokou přehradou. Do realizacae se pustili inženýři z pěti zemí a tehdy odhadované náklady 36 milionů dolarů byly nahrazeny převážně vládami Egypta a USA a z prostředků získaných Organizací spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu ( UNESCO ).
Mimořádně působivé Ramessovy chrámy vzbudily celosvětové obavy jako první z ohrožených archeologických pokladů na núbijském Nilu.Velký chrám oslavující slunečního boha Reharachteje a samého zbožtělého Ramesse byl postaven ve skutečnosti božském měřítku : čtyři kolosy na průčelí představující sedícího faraona se tyčily do výše 20 metrů. Malým chrámem vzdával Ramesse poctu hathoře, bohyni lásky, hudby a tance , a své oblíbené manželce královně Nefertari.Ramesse však dal najevo, kdo je v rodině pánem. Nefertari měla pouze dvě sochy na průčelí , vysoké jen 10 metrů, ačkoli to byly sochy stojící, a po obou bocích jim stály Ramessovy sochy.
Shromáždit obrovskou částku potřebnou k přestěhování těchto chrámů trvalo dlouho, a tak se stěhovaly těchto až jako poslední z ohrožených památek nad vysokou přehradou. Z projektu se stal napínavý závod s uměle vyvolanou potopou.

Bomba v centru Káhiry zabila francouzskou turistku

23. února 2009 v 14:45 | Dominika Vaněčková |  Novinky

Bomba v centru Káhiry zabila francouzskou turistku


Egyptský záchranář na místě útoku u mešity Al-Husajní v centru Káhiry
Egyptský záchranář na místě útoku u mešity Al-Husajní v centru Káhiry foto: Ben Curtis, ČTK/AP
Život francouzské turistky si vyžádal v neděli večer výbuch nálože u historické Husajnovy mešity v egyptském hlavním městě Káhiře. Dalších 20 lidí včetně zahraničních turistů utrpělo zranění. Předchozí zprávy egyptských bezpečnostních sil uváděly čtyři mrtvé včetně dvou zahraničních turistů.

22. 2. 2009 19:18 - 23. 2. 2009 00:22 Aktualizováno - KÁHIRA
Podle očitých svědků hodil útočník na motocyklu mezi lidi dvě nálože, z nichž jedna explodovala. Podle agentury AFP byly nálože shozeny na chodník z některé z okolních budov. Tuto verzi podporuje také egyptská tisková agentura MENA, podle níž byly nálože shozeny na chodník ze střechy blízkého hotelu.
Bomba vybuchla před kavárnou poblíž slavného bazaru Chán al-Chalílí ve stejnojmenné čtvrti. Tržiště bylo v té době plné lidí. Kavárna byla podle BBC zaplněná francouzskými turisty. Podle nové bilance bylo zraněno 20 lidí; 13 francouzských turistů, tři občané Saúdské Arábie a čtyři Egypťané. Stav šesti zraněných je vážný. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil a není ani jasné, zda jeho terčem měli být zahraniční turisté.
Podle policie byl výbuch relativně malý, nálož byla pravděpodobně vyrobená podomácku. K odpovědnosti za atentát se dosud nikdo nepřihlásil.
Oblast uzavřela pořádková policie, z mešity byli evakuováni věřící a na místě jsou i speciálně cvičení psi.

"Myslel jsem, že Egypt je bezpečný..."

"Modlil jsem se a pak se ozvala velká rána a lidi začali panikařit a utíkat z mešity. Pak přišla policie, zavřela hlavní vchod a evakuovala nás zadem," říká šestapadesátiletý muslim Muhammad Abdal Azím, který byl uvnitř Husajnovy mešity.
"Mysleli jsme si, že Egypt je jedinou zemí, která je bezpečná před pumovými útoky," dodal.
:. Trhy poblíž historické Husajnovy mešity v centru Káhiry jsou pořád plné lidí
Stejné místo se stalo terčem útoku už v roce 2005, když zde po atentátu zemřeli tři turisté - jeden Američan a dva Francouzi. Útoky na turisty mohou vážně poškodit cestovní ruch v zemi.
Egypt vedl v 90. letech dlouhou válku proti muslimským fundamentalistům, která kulminovala masakrem více než 50 turistů v Luxoru v roce 1997. V posledních letech Egypt zažil několik útoků namířených proti turistickým střediskům na Sinajském poloostrově včetně pumového útoku v Šarm aš-Šajchu, při němž v roce 2005 zahynulo více než 60 lidí včetně mnoha turistů.
Egyptská vláda v současnosti čelí kritice veřejného mínění za svůj zdrženlivý postup během nedávné invaze izraelských vojsk do pásma Gazy ovládaného militanty z Hamásu.

_° My phoTo ° _

22. února 2009 v 18:35 | Dominika Vaněčková |  Site

Dnes

22. února 2009 v 17:54 | Dominika Vaněčková |  Site
Ahojky. Dneska na ČT 2 dávali dokument . Jeho přesný název je : MÝTY A FAKTA HISTORIE : ŽENY NA TRŮNU FARAONŮ. Sama musím říci že jsem ho neviděla. Byla jsem mimo svůj pokoj. Ale už soudě podle názvu soudím že to bylo určitě zajímavé. Tak pokud někdo koukala na tento dokument. Tak se s námi může podělit do komentářů o obsahu celého dokumentu. Ahojky Autorka DominE

Jak moudrá Eset oklamala Rea

16. února 2009 v 16:15 | Dominika Vaněčková |  Legendy,báje a pověsti
Jak moudrá Eset oklamala Rea

JAK MOUDRÁ BET OKLAMALA REA
V ONĚCH PRADÁVNÝCH DOBÁCH, kdy všemocný bůh slunce Re měl ještě podobu Člověka a vládl na zemi jako první faraon Egypta, pronesl bůh moudrosti a učenosti, písma a řeči, lékařství a kouzelnictví, všemocný Thovt, proroctví:
"Jestliže Nut, bohyně nebe, porodí jednoho dne chlapce, stane se její syn,
až doroste v muže, nejoblíbenějším faraonem, jakého kdy Egypt měl."
"Nut nikdy nedá život žádnému dítěti," zvolal rozhořčeně Re, když se ono proroctví dozvěděl. "Syn bohyně Nut mi nikdy nevezme trůn. Protože Nut neporodí ani v jednom dni, ani v jedné noci ze tři sta šedesáti dní a noci, které rok má. Co jsem jednou vyslovil, nemůže nikdo změnit. Toť má vůle!"
Nut byla z Reovy kletby velice nešfastná. Thovt, nejmoudřejší z bohů, který se podobal muži s ibisi hlavou a který byl Reovým nejvyšším dvorním hodnostářem, však prohlásil, že její syn bude jednou nad Egyptem panovat. A Thovt se nemůže mýlit. Proto šla Nut za bohem Thovtem, jemuž se velice líbila, a prosila ho o pomoc.
"Víš, že tě mám rád, drahá Nut, a tak tvé přání splním, aniž přitom poruším Reovu kletbu," odpověděl Thovt.
Bůh učenosti, moudrosti a kouzelnictví vymyslil duchaplnou lest. Navštívil Chonsua, boha měsíce, a vyzval ho ke hře v dámu. Chonsu, který byl pověstným hráčem, vsadil kousek svého stříbrného měsíčního svitu, Thovt zase nabídl jedno ze svých kouzel. S Thovtem však neměl Chonsu naději vyhrát a jak prohrával, přisazoval kousek po kousku měsíční světlo. Nakonec prohrál tolik měsíčního svitu, že Thovt z něho mohl svými mocnými kouzly udělat pět nových dní. Ty pak vsunul mezi konec starého roku a začátek nového, takže jeden rok měl od té doby tři sta šedesát pět dní. Částečky světla, které Chonsu tehdy prohrál, mu
dodnes chybějí a jeví se jako temné skvrny na jeho měsíční záři. DEN V oněch pěti přidaných dnech porodila Nut pět dětí: prvního dne syna PRVÝ
Usira, budoucího boha mrtvých a vládce podsvětí, druhého dne Suteha, boha tmy, pouště, bouří a moře, potom bohyni Eset, "Paní mocných slov", dceru

Nebthet, ochrannou bohyni mrtvých, a pátého dne Harmacheta, který se později stal bohem vycházejícĺho slunce.
Nejvíce si Thovt oblíbil Usira a Eset, nádherné mladé bohy s lidskou podobou. Naučil je vši moudrosti bohů a všem svým kouzlům. Zvláště Eset byla velice vnímavá a učila ses chutí a se zápalem. Navíc ještě navštívila Chonsua a přesvědčila ho, aby jí vysvětlil všechny záhady a taje měsíce. Tak se krásná a moudrá bet stala největším mistrem kouzelnictví a čarodějnictví mezi bohy a lidmi.
Když děti bohyně Nut dospěly, vzal si Usir za ženu Eset. Suteh, s lidským tělem, ale s hlavou napůl oslí a napůl šakalí, se oženil s mladší sestrou Nebthet,

půvabnou bohyní s lidskou podobou. lisir se však nemohl stát faraonem
jak Thovt předpověděl, protože v Egyptě ještě pořád vládl všemocný bůh slunce Re.
Moudrá Eset, která chtěla svému manželovi dopomoci na trůn, věděla, že musí získat alespoň na chvíli moc nad Reem a donutit ho, aby ukončil svou vládu na zemi a předal pozemský trůn jejímu muži Usirovi. Dobře také věděla, že všechna Reova tvořivá síla sĺdlí v jeho jediném pravém jménu, které nejvyšší bůh ukrývá před celým světem v svém srdci. Ono tajné jméno, které Re zatím nikdy před žádným bohem ani člověkem nevyslovil, ba ani nevydechl, se tedy Eset musela za každou cenu dozvědět.
V té době byl Re už velice starý. Sám stanovil, že žádný člověk nemůže být věčně živ a jednou zemře. A protože vládl v lidské podobě Egyptu řadu let, změnilo stáří jeho vzhled. Kosti se mu proměnily v stříbro, svaly v žlutě zlato, vlasy se potáhly bledě modrou barvou kamene lapisu lazuli, hlava se mu stářím třásla a z úst občas ukápla slina.
Den co den procházel Re za doprovodu předních bohů celým Egyptem, aby
na něj dohlédl, a přitom ozařoval zemi svým božským okem, dávaje jí tak světlo, teplo a život.
Když mu při jedné procházce ukápla na zem božská slina, promísila ji Eset s hlínou a z ní pak v ruce uhnětla hliněného hada. Pomocí měsíčního kouzla přičarovala Eset hadovi prudký jed a položila ho na cestu, po které chodíval Re se svým doprovodem.
Jakmile se příštího dne vydal Re na svoji obvyklou egyptskou pouť a světlo jeho božského oka ozářilo celou zemi, hliněný had obživl, pozvedl hlavu z trávy a uštkl všemocného Rea do paty. Nato se rychle odplazil do blízkého jedlového houští.
Prudká bolest projela božským tělem. Re vykřikl, až se otřásla země a zachvělo se nebe.
"Co se ti stalo, nejvznešenější bože, že tak naříkáš?" zeptali se Reovi průvodci.
Re však nemohl hned odpovědět. Jed pronikal jeho tělem, jako Nil prostupuje zem, rty se mu chvěly, údy se třásly a palčivá bolest svírala jeho srdce. Když DEN se konečně trochu ovládl, zvolal na svůj doprovod: PRVÝ
"Pojďte ke mně, všichni bozi, kteří jste ze mne povstali. Něco mě poranilo, jako by mě nějaký had uštknul. Mé srdce to nezná, moje oči nevidí a má ruka

se toho nemůže dotknout. Neznám to, i když jsem všechno stvořil. Není to oheň, není to voda, a přesto jsem chvíli rozpálenější než oheň a hned nato chladnější než voda. Přiveďte mi bohy, kteří ovládají mocná kouzla a Čarovná zaříkávání a jejichž moudrost a důmysl dosahuje nebes. Někdo mi přece musí pomoci.
Bůh za bohem i jejich božské děti předstupovali před Rea, ale žádný z nich si nevěděl rady. Až nakonec přišla řada na moudrou Eset. Poklekla pokorně před všemocným Reem a řekla:
"Co se ti stalo, můj božský otče? Co ti ublížilo? Snad nepozvedl proti tobě hlavu nějaký had, kterého jsi stvořil? Jestli je tornu tak, pak ho zaženu svou kouzelnou mocí, aby už nikdy nespatřil tvoje božské oko."
"Když jsem se ubíral po cestě, uštkl mě had, kterého jsem však neviděl. Chvěji se bolestí, potím se jako rolník o žních a oči mám zamlžené tak, že skoro nic nevidím. Kde je země, oceán a kde je nebe?" ptal se Re.
"Božský otče, zbavím tě jedu, ale musíš mi prozradit svoje tajné jméno. Věz, že tě mohu vyléčit, jedině když spojím svá mocná kouzla a zaříkávání s tvým tajným jménem," vysvětlovala Eset.
Nato Re vyjmenoval všechna jména, jimiž ho bohové i lidé uctívali, a bylo jich několik desítek. Svůj dlouhý výčet ukončil slovy:
"Ráno jsem Cheprer, vycházející slunce, v poledne Re, slunce v zenitu, a večer jsem zapadající slunce Atum."
Eset vyslovovala jméno po jménu a přidávala k nim mocná čarovná zaklínání, ale jed z božského těla nevyhnala.
"Božský otče," pravila Eset, "tvé jméno není mezi těmi, která jsi mi řekl. Prozraď mi je, a jed opustí tvé tělo. Vždyť žije jen ten, jehož jméno vyslovujeme. Kdo má jméno, nikdy nezemře."
Jed pálil žárem, který byl mocnější než plamen ohně, a zoufalý Re zvolal:
"Vězte všichni, že mě moje dcera Eset přemluvila a že jí prozradím své pravé jméno, jež ukrývám v srdci. Ale nesmí ho nikomu říci, ani svému manželovi nebo synovi, kterého s ním jednou bude mít."
A všemocný bůh slunce ještě hlasitěji zvolal:
"Ať tedy na chvíli přejde mé nejpravější jméno z mého srdce do srdce mé
drahé dcery Eset!"
V okamžiku, kdy Re otvíral svoje srdce, vykřikla Eset:

"Vyteč, jede! Vyjdi z těla zářícího boha, protože já, Paní mocných slov, znám tajné Reovo jméno. Ať žije Re, ať zhyne jed! A ať se stane bůh Iisir, můj milovaný manžel, vládcem nad lidmi a egyptskou zemí!"
Palčivá bolest způsobená hadím jedem rázem ustala. Bůh slunce Re úlevou zhluboka vydechl, ale byl tak unavený, vyčerpaný a navíc ještě očarovaný kouzlem Eset, která teď znala jeho pravé jméno, že se vůbec nezmohl na odpor a souhlasil s Esetiným rozhodnutím. Jen prohlásil, že už stejně nemá chuť vládnout lidem na zemi a trápit se bolestmi lidského stáří, že odejde navždy do nadoblačných výšek. Faraonem Egypta ustanovil boha Usira, manžela moudré bohyně Eset.
Potom Re přikázal bohyni nebe Nut, aby se proměnila v obrovskou klečící krávu a jeho vyzdvihla na svůj hřbet. Když se tak stalo, zaklesla se Nut zadníma nohama do východního horizontu, přední si opřela o západní horizont a pozvedla své mohutné tělo do obrovské výše. Tak se tělo Nut stalo oblohou. Bohyně nebe se však chvěla závratí, a proto ji podepřel bůh vzduchu šu hlavou a pažemi. Nohama se pevně opřel o Nutina manžela, boha země Geba.
Od těch dob nese obloha slunečního boha Rea, Pána nebe. Každé ráno vychází na východě a ve své sluneční lodi, obklopen skupinou nejpřednějších bohů, putuje modrou oblohou na západ. Přitom ozařuje svět a vesmír svým božským jasem, který prýští ze slunečního kotouče nad Reovým čelem a dává zemi a vodstvu teplo, světlo a život. Na lodi Rea obsluhují dvořané. Strážní bohové a strážcové ho ochraňují před nebeským hadem Apopem, který chce sluneční bárku převrhnout, a svádějí s nesmrtelným plazem věčný, nekonečný boj. Strážcům se vždy podaří démona zla a chaosu přemoci. .
Re sedí na zlatém trůně a každou hodinu mění svoji podobu. Nejdříve je dítětem, v druhé hodině plavby mladíkem, pak gryfem neboli lvem s orlí hlavou a křídly, který sedĺ na lotosovém květu, potom se Re proměňuje v dospělého muže s beranĺ hlavou, nato v muže s hlavou sokola, v šesté hodině se stává beranem se čtyřmi hlavami nebo člověkem se zdvojeným tělem majícím čtyři beraní hlavy, jindy je posvátným broukem skarabem, lvem, kocourem, krokodýlem,
býkem a kobrou.

Jak podle Egypťanů vznikl svět

16. února 2009 v 16:13 | Dominika Vaněčková |  Legendy,báje a pověsti
Jak podle Egypťanů vznikl svět

O TOM, JAK PODLE EGYPŤANŮ
VZNIKL SVĚT
OD NEPAMĚTI A PO VŠECHEN ČAS, KTERÝ NIKDY NEZAČAL a nikdy neskončí, byl
v nekonečném prostoru Jen chladný oceán a v jeho vodách se vznášel bůh pravěkého vodstva Nun Měl lidské tělo, obrovskou žabí hlavu a do temnoty hleděl dvěma velkýma vypouklýma očima. V oněch pradávných dobách nebylo jiných bohů, nebylo lidí, zvířat ani rostlin. Nebyl vzduch ani slunce, které by šířilo světlo a teplo, nebyla obloha ani země. Všude panovala tma a v ní šuměly vlny nekonečného pravěkého moře.
Jen věčně žijící prabůh Nun pamatuje, kdy se v jeho pravodstvu objevil bůh slunce Re, který sám sebe stvořil. Zprvu onen sebetvůrce nijak nevypadal, nikomu a ničemu se nepodobal, nebyl hmatatelný, ani ho nebylo vidět. Přesto Nun věděl, že už v pravěkém moři není sám.
Najednou se ozval ohlušující rachot, z Nunova pramoře se vynořila špička prahory Benben, která měla tvar pyramidy, z ní vmžiku vyrostl nádherný modrý lotos šířící do prostoru silnou příjemnou vůni. Az květu lotosu se na Nuna usmívalo malé dítě, jež mělo na hlavě sluneční kotouč. Dítě rostlo a rostlo, až bylo veliké jako muž, ale hlavu už nemělo lidskou, nýbrž sokolí, se slunečním kotoučem místo koruny. Zářící bůh slunce Re se poprvé objevil v celé své kráse.
Nato se planoucí Re vznesl nad vlnami pravěkého moře, mohutným světlem zahnal tmu a ozářil okolní temný prostor. Všude byla Jen voda a nad ní nekonečný vesmír. Pouze v místech, kde bude jednou stát sluneční chrám města lunu, vystupovala z vody prahora Benben, na ni se skvěl překrásný modrý lotos a vedle něho v ohnivé záři slunce stál pták s lesklým modrým peřím, který se podobal volavce. Byl to posvátný benu, pták slunce, první tvor, kterého bůh slunce Re svou čarovnou mocí stvořil. Nádherný pták představoval Reovu živoucí duši.
S Reem se zrodila schopnost tvořit a touha vládnout. Proto Re ze svého
dechu vytvořil Šua, boha vzduchu, a ze sliny svých úst stvořil bohyni vlhkosti
Tefnut. Obě božstva měla lidské postavy, ale jejich hlavy byly lví. Někdy však

bůh šu na sebe bral podobu lva a také bohyně Tefnut se objevovala jako lvice. Po čase se první božské dvojici narodily děti - bohyně nebe Nut a bůh země Geb. Ti vypadali jako lidé. Nut však nosila na lidské hlavě kulatou nádobu a Geb měl na hlavě husu.
V záři Reova božského světla se země vynořila jako velký plovoucí ostrov, který se vznášel na nekonečných vodách pramoře. Uprostřed pevniny byl Egypt s prahorou Benben. Mezi nebe a zemi vstoupil modravý vzduch a vlhkost v podobě deště. Tak vznikl svět.
Takový svět se však Reovi zdál prázdný a nudný. I začal vydechovat slovo za slovem a zaplňovat svět rozmanitými živočichy a rostlinami. Na zemi se objevila zvířata, vzduchem poletovali pestrobarevní ptáci a hmyz, ve vodě plavaly ryby, želvy a různá vodní drobotina. Ze země vyrůstaly stromy, tráva a Čarokrásné květiny.
Nakonec Re vyslovil jméno Chnum. Objevil se bůh řeky Nilu. Postavu měl lidskou, ale hlavu beraní. Od těch pradávných dob protéká Egyptem řeka Nil a zaplavuje jej vodou, kterou jí v podobě podzemních pramenů dodává Nunovo pramoře.
Bohové se množili a bůh slunce Re jim spravedlivě panoval. I stalo se, že se jednou Šu a Tefnut ztratili ve vodách praboha Nuna. Re v obavách, aby svět nezanikl, vyslal svoje zářící oko, aby je šlo hledat. Protože se však božské oko dlouho nevracelo, nasadil si Re jiné.
Po nějaké době vyslané oko ztracené bohy přece jen našlo, ale když se
k Reovi vrátilo, shledalo, že jeho místo je obsazené. Rozplakalo se lítostí a bylo k neutišení.
Jak tak naříkalo, kanula z něj k zemi hořká slza za slzou a na místě, kde se dotkla země, se proměnila v člověka. Z hořkých slz bolesti se rodil člověk za člověkem a všude bylo najednou plno lidí. Země oživla jejich hlasem, pláčem a smíchem. Tak se objevili na světě lidé.
Aby Re plačící oko ukonejšil, dal si je na čelo a proměnil je v jiskřící posvátnou kobru. Od té chvíle ji nosil jako čelenku na ochranu před nepřáteli.
Potom vzal Re na sebe podobu člověka, usedl na trůn a začal lidem vlád-lidem jako jejich první faraon. Tisíce let panoval všemocný Re moudře a spravedlivě lidem i bohům. Všichni žili v míru a pokoji, nebyly žádné války, hádky - či rozepře. Bozi i lidé Rea velebili a jeho neskonalé dobroty si vážili. Nastal

zlatý věk pradávného světa, kdy lidé znali Jen laskavost, dobro a bratrství.
V onom věku se však na okraji pouště u Západního pohoří narodil obrovský had Apop, démon chaosu a zmaru, největší nepřítel boha slunce Rea. S ním přišlo na svět i zlo, které se usadilo v hlavách a duších mnohých lidí i některých bohů.
Lidé se nakazili zlem hada Apopa, a přestali Rea poslouchat. Reptali, že chtějí lepšího vládce. Pomlouvali Rea, že je nespravedlivý, že stářím zhloupl, a přesto jim chce rozkazovat. Začali proti němu připravovat vzpouru.
Re věděl, co si lidé povídají a co proti němu chystají. Svolal přední bohy a bohyně na tajné místo, které lidé neznali. Přišel bůh vzduchu Šu, bohyně vlhkosti Tefnut, dostavili se bůh země Geb a bohyně nebe Nut a přivedli s sebou celé zástupy ostatních bohů a bohyň. Některá božstva měla lidské postavy, ale jejich hlavy byly lví, krokodýlí, kravĺ, šakalí, sokolí, osli a ibisí. Jiní bohové a bohyně se zcela podobali lidem, měli tedy i hlavy lidské. Nakonec přišel bůh měsíce Chonsu, který měl na hlavě měsíční srpek, a bůh pravodstva Nun s žabí hlavou.

Všichni bohové se usadili po boku boha slunce Rea, z úcty sklonili před
hlavy, a když je pozvedli, bůh Nun řekl:
"Promluv k nám, nejmocnější bože a faraone Egypta. Chceme tě slyšet.
"Nejstarší bože, z něhož jsem vzešel, i vy ostatní, kteří jste mými dětmi,
svolal jsem vás, abyste mi poradili," zvolal Re. "Víte, že mě lidé haní a tupí
připravují proti mně spiknutí. Stvořil jsem každého člověka rovného druhým
myslí naplněnou dobrem. Nechtěj jsem, aby lidé konali zlo. Poraďte, co mám
dělat? Mám je všechny zahubit jediným pohledem svého hořícího oka?"
"Všemocný Re, můj synu," prohlásil Nun za všechny bohy, "ty, jenž jsi mocnější než já a ostatní bohové, které jsi stvořil, věz, že vyšleš-li proti lidem svoje planoucí oko, promění jeho žár celou zemí v poušť a všechno živé v ní zahyne."
"Nepošlu tedy proti lidem svoje hořícĺ oko, ale Sachmet, bohyni války
hrůzy," zahřímal rozzlobený Re.
Na ta slova vyrostla ze země obrovitá lvice, zařvala, až se otřáslo nebe,
mohutnými skoky se začala vrhat na lidi. Celý den je zabíjela a živila se jejich masem a krví.
Lidé před ní v nesmírné hrůze prchali do pouště, ukrývali se v jeskyních
skalních rozsedlinách a zoufale prosili Rea, aby Sachmet odvolal. Slibovali,
postaví Reovi chrámy a v nich ho budou velebit a uctívat.
Večer se Sachmet vrátila mezi bohy.
"Našla jsem mnoho lidí a snadno je přemohla.V několika dnech je všechny zahubím. Ani jediný člověk nezůstane naživu," prohlásila Sachmet a rozběhta se do pouště, aby s prvními Reovými paprsky mohla dál rozsévfl zkázu.
Re však nechtěl, aby Sachmet zabita veškeré lidstvo.
Kdo by mu pak stavěl chrámy a svatostánky, kdyby lidé vymřeli? Pozval
sobě hbité posly a přikázal jim:
"Běžte rychleji než stín těla na Ostrov Jeb a přineste odtamtud co nejvíce
květů keře karkade."
Běžci přinesli květy keře karkade a bůh Re z nich nechal uvařit sedm tisíc
džbánů krvavě rudé tekutiny. Pak dal rozemlít ječmen a přikázal z něho navařit
sedm tisíc džbánů piva. Na Reův příkaz smíchali služebníci pivo s rudou tekutiny
a připravili tak omamný červený nápoj, který rozlili po zemi v místech, kde
chtěla Sachmet příštího dne zabíjet. Na tři dlaně vysoko zaplavil rudý nápoj půdu.

"Tím lícil zachráním zvolal Re.
Když první Reovy paprsky zaplavily zemi ohnivými šípy, vyskočila Sachmet ze svého úkrytu a rozhlížela se, koho by zadávila. Pak se rozběhla a rychlými skoky dorazila na pole zatopená rudou záplavou. Považovala ji za krev a zhluboka si lokla. Rudý nok jí tak zachutnal, že ho všechen naráz vypila. Pivo v nápoji ji zcela omámilo. Opojena se večer pomalu vracela k bohům a na lidi, které cestou potkávala, úplně ztratila chuť.
"Jsi hodná,že jsi přišla mezi nás v míru Sachmet. 'A věz, že už nebudeš Sachmet, bohyně války. Udělám z tebe Hathor, bohyni lásky a radosti. Někdy budeš mít podobu krávy, jindy ženy s kravskými rohy. Tvá moc nad lidmi bude ještě větší než dříve, neboť láska je silnější vášeň než nenávist. Všichni lidé, kteří budou milovat, se stanou tvými oběťmi."
Tak všemocný Re zachránil lidstvo před zkázou a daroval mu nové potěšení a radost, ale i novou bolest a trápení.
Neboť láska přináší obojí.


Já vás donutím ..

16. února 2009 v 16:01 | Dominika Vaněčková |  Site
Tak tady jsou fotografie našich památek zapojených v anketě. Rozhodujte podle libosti ..

KarnakÚdolí králů

Abú Simbel
Lidičky neváhejte

16. února 2009 v 15:34 | Dominika Vaněčková |  Site
Ale lidičky , v té anketě jsou zatím u každého 2 hlasy.Jestli to takhle půjde dál, tak se pořád bude opakovat první kolo. Dokud někdo neklesne. Takže hlasujte. Anketa se teď bude zobrazovat u každého nového člán ku. Jo tak neváhejte. Čau Čau

Chcete tu více legend a pověstí ??

15. února 2009 v 21:10 | Dominika Vaněčková |  Bleskovky a Ankety
Chcete tu více legend a pověstí o egyptě ?? Hlasujte v anketě

Dávám dva týdny

15. února 2009 v 20:50 | Dominika Vaněčková |  Site
Ahojky, ještě k té anketě. Dávám účastníkům celé dva týdny na to aby si sehnaly hlasy. Tudíž 1. března z ankety vyřadím jednu stavbu. A poté dám dalším dvou týden na další hlasy. Snad vám to stačí. Díky... A hodně štěstí

Která stavba ??

15. února 2009 v 20:42 | Dominika Vaněčková |  Bleskovky a Ankety
Tak která stavba je nejlepší??
Hlasujte v Anketě

Průvodce Egyptem

15. února 2009 v 20:40 | Dominika Vaněčková |  Knihy, životopisy, filmy

Mapy a průvodce - ABCD VIDEO - Egypt - DVD

Egypt - DVD
DVD
Egypt
ABCD VIDEO

Šest tisíc let historie země na severu Afriky, život lidí na březích řeky Nil i ve stínu pyramid. Navštívíte s námi kulturní památky připomínající dávnou minulost králů a faraonů, navštěvované turisty z celého světa.

1.Káhira
2.Velbloudí trhy
3.Pyramidy
4.Memfis
5.Alexandrie
6. Oáza Fajjún
7.Řeka Nil
8.Dendera
9.Luxor
10.Město mrtvých
11.Esna
12.Edfú
13.Kóm ombo
14.Asuán
15.Núbijské chrámy
16.Sinajský poloostrov

BONUSY:
Ukázky z filmů IMAX - 18 minut

Vložíte-li toto multimediální DVD do počítače můžete si vyhledat celou řadu dalších zajímavostí o Paříži, jakož i důležitých informací pro turisty.

Jazykové verze: čeština

Mapy a průvodce - JOTA - Egypt + DVD - Rough Guides

Egypt + DVD - Rough Guides
Průvodci
Egypt
Dan Richardson, Daniel Jacobs, Jessica Jacobs
JOTAEgypt patří k turisticky nejatraktivnějším zemím světa - jednak pro svou historii jako kolébka kultury, jednak pro příznivé podmínky pro nejrůznější druhy rekreace. Najdete tu jeden ze sedmi divů světa - světoznámé pyramidy v Gíze -, ale také řadu dalších památek.

Poušť zabírá 90 procent plochy této země, ale daleko důležitější je pro ni životodárná řeka - Nil. Egyptu vládne horké podnebí, i v zimních měsících se maximální denní teploty na severu země pohybují okolo 20 stupňů Celsia. Na jihu je samozřejmě ještě tepleji. Většinu povrchu země spolkla poušť, a proto jen minimum obyvatel žije mimo oblast Nilu. Východ země je hornatý (nejvyšší vrcholky dosahují výšky přes 2 000 metrů), ještě vyšší je pak jih Sinajského poloostrova, který rovněž patří Egyptu.

Káhira, hlavní město Egypta, je v současnosti domovem přibližně 14 milionů lidí. Řada z nich bydlí v domech evropského typu, několik milionů však přebývá ve slumech na okraji města. Středověké čtvrti se říká "Islámská Káhira" a najdete tu úzké uličky, domy z hliněných cihel i staré chrámy. K hlavním pamětihodnostem patří jedna z největších mešit na světě Ibn Tulun, mauzoleum Imama ash-Shafi'i a Citadela, úžasná středověká pevnost s několika mešitami (hlavně s Alabastrovou) a muzei.

Gíza leží na západním břehu Nilu a to nejdůležitější, proč se sem zřejmě vydáte, jsou velké pyramidy, jeden ze sedmi divů světa. V jejich okolí ovšem uvidíte i známé sfingy, menší pyramidy (původně bylo pyramid podstatně více než dnes) a několik chrámů. Luxor je znám především chrámem na pravém břehu Nilu a druhým v Karnaku. Město Luxor bylo vystavěno na místě, kde stávaly starověké Théby. Na levém břehu Nilu se pak nachází slavné Údolí králů a Údolí královen - s hroby řady faraonů. Alexandria je původním hlavním městem Egypta (za éry Alexandra Velikého). Kdysi dávno tu byla slavná knihovna s více než půl milionem svazků knih, která však lehla popelem. K vidění jsou tu sbírky Římského muzea nebo Římský amfiteátr, za zmínku stojí i rozlehlé katakomby Kom ash-Shuqqafa, které jsou nejrozsáhlejším známým římským pohřebištěm v Egyptě. u nedávnou historií z doby válek s Izraelem.

Další turistickou atrakcí je Asuán, který se nachází na jihovýchodě Egypta. Bývá označován za bránu do pouště - po staletí tudy projížděly stovky velbloudích karavan se svým nákladem. Město se však proslavilo především dík stejnojmenné přehradě, vybudované v letech 1960-1970. Při její stavbě byly přemístěny dva skalní chrámy Abu Simbel, které by jinak byly zatopeny.

Po Egyptě můžete cestovat autobusy, vlaky, loděmi (po Nilu), ale i na velbloudech (pokud o to moc stojíte). Využít lze i taxi (např. ve formě minivanů - pak se ale čeká, dokud není plno, než se vyjede). Jako levné cestování průvodci uvádějí vlaky 3. třídy. Kvalita však prý odpovídá ceně. Život v egyptských městech připomíná Evropu, venkov však dále zůstává poměrně zaostalý. Především turistická centra jsou připravena návštěvníkům poskytnout jakékoli standardní služby. Poměrně drahé jsou vstupy do památek - vstup do Egyptského muzea v Káhiře přijde na cca 250 Kč. Na trhu, ale např. i při cestě lodičkou po Nilu, platí známé pravidlo: smlouvat, smlouvat, smlouvat. Do Egypta se doporučuje jet na jaře nebo na podzim - není tu totiž ani přes den horko, ani v noci příliš chladno.

Autor:Dan Richardson, Daniel Jacobs, Jessica Jacobs
Edice:Rough Guides
Formát:132 x 197 mm,
Jazyk:Česky
Počet stran:704
Rok vydání:2005738,- Kč
doporučená cena: 848,- Kč
(sleva 13% - ušetříte 110,- Kč)

dostupnost: skladem v provozovně
dodací lhůta: Českou poštou 4 pracovní dny, Osobní vyzvednutí ihned
Mapy a průvodce - Rough Guides - EGYPT - mapa

EGYPT - mapa
Turistické mapy
Egypt
Rough Guides1. vydání, rok 2003

Jazyk:Anglicky
Měřítko:1:1 250 000
Rok vydání:2003229,- Kč
doporučená cena: 229,- Kč

dostupnost: skladem v provozovně
dodací lhůta: Českou poštou 4 pracovní dny, Osobní vyzvednutí ihned

Konec

15. února 2009 v 20:39 | Dominika Vaněčková |  Site
Tak dostalo se mi pár komentářů k té anketě. Tak tedy už to končí. Účastnily se stavby :
KARNAK - ANCHESET
ÚDOLÍ KRÁLŮ - SABINA
ABÚ SIMBEL - TUTANCHAMON = SIMČA

Všichni egyptomilovníci ..

14. února 2009 v 13:05 | Dominika Vaněčková |  Bleskovky a Ankety
Ahojky všichni egyptomilovíci je tu nová anketa ...
Vím že tato anketa bude ve způsobu, který vymyslela Sabča z egypt1.
Vyberte si nějakou nejoblíbenější stavbu. A en kdo si ji zvolí, bude zastávat tu stabvu. Platí to, že můžete mít stejné stavby. Takže si třeba někdo vybere Karnak, tak i někdo jiný si ho může vybrat. Potom se to zapojí do anky. Ten kdo vyhraje, bude mít na blogu Diplom...
Tak neváhejte a pište své odpovědi. Ahoj autorka

Nefertiti Resurrected Part 11/11

12. února 2009 v 13:19 | Dominika Vaněčková |  Videa

Nefertiti Resurrected Part 10/11

12. února 2009 v 13:15 | Dominika Vaněčková |  Videa

Nefertiti Resurrected Part 9/11

12. února 2009 v 13:15 | Dominika Vaněčková |  Videa