Duben 2009

Vědci v Abúsíru pátrají po hrobce Antonia a Kleopatry

22. dubna 2009 v 14:10 | Dominika Vaněčková |  Novinky

Vědci v Abúsíru pátrají po hrobce Antonia a Kleopatry

Antonius a Kleopatra vstoupili do dějin nejen jako moci chtiví politici, nýbrž i jako nesmrtelný milenecký pár. Dodnes proto budí zájem nejen vědců, ale i veřejnosti. Nyní egyptologové tvrdí, že se jim možná brzy podaří objevit hrobku s ostatky egyptské královny i římského vojevůdce.
Tento týden začnou v někdejším Isidině chrámu nedaleko Alexandrie vykopávky, které mají prověřit teorii, že těla Antonia i Kleopatry skončila právě zde. Egyptologové se zaměří na tři hluboké šachty, které odhalil nedávný průzkum, provedený radarem. Domnívají se, že některá z nich vede k hrobce milenců.
Chrám u jezera Mariut v Taposiris Magna (dnešní Abúsír) asi 50 kilometrů od Alexandrie vznikl před více než dvěma tisíci lety za krále Ptolemaia II. (282- 246 př. n. l.). V jeho okolí bylo během posledních tří let objeveno 27 hrobek, mumie deseti egyptských aristokratů a také alabastrová hlavička Kleopatry a 22 mincí s jejím vyobrazením.

Možná hrobka řecké dynastie Ptolemaiovců

To dalo podnět k teorii, že chrám sloužil jako pohřební místo pro panovníky z řecké dynastie Ptolemaiovců, kteří vládli Egyptu z Alexandrie. Od této teorie byl jen krůček k myšlence, že v chrámu nebo jeho okolí je pohřbena i nejznámější vládkyně této dynastie a její milenec.
"Existuje historický důkaz v díle (řeckého životopisce) Plútarcha, který říká, že Kleopatra byla pohřbena spolu s Markem Antoniem," argumentuje dominikánská egyptoložka Kathleen Martinezová, která výkopy v Isidině chrámu vede.
Ale ne všichni s tímto názorem souhlasí. "Je nepravděpodobné, že by Marcus Antonius měl hrobku, kterou by mohl kdokoli najít, protože v době, kdy zemřel, byl nepřítelem (Říma)," řekl listu The Times oxfordský profesor egyptologie John Baines.
Egyptský šéfarcheolog Zawi Hawas ale trvá na pátrání po hrobce Antonia a Kleopatry v Abúsíru. "Je to naše teorie. Ostatní nemusí souhlasit, ale my pátráme, abychom zjistili, zda ji lze prokázat," řekl. Pokud by se místo posledního spočinutí milenců skutečně našlo, šlo by podle něj o "větší objev než odhalení Tutanchamónova hrobu".

A přece byla hezká

Hawas také odmítá všechny pochyby o Kleopatřině kráse. Poukazuje na její alabastrovou sošku i nalezené mince. "V nálezech z Taposiris Magna se zrcadlí půvab, což nasvědčuje, že Kleopatra vůbec nebyla neatraktivní," tvrdí.
Kleopatra a Antonius

Kleopatra a Antonius

S tezí o nehezké Kleopatře přišli před dvěma lety vědci z univerzity v britském Newcastlu. Při zkoumání jejího vyobrazení na římském denáru vyvodili, že Kleopatra byla "dost ošklivá".
V očích dneška představují mužný Antonius a krásná Kleopatra tragický milenecký pár, který se stal obětí zvratů v římské politice. Avšak pověsti o zničující lásce Antonia ke Kleopatře šířili už jeho římští současníci.
Z jejich strany to nebyla žádná pochvala. Antoniovi protivníci propagandisticky vylíčili jeho vztah k egyptské vládkyni jako vzor slabošství a pobuřující ústupnosti vůči cizím, neřímským vlivům.

Po Kleopatřině hrobce pátrají déle

Již dříve se po Kleopatřině hrobce pátralo u alexandrijské zátoky Abúkír, kde byly nalezeny trosky jejího paláce. Dosud se však nic nenašlo.
Antonius a Kleopatra spáchali sebevraždu poté, co Caesarův adoptivní syn Oktavián porazil v roce 31 př. n. l. jejich flotilu v bitvě u Actia a přiměl ke kapitulaci i jejich pozemní armádu.

Archeologové objevili čtyři chrámy z faraonské doby na Sinaji

22. dubna 2009 v 14:04 | Dominika Vaněčková |  Novinky

Archeologové objevili čtyři chrámy z faraonské doby na Sinaji

Tři tisíce let staré pozůstatky čtyř chrámů objevili egyptští archeologové na Sinaji. Generální tajemník egyptské Nejvyšší rady pro památky Zahi Hawass upřesnil, že největší z chrámů uvnitř opevněného města, které střežilo starou vojenskou cestu, má 5600 metrů čtverečních. Reliéfy na zachovaných zdech mohou osvětlit málo známé období z éry faraónů.
Reliéf v jednom z nově objevených chrámů v sinajské al-Kantaře.

Reliéf v jednom z nově objevených chrámů v sinajské al-Kantaře.


Dnes 10:58
Starověké opevněné město stálo v oblasti, která dnes leží asi čtyři kilometry od Suezského průplavu v místě zvaném el-Kantara. Před třemi tisíci lety zde ležela vojenská cesta, která byla známá jako Horova cesta, po které pochodovala faraonova vojska do Palestiny. Podle egyptologů mělo také město reprezentovat moc a sílu faraónské říše před cizími vyslanci, kteří tudy procházeli.

Objev, který zahrnuje nápisy o dalších králích a bozích, otevírá dveře k mnohým tajemstvím té doby a mohl by vést k přepsání historie Sinaje.Šéf archeologické mise Mohamad Abdíl Maksúd

Podle Hawasse navíc nálezy napovídají, že město sloužilo jako sídlo vojenského velení po 1500 let od éry Nové říše po panování Ptolemaiovců. Pevnostní město patřilo k jedenácti dalším, které chránily východní hranice straověkého Egypta. Dosud jich však bylo objeveno pouze pět.
Rytiny na zdech největšího chrámu mají vztah k Hyksósům, semitským kmenům původem z Asie. Ty vtrhly do Egypta za 12. dynastie faraonů (1991 až 1802 před naším letopočtem) a vládly více než století ze své metropole Avaris v deltě Nilu. Současně existovalo druhé politické centrum ve Vesetu s podrobenými egyptskými panovníky.
Reliéf v jednom z nově objevených chrámů zobrazuje faraona Tuthmose II. (vlevo) před bohem Ra.

Reliéf v jednom z nově objevených chrámů zobrazuje faraona Tuthmose II. (vlevo) před bohem Ra.

"Je vidět postava krále Ramsese I., jak stojí před bohem Set, kterého uctívali Hyksósové. Je to první (nalezené) podobné zobrazení," uvedl šéf archeologické mise Mohamad Abdíl Maksúd. Hyksósové k podmanění Egypta využili oslabení jeho centrální vlády. Získali převahu i svými zbraněmi. Používali bojové vozy, jízdu na koních, reflexní luky a zakřivené šavle.
Egypťané tak nenáviděli Hyksóse, že když se dostali zpět k moci, tak ničili jejich veškeré památníky a archivy. "Objev, který zahrnuje nápisy o dalších králích a bozích, otevírá dveře k mnohým tajemstvím té doby a mohl by vést k přepsání historie Sinaje," tvrdí Maksúd.

Abú Simbel - Nové vesnice si nechávají stará jména

11. dubna 2009 v 19:36 | Dominika Vaněčková |  Památky, hrobky, stavby
Čtyřiašedesát tisíc egyptských Núbijců nemělo na vybranou nic jiného než stěhování. V jejich oblasti vystoupilo jezero tak vysoko, že nezůstalo žádné pobřeží, o něž by stálo za to bojovat. Egyptská vláda jim přidělila pás půdy ve tvaru půlměsíce asi 45 kilometrů na sever od Asuánu, poblíž mětsa Kóm Ombo., a dala zde postavit 43 nových vesnic pojmenovaných podle starých núbijských osad. Přesídlování přišlo jako úder. Lidé žijící spokojeně na zhruba 300kilometrovém úseku po obou stranách Nilu se náhle ocitli na úzkém, z velké části vnitrozemském pásu zeměo rozloze cca 360 čtverečních kilometrů. Ukázalo se, že toto řešení nebylo dobré pro nikoho. Núbijci tady neměli dost prostoru a navíc se zpočástku nedokázali shodnout s místními původními obyvateli Saidy.

Domy postavené vládnou poblíž města Kóm Ombo byly tak malé, že pod jednou střechou mohlo žít jen několik osob, takže byla v jediném krizovém okamžiku zničena bašta núbijské společnosti, širší rodina. Ve staré Núbii byly domy tak prostorné, že v nich mohl bydlet celý klan, nikoli pouze úzká rodina.

V Egyptě nalezli vzácné pohřebiště

11. dubna 2009 v 19:24 | Dominika Vaněčková |  Novinky

Zdroj : www.tanutamon-egypt.blog.cz

V Egyptě nalezli vzácné pohřebiště

Francouzští a egyptští archeologové odkryli jižně od Káhiry rozsáhlé podzemní pohřebiště, v němž nalezli více než padesát mumií ve velmi dobrém stavu. Pocházejí z 1. tisíciletí před naším letopočtem a podle francouzského egyptologa Guye Lecuyota je alespoň jedna z nich ve výjimečně skvělém stavu.


středa 28. dubna 2004, 9:23 - SAKKÁRA
Většina mumií byla zabalena do plátěné tkaniny. Archeologové je našli v zapečetěných kamenných a dřevěných sarkofázích poblíž Sakkáry a nedalekého Memfisu.
Ředitel egyptské Nejvyšší rady pro památky Zahí Havás sdělil, že zdejší pohřebiště je labyrint podzemích šachet a chodeb, které využívali panovníci od 26. dynastie po vládce z ptolemaiovského období. Poslední z nich byla Kleopatra, které zemřela 30 let před naším letopočtem.

Mumie kladli na sebe

"Mumie v nich leží napravo, nalevo, všude, kam se podíváte. Když přišli pohřbívat někoho dalšího, neměli už místo, tak rakve ukládali do výklenků ve zdech, hloubili další šachtu nebo prostě kladli mumii na mumii," řekl Havás.
Ne všechny sarkofágy už jsou otevřeny a Lecuyot doufá, že v nich budou mumie ve stejně dobrém stavu jako ta z ptolemaiovského období. "Umožní nám to lépe pochopit ptolemaiovskou civilizaci," řekl a ujistil, že vzácné místo nebude zpřístupněno veřejnosti.
"Ještě nikdy jsem neviděl mumii z této doby v tak výborném stavu. Plátno ji zakrývalo velmi půvabně," sdělil Havás. V záhybech textilie prý bylo uloženo množství amuletů z období, kdy Egyptu vládli řečtí králové.
"K podobným objevům dochází dvakrát či třikrát za století," prohlásil Jean Pierre Adam, odborník, který bádal v Sakkáře. "Zajímavé je, že jsou tu velmi blízko oblasti, které již byly v minulosti prozkoumávány, ovšem kromě těchto hrobů, ty zůstaly netknuté," dodal.

Abú Simbel - Paprsek slunečního světla značí výročí

10. dubna 2009 v 10:57 | Dominika Vaněčková |  Památky, hrobky, stavby
Dělníci a inženýři měli pře sebou ještě více něž rok práce na rekonstrukci skal okolo chrámů, hlavní část úkolu však byla splněna. Velký chrám stál tak jako v Ramessových dobách důmyslně obrácený k slunci. Paprsky vycházejícího slunce pronikají 20. října nebo těsně okolo tohoto data, kdy Ramesse nastoupil k moci, a potom okolo poloviny února hluboko do svatyně a ozáří Amonovu sochu a vedle stojící sochu zbožštělého krále.

Ramesse se znovu usmívá , co ale současní Núbijci? Stejně jako faraon se museli před člověkem způsobenou záplavou uchýlit na bezpečnější půdu. Obdivoval jsem dovednost a účinnost, s jakou inženýři stěhovali velké památky minulosti. Peřmýšlel jsem o tom, zda stejně účinně postupují v případech, kdy místo bohů a starobylé nádhery jsou v sázce osudy žijících lidí.

Mezi výlety do Abú Simbelu jsem navštěvoval své núbijské přátele v jejich nových domovech. Jezero zaplavilo oblasti na egyptském i na sůdánském území. Odborníci na přesídlování v obou těchto zemích přistoupili k úkolu odlišným způsobem, což vedlo k výrazné separaci Núbijců.

Súdánští Núbijci okolo Wádí Halfa byli přestěhováni skoro 600 kilometrů daleko k súdánsko-etiopské hranici k řece Atbaře, kde se měl uskutečnit zavlažovací projekt Gashm el Girba . Spíše je však třeba říci , že jich byla přestěhována většina. Ostatní slavnostně přísahali na korán, že se nedají vystrkat do oblasti , kterou sami nevybrali. Protestovali proti diktátorským metodám tehdejší vojenské vlády. Později , když se civilní vláda znovu vrátila k moci, napětí opadlo.

Dnes žije 53 000 Núbijců poblíž Gashm el Girba, kde pěstují bavlnu , pšenici, arašídy a cukrovou třtinu, a dokonce pravidelně navštěvují dvě kina, což je ve staré Núbiji neslýchaný luxus.

Povídal jsem si s jedním mladým zemědělcem , který ručně sbíral první bavlnu u Gashm el Girba.

,,Půda je tu dobrá. Filmy jsou dobré. Sázíme datlové palmy. "

Vypadá to , že tito Núbijci tady zůstanou. Každý je ochotný čekat 15 let na první skutečnou úrodu datlí, má jistě v úmyslu vytrvat , i kdyb se kvalita filmů zhoršila.

Pět tisíc jiných súdánských Núbijců dosud zůstává v nové osadě poblíž starého města Wádí Hlafa. Město je již zaplavěné , oni však tvrdošíjně čekají , až bude na Násirově jezeře vybudován nový přístav a na vodě začně fungovat nákladní doprava , která by pro něj mohla znamenat práci.

Blíží se velikonoce

4. dubna 2009 v 18:11 | Dominika Vaněčková |  Site
Ahojky, takže už se blíží Velikonoce. Doufám že si je pěkně užijete. Rozdejte co nejvíce Vajíček a sladkostí.

Zimo, zimo už jdi pryč,
jaro už si chystá klíč.
Nejkrásnější svátky v roce
to jsou přeci Velikonoce.
Sluníčko nám pěkně svítí
na louce nám kvete kvítí,
na stolečku vajíčka
co nám snáší slepička.
Koledníci pomlázku splétají,
vrba se rmoutí,
že přišla o proutí,
uřízli jí větve, teď ji zdobí pentle.
Za vajíčko malované z velké lásky darované,
vyprášej Ti kožíšek.
Krásné svátky jak z pohádky, barevná vajíčka a také
hodně zdravíčka.

Papa Domča

Takže ..

4. dubna 2009 v 18:07 | Dominika Vaněčková |  Site
Ahojky, takže nová povídka je tady. Jmenuje se Přízrak v hladině.

Doufám , že se vám bude líbit. Tak se mějte hezky.