Květen 2009

Egypťané odhalili u hranic s Izraelem velký sklad zbraní

27. května 2009 v 18:50 | Dominika Vaněčková |  Novinky

Egypťané odhalili u hranic s Izraelem velký sklad zbraní

Egyptské bezpečnostní složky podél hranice s Izraelem objevily stovky tajně ukrytých zbraní a výbušných zařízení. Podle agentury Reuters o tom v pátek informoval egyptský deník Al-Kuds al-Arabíja.

Jeden z podzemních tunelů mezi Egyptem a pásmem GazyPodle zprávy bylo odhaleno 266 raket, 40 min, 50 minometných a raketových granátů, 20 ručních granátů a tři protiletadlové střely. Deník dodal, že v té souvislosti nebyl nikdo zatčen.
V pátek také libanonský list Al-Mustakbal oznámil, že egyptské síly počátkem roku zatkly čtveřici členů Íránských revolučních gard podezřelou ze špionáže. Skupinu údajně vedl představitel rozvědky, který se do Egypta dostal na falešný irácký pas, citoval deník server Haaretz.


Minulý měsíc Egypťané u hranice s palestinským pásmem Gazy objevili pět tajných tunelů, kterými údajně militanti z libanonského hnutí Hizballáh podporovaní Íránem plánovali propašovat do Izraele výbušniny s cílem zaútočit.
Egyptská policie zároveň v pátek oznámila zabití afrického běžence, který se snažil proniknout do Izraele a neuposlechl výzvy pohraničníků, aby se zastavil. Neměl u sebe žádné dokumenty. Dostal čtyři zásahy.

Nákaza prasečí chřipky by mohla odsunout pouť do Mekky

27. května 2009 v 18:49 | Dominika Vaněčková |  Novinky

Nákaza prasečí chřipky by mohla odsunout pouť do MekkyPřední muslimští duchovní v Egyptě přednesli možnost odložení výroční velké pouti do Mekky. Důvodem je obava z šíření nového druhu prasečí chřipky A/H1N1.
Egyptský velký muftí, šejk Alí Džumua, vyzval k přijetí náboženského ediktu, který stanoví, na jak dlouho může být velká pouť hadždž, která letos spadá na konec listopadu, odložena. Té loňské se zúčastnilo nejméně dva milióny lidí.
Novou prasečí chřipkou se ve světě nakazilo téměř 8500 lidí, první případ nákazy oznámily i Turecko a Indie.
Ibrahim Negm, rádce muftího v rozhovoru pro arabské vysílání BBC řekl, že by pouť mohla být odložena, jestliže Světová zdravotnická organizace (WHO) zvýší výstrahu před pandemií na poslední šestý stupeň. V současnosti platí stupeň číslo pět.
Úřady v arabských zemích nabádají muslimy též omezit umry, malé pouti do posvátného města. Věřící rovněž vyzvaly, aby se raději hromadně modlili pod otevřeným nebem.

Kleopatra nebyla dle dobové mince krasavice, spíš naopak

11. května 2009 v 18:10 | Dominika Vaněčková |  Novinky

Kleopatra nebyla dle dobové mince krasavice, spíš naopak

Legendární milenci Antonius a Kleopatra podle všeho nebyli vůbec tak pohlední, jak se má obecně zato a jak je v duchu přežívající představy. Historikové z univerzity v britském Newcastlu totiž nyní dospěli po studiu portrétů na stříbrné minci z roku 32 př.n.l. k závěru, že Kleopatra měla špičatou bradu, úzké rty a ostrý vyčnívající nos, Antonius pak vyboulené oči, velmi silný krk a nos zahnutý jako skobu.
Mince, na které jsou zobrazeni Markus Antonius (vlevo) a Kleopatračtvrtek 15. února 2007, 10:55 - NEWCASTLE
"V našich obecně sdílených představách byla Kleopatra nádhernou ženou obdivovanou římskými politiky a generály," řekla Clare Pickersgill z univerzity v Newcastlu. "Nejnovější výzkum ale naznačuje docela jiný potrét" vládkyně.
Ředitelka univerzitního oddělení pro archeologická muzea Lindsay Allasonová-Jonesová nicméně upozornila, že i historické prameny o Kleopatře hovoří jako o inteligentní a charismatické ženě se svůdným hlasem, o jejím vzhledu však významně mlčí. Obraz Kleopatry jako krásné svůdkyně je prý mnohem mladšího data.
Unikátní mince je od středy vystavena ve sbírce společnosti sběratelů v Newcastlu. Nalezena v jejich fondu a nově prozkoumána byla u příležitosti příprav otevření nového muzea v Newcastlu.
Miniaturní stříbrný denár, velikostí o něco menší než je 50haléř, odhalující zřejmě velmi realisticky skutečnou nepůvabnou podobu obou panovníků, pochází z mincovny Marka Antonia. Na jeho jedné straně je vyražen profil Antoniovy hlavy s nápisem Antoni Armenia devicta (Pro Antonia, přemožitele Arménie), na druhé ve stejné pozici Kleopatra se slovy Cleopatra Reginae regum filiorumque regum (Pro Kleopatru, královnu z rodu králů a královských potomků).

U Sakkáry objeven hrob zubařů egyptských faraónů

11. května 2009 v 18:01 | Dominika Vaněčková |  Novinky

U Sakkáry objeven hrob zubařů egyptských faraónů

Díky zatčení vykradačů hrobek byly v Egyptě objeveny hroby tří zubařů starověkých egyptských králů. Trojice pohřbená v hrobce ošetřovala panovnický chrup před více než 4000 lety. O objevu informoval šéf egyptské Nejvyšší rady pro památky Zahí Havás.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
FOTO: ARCHIV/Právo


pondělí 23. října 2006, 14:04 - SAKKÁRA
Zloději se vydali na lup před dvěma měsíci, ale byli dopadeni. Pokoušeli se dostat do hrobky ukryté v pouštním písku, protože si zřejmě nevšimli varovného nápisu, který odradil všechny jejich předchůdce. Stojí na něm, že toho, kdo se pokusí hrobku vyloupit, čeká smrt v podobě napadení krokodýlem a hadem.

Dentisté se těšili úctě

Hrobka je starší než 4000 let a byla vybudována v komplexu pyramid v Sakkáře na památku tří zubařů, kteří ošetřovali chrup panovníků 5. dynastie i jejich rodin. Umístění hrobky poblíž stupňovité Džóserovy pyramidy svědčí o tom, že dentisté požívali úcty, avšak z toho, jak byl hrob stavěn, vyplývá, že bohatstvím se panovnickému okruhu nemohli rovnat. V hrobce nebyly mumie a jako materiál byly použity hliněné cihly a podřadnější vápenec.
Při prohlídce Havás poukázal na to, že mezi symboly na stěnách hrobky se několikrát objevuje oko a zub, což je neklamný znak toho, že mrtví byli zubaři. Nejvyšší z nich se jmenoval Ij Mraj. Muži nebyli příbuzní, ale fakt, že byli pohřbeni společně, svědčí o tom, že byli partneři nebo kolegové.

Zatím bylo objeveno asi jen 30 procent egyptských památek

Na sloupech u vchodu ke hrobu hlavního dentisty jsou výjevy ze života lidí, kteří žili před více než 4000 lety. Zubař je na nich zachycen při denních rituálech. Kromě jiného lze vidět porážení zvířat i obětování 1000 bochníků chleba a 1000 džbánů s pivem za mrtvého. Vedle vstupu jsou falešné dveře pokryté miniaturními a pečlivě vyvedenými hieroglyfy. Podle archeoložky Carol Redmountové z Kalifornské univerzity zde bylo místo kontaktu mezi mrtvým a světem živých.
Egyptské památky jsou předmětem výzkumu 150 let, ale Havás říká, že objeveno bylo zatím zřejmě jen 30 procent z toho, co Egypt stále skrývá.


Tutanchamón spočine v alabastrovém muzeu

11. května 2009 v 18:00 | Dominika Vaněčková |  Novinky

Tutanchamón spočine v alabastrovém muzeu

Egypt ve středu představil maketu nového muzea, které má do roku 2009 vzniknout v blízkosti pyramid v Gíze. Mezi 100 000 artefakty, které zde mají být vystaveny, bude také mumie krále Tutanchamóna.


čtvrtek 23. června 2005, 12:36 - KÁHIRA
Irská projekční firma Heneghan Ping Architects navrhla budovu s planoucím alabastrovým průčelím a střechou členěnou do trojúhelníků, takže působí, jako by se v ní odrážely hrobky někdejších egyptských králů.
Egyptská vláda chce do projektu Velkého egyptského muzea investovat půl miliardy dolarů. O půjčce už začala jednat s japonskou bankou pro mezinárodní rozvoj. Na projekt bude určeno také 40 miliónů dolarů, které chce Káhira získat ze zapůjčení předmětů z Tutanchamónovy hrobky k výstavám v zahraničí. Stavět by se mělo začít ještě letos.

Setkání linií pyramid

Muzeum bude asi dva kilometry od pyramid. Střecha je koncipována tak, že po prodloužení se jedna z jejích linií protne s horní částí Cheopsovy a druhá se špičkou Raachefovy pyramidy. Průčelí o ploše asi 600 metrů čtverečních bude obloženo průsvitným alabastrem, který bude za tmy osvětlen a bude planout do noci. Do stavby, v níž bude k dispozici 38 000 metrů čtverečních plochy, se bude vstupovat branou ve tvaru trojúhelníku.
"Muzeum stojí na místě, kde se střetává úrodné údolí s pouští, tedy tam, kde podle starých Egypťanů existoval posmrtný život. Bude to místo posledního odpočinku pro Tutanchamóna," řekl šéf vládního výboru pro stavbu muzea Jásir Mansúr.
V nové stavbě se najde prostor i pro sluneční bárku, v níž bylo možná do hrobky dopraveno Cheopsovo tělo a která je nyní uložena v samostatné budově poblíž pyramid. Postěhuje se sem rovněž třiaosmdesátitunová socha Ramsese II., která je nyní k vidění v Káhirském muzeu.
Tato budova byla postavena před 100 lety pro asi 5000 exponátů. Na 100 000 artefaktů je proto uloženo v různých skladech, neboť vláda pro ně postrádá výstavní prostory.


Ahojky

9. května 2009 v 15:28 | Dominika Vaněčková |  Site
Ahojky, moc se omlouvám, ale teď sem nějaký čas nebudu dávat články jelikož jsem si místo stolního počítače koupila notebook a na notebooku mi blbne ińternet, tak ho musím poslat zpátky. Pokud to nějak opraví a nebo si budu muset koupit nový. Tak se nezlobte. Občas se zde zastavím z jiného počítače. Děkuji za přízeň. Pa autorka Domča.

V Egyptě uvízly tři desítky českých turistů

6. května 2009 v 15:52 | Dominika Vaněčková |  Novinky

V Egyptě uvízly tři desítky českých turistů

Třem desítkám českých turistů se nedobrovolně prodloužila jejich dovolená v Egyptě. Podle obchodního ředitele CK Tomi Tour Václava Fischera zabránily cestujícím v jejich zpáteční letecké cestě egyptské úřady. Informovala o tom v neděli televize Nova.
Turisté původně přistáli v Šarm aš-Šajchu, odletět ale měli letadlem ČSA z Taby. Egyptské úřady to nepovolily. Ilustrační foto.
Turisté původně přistáli v Šarm aš-Šajchu, odletět ale měli letadlem ČSA z Taby. Egyptské úřady to nepovolily. Ilustrační foto.

Z Egypta mělo v neděli odletět 60 klientů cestovní kanceláře. Letadlo ČSA, které pro ně přiletělo, se však nakonec bez cestujících otočilo a letělo zpět do Prahy. Úřadům se totiž prý nelíbilo, že by turisté měli cestovat z jiného letiště, než na jakém na počátku svého pobytu přistáli. Podle společnosti ČSA cestovní kanceláře egyptské nařízení znají velmi dobře, uvedla Nova.

Polovině turistů se dnes nakonec odletět podařilo. Zbylí klienti by z Egypta měli odcestovat v pondělí. "Je pro ně zajištěno ubytování all-inclusive ve čtyřhvězdičkovém hotelu. Všichni cestující dostanou jako zvláštní náhradu 2000 Kč na osobu," uvedl Fischer.

Sorry

2. května 2009 v 11:56 | Dominika Vaněčková |  Site
Ahoj , moc se vám omlouvám za mou nedochvilnost. Neměla jsem v poslední době moc času na psaní povídek a článků kvůli škole. Tak se na mě nezlobte. Teď doufám že se to zlepší jelikož už je těch věcí okolo školy trochu méně. Tak promiňte. Ahoj