Ramesse Veliký
Moje pátrání po Ramessovi 2
Achnaton a jeho nádherná žena Nefertiti usilovali o svržení státního boha Amona a jeho mocného kněžstva. Místo něj uctívali mystickou sílu ztělesněnou slunečním světlem. Královský pár také přetvořil egyptské umění a zavedl novou tradici obdivného zobrazování přírody a rodinného blaha. Náboženské centrum Egypta během své vlády přesunuli z Théb do nového města v poušti, které dnes známe pod jménem Amarna.
Svou říši však zároveň i značně zanedbávali. Chetité, úhlavní nepřátelé Egypťanů na severovýchodě, začali obsazovat jejich sféru vlivu v oblasti dnešní Sýrie a Palestiny. Možná i proto vláda Achnatona a Nefertiti nečekaně skončila. Jejich jména bylaa odsekána z egyptských monumentů a vymazána z paměti. Kult boha Amona v pravověrnost se sice navrátily, říše však zůstala otřesena.
Následující faraoni se snažili sebedůvěru Egypta obnovit. Patřil k nimi mladý král Tutanchamon, o němž se někteří domnívají, že byl Achnatonův syn. Tutanchamon, který nevládl dlouho, se však proslavil především díky pokladům objeveným v jeho malé, ale nevyloupené skalní hrobce.
Až v roce 1292 př.n.l. získal korunu občan neurozeného původu, který prošel systémem byokracie a stal se vezírem, což byla druhá nejdůležitější pozice v říši. Byl to Peramesse, Ramessův dědeček, který jakožto Ramesse I. založil 19. dynastii. Vládl pouhých šestnáct měsíců. Po němž převzal vládu jeho syn, energický mladý válečník Sethi.
Ramessovi II. bylo asi osm let, když se jeho otec stal faraonem. Svého syna musel Sethi okouzlit romantickými příběhy o válce. Dokážu si ho představit, jak mu osobně předvádí, jak útočit s vozem v boji. Syna také ,,nakazil"svými svěma velkými dny - získat zpět ztracená území dobytá Chetity a vybudovat obří pomníky vlastnímu bpžství ve stylu velkých králů předchozích dynastií.
S cílem znovu získat ztracená území začal Sethi každoročně podnikat výpravy do Sýrie. Synovi zřejmě několik let nedovolil, aby ho do boje doprovázel, nicméně jmenoval ho vrchním velitelem armády, když mu bylo deset let. Když pak bylo mladému Ramessovi čtrnáct, otec mu konečně dovolil , aby se po jeho boku zúčastnil bojů v Libyi.
Přísahali si, že na Chetitech znovu vybojují město Kadeš ležící v dnešní Sýrii, které střežilo obchodní cesty vedoucí na východ. Sethi s Ramessem město krátce obsadili, jakmile se však vrátili do Egypta, zmocnili se opět chetité.
Sethi měl však s Ramessem jiné plány: vybral pro něj harém. Jeho poselství bylo jasné : začni plodit potomky. Ramesse nelenil a úkol plnil. Jeho hlavní manželka Nefertari mu brzy porodila syna a jeho druhá nejoblíbenější žena, chytrá Esetnefaret, zanedlouho porodil dalšího. Během deseti let mu každá z obou žen povila přinejmenším pet synů a několik dcer. I ostatní manželky mohly přivést na svět dalších pět až deset synů a stejný počet dcer.
,,Ramessovým domem se musel rozléhat smích, vřískot a fňukání každoroční nadílky bujných královských batolat," podotýká Kitchen.
Během tohoto období trávil Ramesse spoustu času dohlížením na otcovy stavitelské projekty. Asi o sto let dřív započala éra budování kolosálních monumentů. Z Egypta se stala mocná říše. Její rozlehlé državy vyžadovaly rozsáhlý byrokratický systém a početnou armádu. Důstojníci i hodnostáři získali ohromnou moc. Mnozí odborníci se nyní domnívají, že faraonové těto epochy ve snaze udržet si moc začali opět klást důraz na starobylou víru, že jsou bohové, a začali ve velkém stavět sochy a chrámy, aby svým poddaným toto poselství důrazně připomínali. Je proto možné, že Sethi s Ramessem svými stavbami nejen projevovali svá éga, nýbrž se také snažili dostát požadavkům své vladařské profese.