Květen 2010

Jedu do Egypta :)

25. května 2010 v 18:54 | _DominiQa_ |  Co je nového?
Ikdyž mě Egypt už tak neláká, tak se tam ráda podívám. A to se taky stane. S rodiči jsme se rozhodovali kam pojedeme na dovolenou. A nakonec i podle cen a podle hotelů a tak jsme se rozhodli pro Egypt. Jsem i docela ráda. Jedeme 25.6. 

Taky tam chceme jet na placené výlety a to na :

Výlet na Ostrov Gifton
Beduínská večeře
Výlet ponorkou
Megasafari
Luxor :)

Takže počítejte, že tu od té dobry nebudu, vím je to za dlouho, ale už se to pomalu přibližuje... :) Kdybyste chtěli vidět fotografie hotelu kam pojedeme tak je to TADY

Anketa - ikonka

25. května 2010 v 18:42 | _DominiQa_ |  Co je nového?


Jdu udělat new dess :)

25. května 2010 v 15:26 | _DominiQa_ |  Co je nového?
Ahojky, tak teď půjdu udělat nový design, takže mějte chvíli strpení :) 

V Egyptě objeveno 57 starověkých egyptských hrobek s mumiemi

25. května 2010 v 15:22 | _DominiQa_ |  Novinky
Egyptští archeologové objevili asi 100 kilometrů jižně od Káhiry 57 starověkých egyptských hrobek. Mnohé z nich obsahují malovaný dřevěný sarkofág, v němž je uložena mumie. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na egyptské úřady.

Vzácné mumie objevili egyptští archeologové.

Statistika 17.5. 2010 - 23.5. 2010

25. května 2010 v 15:13 | _DominiQa_ |  Statistiky
Pondeli: 21
Utery: 12
Streda: 19
Ctvrtek: 22
Patek: 20
Sobota: 28
Nedele: 23

Celkem: 145

Děkuji moc :)

Egyptská Sakkára vydala vzácnost - třicet neporušených mumií

13. května 2010 v 18:06 | _DominiQa_ |  Novinky

Egyptští archeologové objevili v Sakkáře kolem třiceti neporušených mumií včetně zapečetěného sarkofágu z vápence. Podle českého egyptologa Miroslava Bárty má nález obrovskou hodnotu i pro budoucí výzkum.

Infografika

Podívejte se, jak se pohřbívali egyptští králové
Tým egyptských vědců se již pokusil o první dataci nalezených těl. Jedno z nich zřejmě pochází z 6. století před naším letopočtem, zatímco neotevřený sarkofág bude patrně mnohem starší.
"Myslíme si, že pochází možná z páté dynastie," řekl agentuře Reuters archeolog Abdal Hakím Karar. Pátá dynastie vládla Egyptu v období zhruba 2494 až 2345 před naším letopočtem.
Podle Miroslava Bárty, který se podílí na českých vykopávkách jen asi 300 metrů od čerstvého nálezu, čeká egyptské vědce poměrně vzrušující bádání.

Egyptští archeologové objevili neporušené mumie a sarkofág.

Slovníček odborných výrazů c-d

9. května 2010 v 14:37 | _DominiQa_ |  Slovník odborných výrazů, jejich vysvětlení
contrapposto: ve volné plastice znázornění přirozeného přizpůsobení lidského těla souměrnému postavení; v egyptském umění se vyskytuje velmi zřídka.

démotické písmo: název odvozen z řeckého slova démos ,,lidi". Další vývojová fáze hieratického písma, jež vznikla v severním Egyptě v 7. století př.Kr. Obvyklé písmo běžného použití v pozdním a řecko-římském období. Poslední datovaný text pochází z roku 452 po Kr.

devatero: skupina 9 bohů. Devatera jsou spojována s několika nejdůležitějšími kultovními středisky. Číslo 9 ztělesňuje mnohost (3) mnohostí (3, tj. 3x3), a tak znázorňuje velký počet vůbec. Z toho vyplývá, že některá devatera mají víc než jen 9 členů. Ve složení nejznámějšího z nic, velkého devatera z Héliopole, se obrážejí dva mýty. Patří k němu bohové Re-Atum, Šov, Tefnut, Geb, Nut, Usire, Eset, Sutech a Nebthet.

dozorce nad pečetiči: typický administrativní titul z období 12. dynastie, který náležel vysokému úředníkovi státní pokladny. ,,Dozorce nad pečetiči" se zodpovídal představenému státní pokladny (,,dozorci nad pečetí") a jeho zástupcům. Termín je odvozen od té skutečnosti, že většina nádob byla při příjmu nebo výdeji ze skladů státní pokladny pečetěna. Hliněné otisky patří k častým nálezům.

dům zrození: zvláštní typ malého chrámu (též nazýván mammisi), jenž byl v pozdním a řecko-římském období přičleněn k hlavnímu chrámu. Zde se narodil bůh hlavního chrámu. Jestliže byl hlavní chrám zasvěcen bohyni, zde ona porodila své dítě. Výjevy zrození jsou odvozeny se starších cyklů zobrazujících zrození králů.

Prosím sama jsem to opisovala z knihy takže pokud budete kopírovat tak jedině se zdrojem:
tjtj

Slovníček odborných výrazů a-b

8. května 2010 v 14:22 | _DominiQa_ |  Slovník odborných výrazů, jejich vysvětlení
abakus: čtvercová deska umístěna na vrcholek hlavice sloupu, na níž spočívá architráv.

architráv: horizontální kamenný trám mezi sloupy, nebo sloupem a zdí, který podpírá strop.

Ba: jedno z mnoha egyptských slov pro určitou stránku osobnosti, které je často překládáno jako,,duše". Ba je spojen s božstvím a mocí; bohové mají mnohé Ba. Ba rovněž znamená schopnost vzít na sebe různé podoby, které jsou samy o sově Ba, například býk Hapi je formou(Ba) boha Ptaha. Ba zemřelého se může volně pohybovat v podsvětí a může se vrátit na zemi.

badárien: odvozeno z názvu lokality al-Badari, sídlištního typu nejstarší jistotou určené neolitické kultury v údolí Nilu (okolo 4500 př.Kr.)

bohyně stromu: bohyně spojována s posvátným stromem a zobrazována jako strom s rukama nebo žena vystupující ze stromu. Za bohyni stromu byla považována Hathor, Eset a Nut, všechny v souvislosti se zádušním kultem.

boží otec: častý titul z období Nové říše a později, k němuž se obvykle ještě přidávalo jméno boha(např. boží otec Amonův). Boží otcové obvykle zaujímali vyšší postavení než obyčejní kněží
va´eb (,,čistí"), ale nižší postavení než ,,věštci"

božská adorátorka: hlavní kněžka boha Amona v Thébách. Funkce doložena od období Nové říše až do pozdního období. Kněžka žila v celibátu. Od 23. do 26. dynastie tuto funkci vykonávaly egyptské princezny, které teoreticky adoptovaly své nástupkyně a stávaly se tak důležitým nástrojem politické kontroly.

Prosím sama jsem to opisovala z knihy takže pokud budete kopírovat tak jedině se zdrojem:

Fotky z filmu Tajemství starověku- Mumie

8. května 2010 v 13:17 | _DominiQa_ |  Knihy, životopisy, filmy

free image host free image host free image host free image host
free image host free image host free image host free image host
free image host free image host free image host

Tyto fotky jsem sama nascreenovala a tak kopírujte jedině se zrojem:

Statistika 26.4. 2010 - 2.5. 2010

8. května 2010 v 9:29 | _DominiQa_ |  Statistiky
Pondeli: 22 ♥
Utery: 18
Streda: 11
Ctvrtek: 19
Patek: 16
Sobota: 15
Nedele: 20

Celkem: 121
Díky moc :-*