Září 2010

The Mummy 4: Rise of the Aztec

10. září 2010 v 17:32 | _DominiQa_ |  Novinky
egypt888.blog.cz || DominiQa
Přemýšlel někdo z Vás nad čtvrtým dílem Mumie ? Já dosud ne, ale narazila jsem na pár informací. 

Čtvrtý díl Mumie nese název Rise of the Aztec, tedy Vzestup Aztéků by měl režírovat Rob Cohen, který režíroval i třetí díl Mumie s názvem Hrob dračího císaře. 
V hlavních rolích budou samozřejmě již známí herci jako Brendan Fraser, John Hannah a Maria Bello. Čtvrtý díl by měl vyjít někdy tohoto 2010, přesné datum není známo. 

Mám tu pár fotek oficiálních posterů:


imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com

Egypt velkých faraonů

10. září 2010 v 17:17 | _DominiQa_ |  Knihy, životopisy, filmy
egypt888.blog.cz || DominiQa
Autor: Christian Jacq
Počet stran: 328
Rok vydání : 2002

Anotace knihy Egypt velkých faraonů
Výpravná publikace zve čtenáře na objevitelskou cestu fascinujícím historickým dobrodružstvím panovníků, kteří vládli Hornímu a Dolnímu Egyptu, cestu dějinymi civilizace, jež přetrvala několik staletí a jejíž velikost dodnes nepřestáváme objevovat. Kniha je doplněna obrazy Vladimíra Pechara a ilustracemi Radko Pechara.

Můj komentář: Tuto knihu jsem nečetla, ale chtěla bych. Už soudě podle názvu to vypadá zajímavě, a je to taky proto, že Christian Jacq píše krásnou literaturu :)


Staroegyptské hieroglyfy

8. září 2010 v 15:37 | _DominiQa_ |  Knihy, životopisy, filmy
Knížka britksého egyptologa A. Dodsona je poutavou, bohatě ilustrovanou publikací věnovanou staroegyptským hieroglyfům a širokému spektru příbuzných témat. Věnuje se počátkům staroegyptského písma a jazyka.Vysvětluje dosud kontroverzní otázku vzniku písma v Egyptě. Obsahuje jednoduchý úvod do základů egyptského jazyka a představuje jednotlivé typy egyptského písma. Čtenáři jsou představeny náboženské nápisy, zásvětní texty, životopisné nápisy, historické nápisy, administrativní texty, záznamy z výprav a jednotlivé typy literárníchtextů. Vše je vysvětleno ilustrativními přiklady. Poslední kapitola pak obsahuje přehled staroegyptských dynastií a panovníků, zcela unikátně je však u jednotlivých panovníků vždy uvedena hieroglyfická podoba jejich jména.
lkjhkgjf

Cheopsův učitel

8. září 2010 v 15:33 | _DominiQa_ |  Knihy, životopisy, filmy
Otrok Sedum vynikal už v dětství značnou inteligencí, takže se učil paralelně se synkem svého urozeného pána. Po dramatických událostech se dostává Sedum až na dvůr faraona Snofrua. Stává se svobodným učitelem jeho dětí, z nichž si oblíbí zejména bystrého Cheopse, posléze se stará o stavbu pyramid i o královskou pokladnici. Musí přitom čelit intrikám mocného nejvyššího kněze Ramosiho i neblahému údělu, jenž mu nedopřává potomka. Svou vytrvalostí a chytrostí přemůže všechny nástrahy, odmítne bohatství a "přijímá moudrost". Autor se pokouší odhalit některé záhady pyramid, zejména se však soustřeďuje na činy, myšlení a city lidí této podivuhodné doby. Zdařilý historický román.

egypt888.blog.cz

Boj o poklad velké pyramidy

8. září 2010 v 15:26 | _DominiQa_ |  Knihy, životopisy, filmy
,,U Réova dechu!" zvolal Red.
,,Oni se chystají vyloupit Chufuův obzor!"

Senu má doopravdy všeho po krk, když ho okolnosti přinutí pomáhat na stavbě jedné z největších a nejskvostnějších pyramid všech dob. Je to těžká práce v horku a prachu a zdá se, že události směřují k nejhoršímu, jakmile si Senu a jeho kamarádi uvědomí, že se zapletli do nebezpečného plánu loupeže pokladu vládce Chufua. Senu a jeho Ka, Red, musí přelstít zloděje a přemoci dávnou kletbu - postačí však na jejich záchranu Redovy magické schopnosti?
Sedm bájných divů světa - Boj o poklad velké pyramidy
Kopírujte pouze se zdrojem:


Egyptské služebné

8. září 2010 v 14:58 | _DominiQa_ |  Všední život Egypťanů
Služebné sice nebyly svobodné ženy, jejich postavení ale bylo nesrovnatelně lepší než postavení otroků ve starém Římě. Služebnými se stávaly především cizinky - válečné zajatkyně nebo chudé ženy, které než aby žily v chudobě, raději se prodaly Egypťanům. Jejich statut se předával z generace na generaci. Neměly však zvlášť krutý osud a někdy se stávalo, že byly dokonce propuštěny a mohly začít žít svobodně.
Služebné byly levnou pracovní silou, bez níž se Egypťané nedovedli obejít. Zapojovaly se rovněž do práce povinné pro všechny Egypťany (budování kanálů, pyramid, monumentů a jiných staveb). Jelikož jejich práce byla bezplatná, a tudíž výnosná, správci královských panství i běžní lidé je s oblibou využívali. Dokonce i řemeslníkům na thébském pohřebišti byly přidělovány služky, aby jejich paním domu vypomáhaly s přípravou chleba a piva. V jejich sídlišti Der el-Medíně bylo nalezeno mnoho písemných dokladů o pronajímání těchto služek domácnostem řemeslníků a o povaze jejich práce. Každá domácnost nedostávala služku, ale jedna mohla vypomáhat v několika domácnostech současně. Každý svobodný Egypťan si tehdy mohl zakoupit nebo pronajmout služebnou. Na rozdíl od římských otroků se tyto ženy těšily i některým výhodám. Pokud například měly děti, nebyly od nich násilím odtrženy. Egyptská rodina, která si chtěla pořídit takovou služebnou, si ji musela koupit i se všemi dětmi.

Socha boha moudrosti

8. září 2010 v 14:55 | _DominiQa_ |  Objevy, nové poznatky
Gigantická socha boha moudrosti Thovta byla nalezena v hrobce Amenhotepa III. v Luxoru.
Skulptura z červené žuly je tři a půl metru vysoká a podle archeologů by mohla pomoci podpořit teorii, že vstup do chrámu byl kdysi lemován řadou Thovtových soch. Amenhotepův chrám byl postaven nedaleko známých Memnonových kolosů - osmnáct metrů vysokých soch, které zpodobňují právě Amenhotepa III., devátého faraona 18. dynastie, za jehož vlády byl Egypt na vrcholu své slávy. Faraon žil mezi lety 1390 - 1352 před naším letopočtem a byl dědečkem právě tak slavného Tutanchamona. Archeologové pod vedením Zahiho Hawase v chrámu objevili také kamennou hlavu Amenhotepa III., která je považována za nejlépe zachovalou faraonovu podobu. Chrám podle odborníků příliš dlouho nevydržel - zřítil se asi po 200 letech od vybudování. Současné vykopávky souvisejí s výzkumem, který má zjistit hladinu podzemních vod v Luxoru. Věhlasný egyptolog a současný generální tajemník Nejvyšší rady pro egyptské památky Zahi Hawass prohlásil, že v lokalitě očekává nalezení dalších podobných soch.


Potopa ve starověkém Egyptě

8. září 2010 v 14:55 | _DominiQa_ |  Knihy, životopisy, filmy
Gernot L. Geise zkoumá záhady spojené s egyptskými pyramidami a zpochybňuje řadu názorů uznávaných egyptologů. Všímá si pozoruhodných efektů egyptských pyramid: Tupé holicí strojky se v pyramidách samy naostří, sama od sebe se vyčistí špinavá voda, mléko zde nekysne, maso je mumifikováno a přitom nezapáchá, migrény, bolesti zubů a psychické napětí pomíjejí, rostliny rostou rychleji a rány se lépe hojí, elektronické přístroje v letadlech přelétávajících nad pyramidami přestávají fungovat, delší pobyt v pyramidě navozuje změněné stavy vědomí a vyvolává halucinace atd. Především však autor ukazuje, že starověký Egypt byl postižen katastrofální povodní, jež znamenala naprostý zánik jeho vyspělé civilizace i kultury. A to nikoli onou biblickou povodní, ale relativně nedávno - asi před 1 300 lety, kdy už pyramidy a chrámové komplexy dávno stály! Efekty zničující potopy, způsobené superobří vlnou tsunami, autor ilustruje důkladnou obrazovou přílohou. A klade i další znepokojující otázky: Jaký byl skutečný účel pyramid? Mohly sloužit jako kontrolní a naváděcí centrum pro starty a přistávání kosmických lodí z rozličných planet? Prokazují fotografie NASA, že i na jiných planetách Sluneční soustavy stojí pyramidy podobné těm
egyptským? Mohly mít pyramidy vyfotografované na jiných planetách podobné funkce jako ony egyptské? Využívali staří Egypťané zařízení pyramid k teleportaci předmětů či osob v nulovém čase na velké vzdálenosti? Z jaké doby pyramidy skutečně pocházejí? Je takzvaná Červená pyramida sestrou Cheopsovy pyramidy? Jak je vskutku stará Sfinga a kdo ji vlastně postavil? Jaké prostory se pod ní nacházejí?