Říjen 2010

Slovníček odborných výrazů k

10. října 2010 v 11:15 | _DominiQa_ |  Slovník odborných výrazů, jejich vysvětlení
Ka - nejasná koncepce určitého aspektu osobnosti, snad původně spojená s pohlavní plodností. Ka byl zrozen jako ,,dvojník" žijící osoby, ale uplatňoval se v posmrtném životě, když dostával pohřební oběti a zajišťoval tak další život zesnulého.

Kartuš - kruh s vodorovnou čarou u dolního okraje, prodloužený do oválu, do něhož byla zapisována od 4. dynastie královská jména. Jednotlivé příklady ukazují, že znak představuje provaz svázaný do nekonečné smyčky, jež symbolizuje cyklický návrat, snad s odkazem na sluneční cyklus. Králové měli dvě jména v kartuších, první s výpovědí o bohu Reovi (praenomen) a druhé bylo jejich rodné jméno.

Katarakt - úseky peřejí přerušujících tok Nilu, které jsou způsobeny žulovými plochami rozsetými v núbijském pískovcovém pásu. Mezi Asuánem a Chartúmem leží šest kataraktů označených čísly a několik menších. Všechny jsou nebezpečné pro plavbu. Druhý katarakt, ten nejnebezpečnější, byl sjízdný pouze v období ročních záplav. První až čtvrtý katarakt a dalský katarakt tvořily v různých časech politickou hranici Egypta.

Kenotaf - symbolické hrobky nebo kultovní místa zemřelých, která se nacházejí mimo vlastní hrob. Kenotafem je jich hrobka Džoserovy stupňovité pyramidy a pravděpodobně jsou to i vedlejší pyramidy 4.-6. dynastie. V Abýdu se nacházejí kaple-kenotafy soukromých osob, které jsou charakteristické pro období Střední říše, a jsou tu královské chrámy-kenotafy z období Střední a Nové říše. Další lokality s kenotafy jsou Gabal as-Silsila a Kasr Ibrím.

Klínopis - Mezopotamské písmo, které se zapisovalo písátkem na hliněné tabulky a které je tvořeno charakteristickými tahy ve tvaru klínů (klínové písmo ). Tímto písmem se zapisovala celá řada různých jazyků. Nejrozšířenější z nich byla Akkádština, která byla diplomatickým jazykem pozdního druhého tisíciletí př. Kr. Klínopisné texty byly nalezeny v Egyptě v Tall al-Amárně a na různých předmětech z perského období. Na Předním východě byly klínopisné tabulky z Egypta nalezeny v Boghazkoy v Anatólii a v Kámid al-Lóz v Sýrii.

Kněz předčitatel - kněz ( doslova ,,ten,jenž nese rituální knihu" ), jenž měl za úkol přednášet rituální texty pohřebního a chrámového kultu. Nosil napříč přes prsa zvláštní širokou bílou šerpu. ,,Hlavní kněz předčitatel" byl vyššího postavení.

Kniha mrtvých - sbírka zaříkání zapsaná na papyru a ukládaná společně s mumií do hrobu. Doložena od časů Nové říše až do řecko-římského období. Kniha mrtvých pokračuje v tradici Textů pyramid a Textů rakví. Výběr zaříkání, kterých je známo celkem asi 200 z nichž jsou některá velmi dlouhá, se v jednotlivých kopiích liší.

Kolos - nejčastěji socha krále, ale též soukromé osoby či boha v nadživotní velikosti, obvykle umístěná před bránou nebo pylonem chrámu. Často se stala předmětem uctívání a byla považována za prostředníka mezi lidmi a bohy.

Kurzíva - zběžná rukopisná podoba písma, hlavně hieratického a démotického. Kurzovní hieroglyfy jsou zvláštní zjednodušenou podobou znaků, které se podobají hieratickému písmu. Byly psány inkoustem a používalo se jich k zápisu náboženských textů a k základní výuce písařů. Přestalo se jich užívat v prvním tisíciletí př. Kr.

Přepis by DominiQa | egypt888
Kopírujte pouze s ikonkou
tjtj

Dcera Egypta (Constance O´Banyon )

9. října 2010 v 16:11 | _DominiQa_ |  Knihy, životopisy, filmy
Na Tálii se po letech bídy a ponurého života na ulici usmálo štěstí. Ujala se jí bohatá egyptská rodina ze dvora samotné královny Kleopatry. Teď už se dívka nemusí obávat záhadného jednookého muže, který jí byl neustále v patách. Klid netrvá dlouho. Jednoho dne ji unese vznešený cizinec. Chová se drsně, ale přesto působí jako čestný muž. Proč jen Tálii oslovuje naše královno?


Medicína v době faraonů ( Bruno Halioua)

9. října 2010 v 16:10 | _DominiQa_ |  Knihy, životopisy, filmy
lkjhkgjf
Základem staroegyptské medicíny byla obrana světa proti chaosu. Z chaosu totiž pochází nemoc a cílem lékaře je bojovat proti silám, které rozvracejí organismus, tedy proti hlubším příčinám nemoci. Medicína souvisela s náboženstvím, lékaři vedle kněží patřili k chrámu. Mág, kněz a lékař byli často jednou osobou. Autor knížky, původem Egypťan, povoláním lékař a bývalý šéf pařížské kliniky, shrnul odborně, ale čtivě a i pro laika srozumitelně základy staroeg yptské medicíny, soustředil se na roli tehdejších lékařů a léčitelů a objasnil dobovou etiku tohoto ušlechtilého povolání


Brad Geagley: Rok hyeny

9. října 2010 v 16:08 | _DominiQa_ |  Knihy, životopisy, filmy
Smrt věhlasného egyptského faraona Ramsese III. je dodnes obestřena podivnými nejasnostmi, bývá spojována s intrikami, ambicemi, chtivostí a vášněmi. Vydá dávný bohatý a slavný starý Egypt někdy své tajemství? Svérázný a neústupný Semerket, starověký detektiv a vyšetřovatel zločinů, byl kdysi zcela oddán pravdě, to však neznamenalo, že se mu ji pokaždé podařilo vypátrat snadno. Když vyšetřuje banální vraždu thébské kněžky, narazí na rafinované spiknutí a ocitne se ve vážném ohrožení života. Mimo nebezpečí není ani jeho bývalá žena Naia, kterou Semerket stále miluje. Brzy bude muset volit mezi záchranou zbožňované ženy a spásou Egypta. Rozhodne se správně? Potvrdí se podezření, že i Naia je zapletena do spiknutí proti panovníkovi? Barvitý děj ukazuje, nakolik lidské city a vášně řídí běh světa a jak komplikují události, které by se mohly odehrát úplně jinak...


Wallpapers 0.1

9. října 2010 v 12:08 | _DominiQa_

imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com

Kopírujte prosím pouze se zdrojem :)
Děkuji ... Otázka, na kterou potřebuju jasnou odpověď

9. října 2010 v 12:01 | _DominiQa_ |  Co je nového?
Ahoj lidi ...
Potřebuji odpověď na jednu otázku , co se týče psaní povídek ... 
Nevím jestli mám dokončit povídku Přízrak v hladině, jelikož mě ten můj vymyšlený příběh nějak zvlášť nezaujal. Zní mi to jako amatérská povídka psaná malým dítětem. Nevím jak vám, ale mě se nějak nelíbí. 
Jelikož právě začínám psát - jak bych to řekla - knihu s názvem Flower killer tedy Květinový vrah, tak nemám nějak chuť na historické příběhy, protože radši píšu horory a detektivky. 
Chci tedy odpověď ANO nebo NE... Mám dokončit tuto povídku? 

Prosím poraďte mi, budu moc vděčná :)

Kde potkáte čtvrtou Mumii?

9. října 2010 v 11:45 | _DominiQa_
Třetí Mumie sice u kritiků těžce propadla a během svého premiérového víkendu nepokořila Temného rytíře, ale i tak se dá předpokládat, že utrží slušné peníze (a v takovém Rusku se jí dokonce daří skvěle a boří rekordy). A jaké je základní pravidlo producentů? Jednoduché - když to vydělává, toč pokračování.

Režisér třetího dílu Rob Cohen už má zhruba rozmyšleno, čeho by se děj dalšího dílu měl týkat. Rád by se zaměřil na to, jak se Rick vypořádá s nesmrtelností a na Jonathana, jehož nenechavé prsty opět uzmuly mystický artefakt s nesmírnou mocí (viz konec třetího dílu).
Tentokráte by ovšem hlavní hrdinové měli uvažovat o očkování, protože příběh by se měl odehrávat v Peru nebo v Mexiku. Lokality to určitě nejsou nezajímavé, ale upřímně řečeno, kromě změny místa by to ještě chtělo změnu režiséra, Cohen se zrovna nepředvedl.


V Egyptě vykopali třímetrovou sochu faraona

8. října 2010 v 17:50 | _DominiQa_ |  Novinky
Horní část vápencové dvojsochy starověkého faraona Amenhotepa III. odhalili egyptští archeologové v Luxoru. Panovník vládl Egyptu téměř před 3400 lety. V sobotu to oznámila agentura AP.

Horní část dvojsochy faraona Amenhotepa III., kterou odhalili archeologové v egyptském Luxoru.
Horní část dvojsochy faraona Amenhotepa III., kterou odhalili archeologové v egyptském Luxoru.

Michelle Moran - Nefertiti, dcera věčnosti

8. října 2010 v 17:42 | _DominiQa_ |  Knihy, životopisy, filmy
Patnáctiletá Nefertiti přijde ke královskému dvoru jako nová manželka následníka trůnu Amenchotepa IV. Velkou sokyní se mladé královně stane první faraonova žena Kija, s níž soupeří o postavení první manželky a vliv u dvora. Nefertiti získává nad svým mužem stále větší moc, ale všechny její děti jsou dcery. Když Kija porodí syna, korunního prince, ctižádostivá Nefertiti spřádá intriky, jak nástupnické uspořádání v Egyptě změnit. Ale s rostoucími ambicemi přibývá i mocných nepřátel...


Michelle Moran - Nefertari, dědictví kacířské královny

8. října 2010 v 15:36 | _DominiQa_ |  Knihy, životopisy, filmy
Malá Nefertari si na dvoře faraona Sethiho I. připadá tak opuštěná! Celá její rodina zemřela, navíc teta Nefertiti byla prohlášena za kacířku a její jméno se nesmí ani vyslovit. I když na dívku hleděli všichni skrz prsty, následník trůnu Ramesse se neobával přijmout ji mezi své přátele. Tak moc by si přála stát se jeho manželkou a vládnout Egyptu po jeho boku! Ale v cestě jí stojí příliš mnoho náročných překážek.
Asi takhle, o 19. dynastii se moc nezajímám, takže netuším, zda se tu Michelle polepšila a je to skutečné, máme existenci Nefertari doloženou. Ale zase, hlavní město jsou zde Théby, ale dřívě se jmenovaly Veset...


Andreas Schramek - Amenofis, v zemi sokolího boha

8. října 2010 v 15:35 | _DominiQa_ |  Knihy, životopisy, filmy

Andreas Schramek - Amenofis, v zemi sokolího boha


Starý faraón Aje vypráví neznámému chlapci o svém živote, v němž přežil tři faraony a jenž nakonec i jeho samého dovedl na egyptský trůn.
Jako malý chlapec se i se svou sestrou Teje účastnil výuky faraónových potomků. Následník trůnu Amenofis se stal jeho dobrým přítelem. Po smrti Amenofisova otce se Aje stane jediným přítelem Jeho Veličenstva a Teje se stane Velkou královskou manželkou. Pro faraona odhalí podvody, které Egypt okrádají o obrovské bohatství. Je vyslán do Babylonu, odkud si přiveze manželku Perisade-Merit. Merit porodí dceru Nefertiti, ale při porodu umře. Aje stále slouží faraonovi. Doprovází ho na tažení proti povstaleckým Núbijcum do země Kúš.
Když už je Nefertiti velká, Aje se sblíží s Ti, její chůvou, a vezme si ji za ženu. Faraon za své vlády vybuduje spoustu chrámu i na náklady kněží, čímž si rozhodne nezíská jejich přízěn. Amenofis má s Teje dva syny - Thutmose a Amenhotepa IV.. Amenhotep se velmi přátelí s Nefertiti, a právě když tento vztah přerůstá v lásku, postihne faraónovu rodinu a celý Egypt neštestí. Následník trůnu Thutmose náhle umírá a novým následníkem se stává Amenhotep.Slovníček odborných výrazů i

8. října 2010 v 15:11 | _DominiQa_ |  Slovník odborných výrazů, jejich vysvětlení
Ichneumon - malý hlodavec, jenž zabíjí hady a ničí krokodýlí vejce, příbuzný indické promyky. Ichneumon a rejsek tvoří párek živočichů spojených se slunečním bohem. Zejména ichneumon byl často pochováván v pozdním a řecko-římském období. Je známo mnoho jejich bronzových sošek.

Ithyfalický - se ztopořeným penisem ( z řečtiny ). Takto byli zpodobňováni různí bohové, například Min, Amon ( zejména v Luxoru ) a vzkříšený Usire.

Přepis by DominiQa | egypt888
Kopírujte pouze s ikonkou
tjtj

Mumie 4 - Plakáty

8. října 2010 v 14:56 | _DominiQa_
imagebam.comimagebam.comimagebam.comimagebam.comimagebam.com

Kopírujte pouze s ní !! ♥♥♥
Statistika 27.9. 2010 - 3.10. 2010

7. října 2010 v 18:26 | _DominiQa_ |  Statistiky
by DominiQa from egypt888

Prosím o hlásky :D

7. října 2010 v 18:08 | _DominiQa_ |  Co je nového?
Ahojky jsem ve VGS se svým druhým blogem a moc bych chtěla postoupit tak bych vás chtěla poprosit zda by ste mi nehlásli :) Jsem tam jako DominiQa


Budu moc ráda a samo oplatím :) Děkuju 

Slovníček odborných výrazů f-h

7. října 2010 v 18:04 | _DominiQa_ |  Slovník odborných výrazů, jejich vysvětlení
fonogram - znak písma, jenž zaznamenává hlásky. Přesně jsou zapisovány pouze souhlásky, fonogramy mohou zaznamenávat 1-4 souhlásky.

hieratické písmo - název odvozen z řeckého slova hieros ,,posvátný". Obvyklá forma písma, převážně psaná na papyrus a ostraka, který byla používána po celou dobu egyptských dějin. V pozdějších obdobích se hieratikého písma používalo pouze pro zápis náboženských textů, odtud je odvozen i jeho název. Hieratické znaky pozbyly obrázkového charakteru hieroglyfů a při psaní byly často spojovány dohromady.

hieroglyf - znak egyptského písma, z řeckého ,,posvátné řežby" . Hieroglyfy se používaly pouze jako monumentální forma písma, v níž má většina znaků identifikovatelnou obrázkovou podobu a jednotlivé znaky nejsou spojovány dohromady.

hlasatel - titul úředníků z období Nové a Střední říše, jejichž úkolem bylo sdělovat zprávy králi a vyhlašovat jeho příkazy u dvora i například na bojišti.

hlavní správce - titul správce statku chrámu boha, královského či zádušního chrámu příslušníka královské rodiny (např. božské adorátorky), nebo dokonce soukromé osoby v období Nové říše a v pozdním období. Z důvodu hospodářské důležitosti této funkce se hlavní správce těšil značnému vlivu, např. Senenmut, jenž spojoval úřad hlavního správce boha Amona, královny Hatšepsovet a princezny Nefrure, nebo Amenhotep Huj, bratr vezíra Ramose, jenž byl hlavním správcem Memfidy za vlády Amenhotepa III.

hodnostní titul - titul , jenž označuje postavení, ale není spojen se žádnou specifickou funkcí. Velmi důležitý v období Staré říše, méně důležitý v období Střední říše. Typický sled titulů v sestupném pořádku zní: ,,králův známý" , ,,jediný společník," ,,velmož" , ,,dědičný princ" .

Horovo jméno - První jméno královské titulatury, obvykle psáno uvnitř serechu, tvořeno epitetem, které identifikuje panovníka jako zjevení jednoho Horova aspektu.

hypostyl - termín označující sloupovou síň, z řeckého ,,opěrné sloupy" . Síně jsou nejzevnější a nejvelkolepější části hlavní chrámové stavby, často jsou přičleňovány za místo odpočinku, vykazují složitou symboliku. Mnohé chrámy mají dva hypostyly.

Přepis by DominiQa | egypt888
Kopírujte pouze s ikonkou
tjtj