Leden 2011

Tutanchamon - obecně

21. ledna 2011 v 16:02 | _DominiQa_ |  Faraoni a královny
Nebcheperure Tutanchamon byl faraón ve starověkém Egyptě. Patří do 18. dynastie (viz seznam králů starého Egypta) a byl 12. faraonem této dynastie. Vládl přibližně v rozmezí 1333 - 1323 př. n. l.
Jeho hrobku objevil roku 1922
archeolog
Howard Carter. Jehomumii objevil až roku 1925. Díky tomu se o tomto panovníkovi ví mnohem více než o ostatních faraónech.
Jako dítě Tutanchaton, jak se původně jmenoval, vyrůstal na královském dvoře v Achetatonu. Jako faraon vládl v letech 1333-1323 př. n. l. v době velké slávy 18. dynastie. Svým trůnním jménem se jmenoval Nebcheprure. Na trůn se poprvé posadil teprve jako devítiletý chlapec a vládl deset let, zemřel v devatenácti letech, pravděpodobně na malárii nebo na gangrénu po zlomenině stehenní kosti, po pádu z vozu.
Tutanchamon patří k nejproslulejším faraonům vůbec. Způsobil to objev jeho hrobky, která byla kompletní i s pohřební výbavou. Je to paradox, protože pro egyptology je jedním z nejméně významných panovníků v historii celých egyptských dějin a mnoho se toho o něm stále neví. Je zapříčiněno jeho poměrně krátkou vládou a vymazaním z dějin Egypta jeho pozdějšími následníky(Harembeb a Ramsesové).


Hrobka Amenhotepa II.

21. ledna 2011 v 15:58 | _DominiQa_ |  Památky, hrobky, stavby

Kopírujte se zdrojem blogu http://egypt1.blog.cz/

Encyklopedie starověkého Egypta

21. ledna 2011 v 15:55 | _DominiQa_ |  Knihy, životopisy, filmy
kniha
Název: Encyklopedie starověkého Egypta
Autor: Miroslav Verner
Počet stran: 527
Rok vydání: 2007

Kolektiv našich nejvýznamnějších egyptologů, kteří se už po několik desetiletí každoročně věnují archeologickým kampaním především v Abusíru, přináší ve stovkách přehledných a čtivých hesel soudobé poznání o nejrůznějších aspektech této unikátní a přes výzkumy stále tajemné egyptské civilizace. Jde o přepracované, aktualizované a doplněné vydání knihy, která vyšla v roce 1996 v Karolinu, ale díky své vysoké ceně byla běžnému čtenáři prakticky nedostupná. Text tentokrát doprovází především pérové ilustrace a černobílé fotografie.

Prosím kopírujte se zdrojem 

Ikonky Translate

20. ledna 2011 v 16:25 | _DominiQa_ |  Co je nového?

Avatary - Pyramidy

20. ledna 2011 v 16:18 | _DominiQa_ |  Avatary
Vyrobila jsem pár avatarů s egyptskými pyramidami.
Pokud budete kopírovat tak pouze se zdrojem : http://egypt888.blog.cz/ / http://dominiqa-graphic.blog.cz/


Tutanchamon - jména

20. ledna 2011 v 16:13 | _DominiQa_ |  Faraoni a královny
cs.wikipedia.org

Prosím navštivte můj blog o grafice

20. ledna 2011 v 16:11 | _DominiQa_ |  Co je nového?
Ahoj, chtěla bych vás poprosit, mohli by jste navštívit můj blog o grafice ?
Chtěla bych trochu zvýšit návštěvnost, a byla bych vám moc vděčná :)
Když napíšete komentík budu taky ráda a určitě se podívám na váš blog a taky zanechám koment :)

Klik na obrázek


Sethi I. (1294-1279 př.n.l.)

20. ledna 2011 v 16:07 | _DominiQa_ |  Faraoni a královny
Brzy po nastoupení na trůn jmenoval Ramesse I. svého syna Sethiho I. spoluvládcem,aby zajistil své dynastii nástupnictví.
Sethi zdědil vojenské tradice rodiny a postaral se hlavně o upevnění moci Egypta na Blízkém východě a v Africe a značnou část své vlády strávil boji s chetity a libyjci.
Sethi byl také nadšeným stavitelem.Stejně jako otec si byl vědom politické hodnoty výstavby a obdarovávání chrámů,pokud šlo o veřejný obraz a -což bylo snad ještě důležitější- získání podpory kněžstva v hlavních náboženských střediscích.Mezi jeho nejslavnější stavby patří jeho památník v Abydu,kde se na reliéfu sklání před jmény svých předchůdců.
Aby zdůraznil,jak respektuje královskou tradici,nechal Sethi vymazat jména Hatšepsut a Achnatona ze seznamu králů.

Ve Vesetu obnovil Sethi stavby dřívějších panovníků a v Amonově chrámu postavil Velkou hypostylovou síň.
15.let vlády poskytlo Sethimu víc času než jeho otci připravit si zádušní chrám.Kromě svého pamětního chrámu v Abydu postavil v Kurně na západním břehu Iteru (nil) ve Vesetu konvenčnější pohřební chrám.

Byl pochován ve velkolepé hrobce v Údolí králů,ale jeho mumie byla objevena v královském úložisti v Dér-el-Bahrí(DB320),kde ji znovu pochovali amonovi kněží asi dvě stě let po jeho smrti,kdy byla jeho hrobka(jako hrobky spousty dalších králů) vykradena a mumie byla v zájmu jejího posmrtného života přesunuta.

(král podle vědeckých výzkumů trpěl arteriosklerózou)

Článek zkopírován z blogu
Děkuji

Slovníček odborných výrazů M

20. ledna 2011 v 16:05 | _DominiQa_ |  Slovník odborných výrazů, jejich vysvětlení
MASTABA - Arabské slovo pro ,,lavici" používané jako označení pro volně stojící hrobky raně dynastického období a Staré říše (též některé pozdější). Základní tvar mastabové nástavby je obdélník s plochou střechou a kolmými (cihlovými) nebo mírně skloněnými (kamennými) stěnami.

MÍSTOKRÁL KUŠE - Správce Núbie v období Nové říše, nejprve nazýván ,,králův syn", od poloviny 18. dynastie ,,králův syn Kuše". Vzdor podobě tohoto titulu, nebyl jeho nositel skutečným královským synem. Území ovládané místokrálem dosahovalo na seberu až k lokalitě Kumm-al-Ahmar (Hierakónpolis). Jeho dva zástupci, jeden pro Dolní Núbii (Vavat) a druhý pro Horní Núbii (Kušú), sídlili ve městech Aníba a Amára.

MOŘSKÉ NÁRODY - Označení útočníků, kteří napadli Egypt na konci 19. a na začátku 20.dynastie, Pravděpodobně souvisejí s ničivou vlnou, která zasáhla i sídliště na Předním východě a která ve vzdálenějším horizontu způsobila pád mykénského Řecka a Chetitské říše. Přesná totožnost a původ mořských národů jsou předmětem badatelských sporů.

Přepis by DominiQa / http://egypt888.blog.cz/
♥Kopírujte pouze se zdrojem♥
egypt888.blog.cz || DominiQa

Slovníček odborných výrazů L

20. ledna 2011 v 15:55 | _DominiQa_ |  Slovník odborných výrazů, jejich vysvětlení
LODŽIE - Zastřešená cesta opatřená sloupovím, procházející často kolem vnější stěny malých chrámů z období Nové říše a kolem přístavišť lodí a řecko-římských domů zrození.

LOGOGRAM - Znak písma, jímž se zapisuje celé slovo, často je k němu připojena čára a/nebo koncovka ženského rodu -t.

Přepis by DominiQa / http://egypt888.blog.cz/
♥Kopírujte pouze se zdrojem♥
egypt888.blog.cz || DominiQa

Hlásím že jsem naživu, a se mnou přichází nový design

19. ledna 2011 v 18:53 | _DominiQa_ |  Co je nového?
Ahojky, hlásím že jsem naživu a i když moc nepíšu tak jsem tu ráda :) Vytvořila jsem nový design s popisky a ikonkou. Je podobná tomu předtím. Ale mně se líbí :) Snad i vám. Pokusím se polepšit a více psát:)
Ahoj DominiQa