Březen 2011

Z muzea v Káhiře zmizely vzácné sochy Tutanchamona (14.02.2011)

19. března 2011 v 13:59 | _DominiQa_ |  Novinky
Šéf egyptské Nejvyšší rady pro památky Zahí Havás oznámil, že z káhirského Egyptského muzea odnesli zloději během protestů proti prezidentovi Mubarakovi osmnáct hodnotných předmětů včetně dvou vzácných soch faraona Tutanchamona a dalších asi sedmdesát předmětů poničili.
Egyptské muzeum leží na okraji káhirského náměstí Tahrír, které bylo středobodem protivládních protestů. Právě masových nepokojů, při kterých hořela i sousední centrála Mubarakovy vládnoucí strany, využilo 28. ledna několik zlodějů, kteří se po požárních schodech dostali na střechu muzea. Odtud se na lanech spustili do výstavní síně v nejvyšším patře.
Vyšetřovatelé v současné době vyslýchají desítky podezřelých, kteří byli několik dní po vloupání zadrženi.
Nejdůležitějším z ukradených objektů je vápencová socha stojícího faraona Achnatona, který drží obětní stolek. Achnaton je někdy označován jako kacířský král, protože se ve starověkém Egyptě pokusil zavést monoteismus. "Z uměleckého hlediska je to ten nejdůležitější (ukradený objekt). Králova pozice je unikátní a je to nádherný kus umění," řekl agentuře AP ředitel muzea.
Jedním z odcizených předmětů je i socha faraona Achnatona.Vedle Achnatonovy sochy chybí také pozlacená dřevěná socha jeho syna, Tutanchamona. Z další z jeho soch, která ho zobrazuje na lodi s harpunou, zbyla jen malá část. "Máme loď a nohy krále, ale chybí nám další části těla. Hledáme je všude," nechal se slyšet ředitel.
Dalšími z objektů, které během nepokojů zmizely, jsou například socha královny Nefertiti nebo 11 dřevěných pohřebních sošek urozeného Egypťana. Naštěstí v muzeu ale zůstala díla úplně nejcennější, včetně zlaté masky Tutanchamona. Do chráněné místnosti s těmito skvosty se totiž zloději nedostali.
Dnes Egyptské muzeum chrání armádní jednotky a odborníci pracují na vylepšení jeho bezpečnosti, zejména části stropu, který tvoří skleněné panely.


Barbara Wood: Plamen duše

19. března 2011 v 13:57 | _DominiQa_ |  Knihy, životopisy, filmy


Krásná léčitelka Selené jde za svým soudem do starověkého Babylónu, Jeruzaléma a Alexandrie, do tajemného pouštního města Magny s němými otroky i do exotického paláce radostí v Persii. Poznává učení bohyně Isis, dávná zaříkávání beduínů, pavilon hindských lékařů. Její sen o místě, kde se lidem dostane pomoci a léčení, i její pouť za životní láskou - řeckým lékařem Andreasem - vrcholí v Římě za vlády císaře Claudia.

K objednání tady

Chtěla bych to tu znovu rozjet :D

18. března 2011 v 21:00 | _DominiQa_ |  Co je nového?
Ahojky lidi, chtěla bych to tu znovu rozjet ...
Udělám to tu tak trochu smíšeně .... Bude tu samo Egypt a moje povídky, občas nějaké ty avatary ...
Nebude to tu zase tak, že každý den něco přibude, protože mám i blog o grafice, což vyžaduje hodně času, ale také kvůli škole ...
Asi tu udělám rekonstrukci ... Zkusím udělat nový design, popřípadě najít na nějakých stránkách ....
A budu se pokoušet přidávat novinky nebo různé povídky ... Ne všechny povídky budou o Egyptě.
Tak snad se mi povede tento blog probrat k životu ....
Ahoj DominiQa :)