Listopad 2011

Tutankhamun short documentary film

25. listopadu 2011 v 13:14 | _DominiQa_ |  Videa

Video z youtube.com

Egypt: Po stopách věčnosti

24. listopadu 2011 v 14:09 | _DominiQa_ |  Knihy, životopisy, filmy
Řeka Nil dala život jedné z největších civilizací v historii. Po staletí staří Egypťané budovali nejslavnější monumenty, jaké kdy svět viděl. Objevte velké chrámy v Luxoru a Karnaku. Překročte Nil do Země mrtvých a vstupte do propracvaně zdobených hrobek, kde odpočívají králové a královny. Připojte se k egyptologům na jejich cestě k odhalení a vysvětlení hádanek historie starého Egypta.

Tento film je dokument z roku 1982, trvá necelou hodinku a myslím, že stojí za to, se na něj podívat :)


Film nalezen prostřednictvím http://www.csfd.cz/

Káhirské muzeum - fotografie

22. listopadu 2011 v 19:45 | _DominiQa_ |  Památky, hrobky, stavby
Našla jsem na internetu krásné fotky z Káhirského muzea. I já jsem tam byla, a bylo to rozhodně skvělé, jen mě mrzelo, že jsme nemohli fotit ale někdo i tak pořídil tyto krásné fotky a já se o ně dělím :))

imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com

Prosím kopírujte se zdrojem :)

The Mummification Process

22. listopadu 2011 v 12:54 | _DominiQa_ |  Videa
Našla jsem na youtube úžasné video, které zobrazuje proces mumifikování. Stojí za to :)

Pokud budete video šířit dál, prosím se zdrojem :) Děkuji

Mumie se dochovaly díky cedru?

21. listopadu 2011 v 12:44 | _DominiQa_ |  Mumifikace, lékařství, magie
Němečtí vědci podle časopisu Nature objevili hlavní účinnou složku konzervačních prostředků, kterými staří Egypťané bránili rozkladu mrtvých těl. Tým vedený chemiky z univerzity v Tuebingenu tvrdí, že za zachovalost mumií může především sloučenina jménem guaiacol.
Guaiacol je přitom obsažen především v cedrovém oleji. Výzkum tak mj. odpovídá na otázku, zda Egypťané upřednostňovali při mumifikaci extrakty z cedru před jinými dřevinami, především jalovcem. Ukazuje se, že otec dějepisu Hérodotos (5. stol. př. n. l.) a o něco později i Plinius starší (1. stol. n. l.) popsali mumifikační proceduru vcelku věrně a jejich údaje souhlasí se závěry moderní vědy.
Podle Ulricha Wesera z tubingenské univerzity němečtí chemici natřeli čerstvou prasečí kůži cedrovým olejem obsahujícím gauiacol a zjistili, že chemikálie má vysloveně antimikrobiální efekt, současně však nepůsobí destrukci tkáně. Naproti tomu jalovcový extrakt podobný ochranný účinek nevykazoval. Fakt, který znejišťoval egyptology, že totiž mumie byly občas nalézány, kdy v sevřené pěsti svírají plody jalovce, tak zřejmě na jejich zachovalost neměl žádný vliv.
Ačkoliv článek na toto téma vyšel v prestižním časopisu Nature, na druhé straně však úloha guaiacolu nemusí být tak rozhodující, jak by se mohlo zdát. Egyptologové totiž nalezli v písečných jámách na okraji pouště i řadu zachovalých mrtvých těl, u nichž žádná mumifikační procedura provedena nebyla. Za konzervaci mrtvol tedy odpovídá minimálně zčásti také extrémně suché egyptské klima. Je ovšem pravda, že u mrtvých pohřbívaných v údolí Nilu hrozilo, že jejich těla poškodí voda (ať už při záplavách, nebo voda spodní), a proto bylo především v případě vznešených nebožtíků logické raději neponechat nic náhodě.Guaiacol je v rámci chemické systematiky nazýván o-methoxyfenol, C7H8O2. Tato bezbarvá kapalina se v současnosti používá při syntézách některých léčiv, vanilínu nebo umělého pižma. Staří Egypťané tuto látku používali spolu s cedrovým dřevem, v němž je obsažena. Dnes se čistý guaiacol vyrábí především z dřevného dehtu, dříve byl získáván také z pryskyřice a smůly. Nově provedené výzkumy vedly k závěru, že právě guaiacol je do značné míry zodpovědný za konzervaci staroegyptských mumií.

Článek z webu http://scienceworld.cz

Čím balzamovali své mrtvé starověcí Egypťané?

20. listopadu 2011 v 12:33 | _DominiQa_ |  Mumifikace, lékařství, magie
To bylo v době, kdy se pohřbívalo již nejen do písku pouště, ale také přímo v údolí Nilu - a tělo tak mohla snadno narušit spodní voda
Kolem roku 2630, tedy v době stavby pyramid, začaly být z těla vyjímány vnitřnosti kromě srdce a ledvin a ukládány do kamenných nádob, tzv. kanop. Kanopy byly celkem čtyři, pro játra, žaludek, střeva a plíce.
Ve střední říši se začalo s odstraňováním mozku. Nejčastějším způsobem bylo vytáhnutí tkáně nosem prostřednictvím zvláštních háčků, ale vyskytovaly se i jiné postupy - třeba vyjmutí týlním otvorem nebo očnicemi. Kolem roku 1000 se začalo používat umělých očí a podkožních výplní.
Ještě později se mumie taktéž balily do dlouhých lněných obinadel a jako balzamovační látka se objevil asfalt. V době ptolemaiovské se pak do břišní dutiny i do lebky nalévala pryskyřice (do lebky obvykle opět nosem). Tyto techniky jsou však zpravidla pokládány za úpadkové a za vrcholné období je pokládán výše uvedený rok cca 1000 př. n. l.
Otec dějepisu Hérodotos zaznamenal, že nejluxusnější varianta mumifikace v jeho době zahrnovala také vysušení těla pomocí natronu (přírodní sody) a vymytí vnitřních dutin olejem či palmovým vínem.
Staroegyptští mumifikátoři sice tvořili zvláštní společenství, ale nikdy nebyli vyvrheli společnosti obdobnými pozdějším katům či hrobníkům. Pokud se s takovým tvrzením setkáváme v románech, jde zpravidla o doklad autorovy neznalosti staroegyptských reálií. (ačkoliv vladaři zřejmě vkusu mumifikátorů tak docela nedůvěřovali, protože mladé zemřelé ženy určené k mumifikaci se do rukou balzamovače dávala teprve ve chvíli, kdy jejich krása již alespoň zčásti povadla).

Za článek vděčím http://scienceworld.cz

3D rekonstrukce Starověkých památek

20. listopadu 2011 v 12:22 | _DominiQa_ |  Videa


Uvádějte prosím zdroj :)

Historie šperků

19. listopadu 2011 v 21:43 | _DominiQa_ |  Všední život Egypťanů
Hlavním materiálem na výrobu šperků bylo zlato. Šperky predynastického Egypta symbolizovaly převážně hodnost a náboženskou moc v komunitě. Z archeologických výzkumů víme, že Egypťané nosili šperky nejen za života, ale provázely je i na onen svět. Kdo by neznal poklady v hrobkách faraónů.
Starý Egypt - amulet z roku 254 př.n.l.
Více pod perexem :)

Tutanchamon měl dvojčata (11. 12. 2008)

19. listopadu 2011 v 21:32 | _DominiQa_ |  Novinky
Antropolog Robert Connolly z University of Liverpool je přesvědčen, že odhalil tajemství dvou mumií lidských plodů nalezených v hrobce faraona Tutanchamona. Oba mumifikované plody objevil v roce 1922 při otvírání Tutanchamonovy hrobky archeolog Howard Carter. Vědci se dlouho přeli o to, zda se jedná o Tutanchamonovy potomky. Connolly došel k závěru, že oba plody jsou dcery-dvojčata, jež Tutanchamon zplodil se svou mladičkou manželkou Anchesenpaaton. Menší plod se vyvíjel v těle matky asi pět měsíců.
Větší mohl přežít až do předčasného porodu, protože jeho vývoj trval sedm až devět měsíců. "Teorie o dvojčatech mnohem lépe odpovídá skutečnosti, že Tutanchamonova manželka byla těhotná pouze jednou," vysvětluje Connolly.

Za článek děkuji http://kemet.blog.cz/

Inkoustové srdce - Brendan Fraser

11. listopadu 2011 v 16:40 | _DominiQa_ |  Brendan Fraser - Rick O'Connell
Název: INKOUSTOVÉ SRDCE
Rok výroby: 2008
Žánr: Dobrodružný, Rodinný, Fantasy
Země: USA, Velká Británie, Německo
Režie: Iain Softley

Hlavní hrdinka Maggie má po otci velmi zvláštní schopnost. Když nahlas čte knihu, tak se její hrdinové objeví v našem světě. Před deseti lety takhle omylem vyvolala dva padouchy a hodného pojídače ohně Dustfingera. A teď se zdá, že tahle událost bude mít nedozírné následky, protože zloduch Capricorn chce na svět přivolat strašlivý Stín. A je jen na Maggie a jejích schopnostech, aby tomu zabránila.

( prostřednictvím portálu osobnosti.cz)

Rachel Weisz photoshoot 14

11. listopadu 2011 v 16:28 | _DominiQa_ |  Rachel Weisz - Evelyn Carnahan
Našla jsem krásné fotky s Rachel :) Jsou opravdu nádherné, asi nějaké reklamní :)
Ps: Moc se omlouvám za neaktivitu :(
imagebam.comximagebam.comximagebam.com

fotky z portálu osobnosti.cz