Červenec 2012

Nový objev v Údolí králů

6. července 2012 v 21:18 | _DominiQa_ |  Objevy, nové poznatky
Během rutinních prací švýcarské archeologické expedice na cestě vedoucí k hrobce Thutmose III. v Údolí králů byla objevena hluboká pohřební šachta. Na jejím dně se nacházela pohřební komora plná cenných staroegyptských artefaktů.
pohled do hrobkyEgyptský ministr pro starožitnosti Mohamed Ibrahim řekl, že dále v komoře archeologové narazili na dřevěný sarkofág natřený černou barvou a zdobený hieroglyfikými texty a dřevěnou stélu se jménem a tituly zesnulé.
KV-64_2.jpgPředběžné studie švýcarského týmu naznačují, že hrobka pochází z 22. dynastie (945-712 př. n. l.) a patří dceři a pěvkyni boha Amenrea a knězi-předčitateli karnackých chrámů.
V současné době probíhají další výzkumy s cílem odhalit více z pokladů této hrobky.


Objev jména krále 17. dynastie v Karnaku

6. července 2012 v 21:06 | DominiQa |  Objevy, nové poznatky

Během návštěvy karnackého chrámu v oblasti Luxoru v sobotu 3. března 2012 oznámil egyptský ministr památek Mohamed Ibrahim objev jména krále 17. dynastie Senachtenrea (Taa I.), které dosud na dobových památkách nebylo nikdy nalezeno. Jméno objevil archeologický tým IFAO během rutinních výzkumů na severní straně Amenreova chrám u v Karnaku.

Jméno Sennachtenre bylo objeveno zapsané v kartuši. Brána, na níž jméno stálo, nesla další hieroglyfické nápisy, podle nichž ji král nechal postavit z bloků vápence z Tury (jižně od Káhiry), která byla v jeho době pod nadvládou Hyksósů.


Objev nového pohřbu nomarchy v Dér el-Berše

6. července 2012 v 21:03 | DominiQa |  Objevy, nové poznatky
Já prostě nemám to srdce abych tento blog zrušila, půl roku jsem tady nebyla to ano, ale smazat ho rozhodně nehodlám :) Mám tu pár novinek z egyptologického ústavu :)

Během jarní expedice roku 2012 objevili archeologové univerzity v Lovani pracující v Dér el-Berše pod vedením Harco Willemse významný pohřeb z doby počátku Střední říše (asi 2040 př. n. l.). Ačkoliv pohřeb byl nejméně dvakrát vyloupen a utrpěl značné škody, bylo velké množství předmětů objeveno na svém původním místě a poskytuje tak jedinečné informace o průběhu pohřebního rituálu. Hrobka patřila nomarchovi (tj. provinčnímu správci) či osobě s nomarchou spřízněné. Takto dobře dochovaný pohřeb tohoto typu byl objeven poprvé po více než 100 letech.
Pohled z pohřební komory směrem ke vchodu. Předměty na zemi jsou modely obětních stolů, podhlavniček a nádob (všechny z alabastru), nádoby a části náhrdelníků vyrobené z fajánse a předměty z mědi. Tmavé skvrny jsou pozůstatky dřevěné rakveObjev byl učiněn v hrobce Ahanachta I., který byl prvním správcem Zaječího kraje v době Střední říše. Tato hrobka je dobře známá, jelikož byla objevena již v letech 1891-1892 a v roce 1915 ji důkladně prozkoumal americký archeolog George Andrew Reisner. Reisnerovu práci završil objev téměř intaktního pohřbu nomarchy v sousední hrobce. Nádherné předměty z této druhé hrobky jsou známy po celém světě.