Srpen 2013

Article Pictures mix

23. srpna 2013 v 13:46 | _DominiQa_ |  Article pictures
Přináším mix article pictures takzvaných úvodníků. Můžete použít do článku nebo tak :)
Snad se vám budou líbit :)
xxx


Klášter svaté Kateřiny

22. srpna 2013 v 13:55 | _DominiQa_ |  Objevy, nové poznatky
První písemná zmínka o klášteru svaté Kateřiny pochází z roku 381. Tehdy se o něm zmínila ve svém deníku cestovatelka jménem Egeria. Ta podstoupila pouť, během které navštívila známá biblická místa na blízkém východě - včetně bájné hory Sinaj. Klášter Svaté Kateřiny obklopuje bájný hořící keř, přes který promlouval Bůh k Mojžíšovi. Tento keř je dodnes v klášteru k vidění. Jméno kláštera získal název díky ostatkům svaté Kateřiny, které sem byly podle pověsti přeneseny anděli, aby její tělo uchránili před zničením.

Když prorok Mohamed vydal roku 628 listinu, kterou zaručoval mnichům svoji ochranu a dokonce jim dovolil na tomto území vykonávat křesťanské obřady, získal klášter výsadní postavení v islámském světě. V křesťanské Evropě se do širšího podvědomí dostal s příchodem křižáků, když v 11.století mířili do Svaté země.

Klášter Svaté Kateřiny dnes uchovává největší sbírku ranných ikon na světě. Nejstarší ikony pocházejí z 5. století a vidět můžete i nejstarší výtvarné ztvárnění Starého zákona. Pozornost zasluhuje také sbírka 120 ikon v nepříliš rozšířeném Křižáckém stylu, ve kterém se zde tvořilo během 13.století.

Klášter Svaté Kateřiny uchovává i druhou největší sbírku raných kodexů a rukopisů (největší je ve Vatikánských sbírkách). V roce 2009 zde byla objevena zatím neznámá část tzv. Sinajského kodexu. Jedná se o ručně psanou řeckou Bibli, která pochází ze 4. století.

Klášter svaté Kateřiny byl v roce 2002 připsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO jako nejstarší stále funkční klášter na světě.


Odkrytý Egypt HD - Tajemství Sfingy

19. srpna 2013 v 18:59 | DominiQa |  Videa
Našla jsem tento zajímavý dokument o Egyptě, který běžel na spektrumu, stojí za shlédnutí :)

Edit 22.8.20113 : bohužel uživatel video odtranil, a to jsem pro vás měla připraveno více dílů :(

Za objektivem: Kadaň

17. srpna 2013 v 17:05 | _DominiQa_ |  Fotografie

Rukou: Baletka

17. srpna 2013 v 16:52 | _DominiQa_ |  Kresby

Umění

17. srpna 2013 v 16:38 | _DominiQa_ |  Umění
UMĚNÍ

Kresby

Zdravím po roce

15. srpna 2013 v 15:44 | DominiQa |  Co je nového?
Zdravím po roce,
nevím kde bych měla začít. No tak chci vám sdělit hlavě věci co týkají toho blogu. Svoje ostatní blogy jsem zrušila, jelikož jsem se jim nevěnovala a ani mě už nějak nebavili. Popravdě chtěla jsem zrušit i tento blog, ale když si vzpomenu že jsemho zakládala už v roce 2008 a bylo mi tehdy jen 12, je mi líto ho zrušit.

Tak jsem si řekla, že ho jen trochu zrekonstruuji. Zkusím udělat nový layout, a také co se týče obsahu proběhne změna. Hlavním tématem zde bude stále samozřejmě Egypt, ale chtěla bych se s vámi podělit i o něco víc, například povídky, kresby, grafika a další.

Začala bych hledat nějaké blogy, co by se chtěli spřátelit, aby tu byla větší návštěvnost, ale vím, že nenajdu žádný blog o Egyptě, protože jich je spousta už zrušených, což mě mrzí. Ale začnu hledat také mezi grafickými blogy, které přežili a různé blogy například s podobným zaměřením, třeba celkově na historii, nebo povídky a tak :)

Když se dívám a návštěvnost, vidím, že sem stále někdo chodí, někdo kdo na tento blog nezapoměl ani po letech a to moc děkuji. Také se tu objevují komentáře a dokonce i k tématu, né jen reklamy za což jsem také moc ráda.

Někdy na blog nebude čas, nebo chuť, tak zde nic noého nebude. A také až bude zase škola, tak je samozřejmě jasné že blog půjde také strannou.

Zkusím to tu tedy trocuh oživit, tak snad to vyjde :)


Čeští egyptologové objevili v Abúsíru hrobku egyptské princezny

15. srpna 2013 v 15:30 | DominiQa |  Objevy, nové poznatky
Česká archeologie hlásí další úspěch - archeologové objevili v Abúsíru hrobku princezny z 5. dynastie (2500 až 2350 př.n.l.). Miroslav Bárta, ředitel koncese pro výzkum v Egyptě, potvrdil, že objev hrobky princezny Šert Nepti je unikátní nález - bezpochyby největší za posledních 20 let.

Fasáda komplexu je zdobena sochami. Hrobka je vytesána do skály a uvnitř byly nepravé zdobené dveře a 4 sochy majitelky hrobky. Hrobka měla vstupní síň, čtyři sloupy a chodbu, která vedla k náhrobkům. Hieroglyfy na zdobených pilířích mluví o zesnulé jako o "dceři krále jeho vlastní krve, jeho miláčkovi, uctivé k mocnému bohu".

Překvapující je zejména to, že se hrobka nachází v jižní části nekropole, kde nebývali obvykle členové královské rodiny pohřbíváni. Většina faraonů 5. dynastie je totiž pochována v centrální části pohřebiště, asi 2 km severněji od místa nálezu.

Čtyři obejvené náhrobky
V hrobce byly objeveny čtyři náhrobky, ale čeští egyptologové zatím podrobně prozkoumali jen dva. Majitelem prvního byl Šepes Pu Pta, šéf justice. Druhý náhrobek patří Dua Ptahovi, který byl dozorčí nad obsluhou faraona. Egyptologové se domnívají, že se jednalo o faraona Džedkare Isesiho. Další dvě hrobky egyptologové dále zkoumají.


"Máme velké štěstí, že se nám otevřelo nové okno, kterým se můžeme vrátit do minulosti a krok za krokem sledovat a dokumentovat život a smrt několika historicky významných jedinců z éry velkých pyramid," uvedl v prohlášení českých egyptologů Bárta.


V severním Izraeli objevili nohy egyptské sfingy

14. srpna 2013 v 18:44 | _DominiQa_ |  Objevy, nové poznatky
V severním Izraeli objevili archeologové fragment egyptské sfingy. Jde o první nález v této oblasti. Odborníci se nyní snaží zjistit, jak se mohla část unikátní sochy, která byla věnované dávnému egyptskému vládci ocitnout na izraelském území. Podle hieroglyfického nápisu byla zasvěcena egyptskému králi Menkaureovi. Menkaure (panovník 4.dynastie) vládl zhruba 2 500 let před naším letopočtem a nechal postavit nejmenší ze tří pyramid v Gíze.

Socha, kterou odhalili archeologové při vykopávkách na severu Izraele, je podle odborníků jedinečná hned z několika důvodů. "Je to jediná monumentální egyptská socha objevená kdy v Levantě - tedy na území dnešního Izraele, Libanonu a Sýrie," řekl agentuře AFP Amnon Ben-Tor, profesor archeologie na Hebrejské univerzitě, která vykopávky v lokalitě Tel Hazor řídí. "Je to také jediná známá sfinga tohoto krále, ani v Egyptě zatím nebyla žádná taková nalezena."

Sfinga představovala ve starověkém Egyptě sochu krále či boha a lví tělo sfingy tělo symbolizovalo sílu. Archeologové v severním Izraeli nalezli asi 50 centimetrů dlouhou spodní část sochy se lvími tlapami. Odhadují, že celá sfinga byla 1,5 metru dlouhá a půl metru vysoká.

Archeologové považují za nepravděpodobné, že by se sfinga mohla dostat do této oblasti za vlády krále Menkaurea. Jak se tam ale dostala, zůstává zatím záhadou. Jednou z možností může být to, že ji přinesli Kananejci, kteří ovládali a drancovali část Egypta na přelomu 17. a 16. století před naším letopočtem.

Vedoucí vykopávek Ben-Tor se domnívá, že se sfinga do Tel Hazoru nejspíš dostala jako dar poslaný nějakým pozdějším egyptským vládcem. "Je možné, že sochu poslal nějaký egyptský panovník králi v Hazoru, což byl nejvýznamnější vládce tohoto regionu," řekl.