Za hrobkou Tutanchamona je možná dosud neobjevená hrobka královny - 2. část

28. listopadu 2015 v 11:49 | www.starovekyegypt.net |  Novinky

Autorem článku je Pavel Flegr, provozovatel webu www.stavekyegypt.net.

"Souhlasím s tím, že za stěnami hrobky Tutanchamanova KV 62 se pravědpodobně něco nachází," tvrdí Mamdouh al-Damaty. Domnívá se však, že pokud tam skutečně je někdo pochovaný, pak to může být nejpravděpodobněji Kija, kterou egyptologové považují za Tutanchamonovu matku.

Argumentuje přitom tím, že když se Tutanchamon přestěhoval z Amarny zpátky do Théb, nařídil přesunout hrob jeho matky do Údolí králů. A právě tato hrobka se o deset let později stala místem posledního odpočinku samotného Tutanchamona.

Není bez zajímavosti, že jedno víko vázy na kanopy se jménem Kiji se našlo v hrobce KV 55, kde byl pohřben Achnaton. Jenže pokud je Kija pochovaná v hrobce KV 62 (která byla poté upravena pro pohřeb Tutanchamona), proč je víko z jedné nádob v hrobkce Achnatona?

Nicholas Reeves sa domnívá, že hrobka KV 62 byla původně určena pro Nefertiti, která se proslavila i díky 3 300 roků staré bystě. Ta byla objevena v roce 1912 a v současnosti je vystavená v Berlíně.Co Reeves a al-Damaty objevili?
Průzkum hrobky umožnil Reevesovi a al-Damatymu objevit další stopy, které nejsou viditelné na 3D snímcích. Mezi hlavní objevy patří:

Výrazné linky, které vedou z předsíně až po obrysy předpokladaných falešných dveří. To může potvrdit teorii, že Tutanchamonova pohřební komora byla původně součástí chodby, která vedla k falešné stěně, za kterou se ukrývá hrob královny. Když Tutanchamon zemřel, prostor před stěnou se rozšířil směrem na západ, aby se tam vešel sarkofág a zlaté relikvie.

Viditelný kontrast mezi materiály, které pokrývají stejnou stěnu. Rozdíl je zřetelný mezi částí, která vznikla rozšířením na západ při budování pohřební komory faraona Tutanchamona a částí, která představuje původní falešnou stěnu.
Reeves a al-Damaty se za pomoci podzemního radaru sa chystají zjistit, zda za severní a západní stěnou hrobky není dutý prostor. Výzkum by měl proběhnout 4. listopadu, v den výročí otevření hrobky Tutanchamona v roce 1922.


A co když se přítomnost dutého prostoru potvrdí? Pak bude před vědci závažný problém - severní stěna je totiž pokryta neocenitelnými malbami a jakýkoliv zásah do ní by tyto vzácné malby nenávratně poniičil.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Marci Marci | E-mail | Web | 2. prosince 2015 v 18:25 | Reagovat

Na jednu stranu - zjistit, proč a kdo tam leží, co má s sebou a na druhou stranu, proč ničit severní stěnu a budit další duši, která je tam proto, aby byla nerušena? Jsem zvědavá, jak se to dál vyvvine :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.