Březen 2016

Otisk prstu starý více než 3 000 let na egyptské rakvi

31. března 2016 v 13:14 | http://starovekyegypt.net/ |  Objevy, nové poznatky

Autorem článku je Pavel Flegr, provozovatel webu www.stavekyegypt.net.
Muzeum v Cambridge nechává zkoumat otisk prstu starý tři tisíce let. Otisk prstu byl objeven v roce 2005, ale do dnešního dne nebyl nikdy nikde publikován. Potvrdila to Julie Dawsonová, mluvčí Fitzwiliamova muzea, které schránu vystavuje.

Nesamónova rakev je jednou z nejzachovalejších a nejkrásnějších z období starověkého Egypta. Analýza odhalila, že použité dřevo není z jednoho zdroje. Kromě zcela nových částí byly použity i kusy ze staré rakve.

"Dřevo bylo velmi drahou komoditou a řemeslníci byli velmi zruční a schopní vyrobit z nekvalitních kusů dřeva velmi unikátní díla," dodala Dawsonová v rozhovoru pro deník Independent.


V Káhiře objevena nová hrobka z období Střední říše

29. března 2016 v 11:49 | http://starovekyegypt.net/ |  Objevy, nové poznatky

Autorem článku je Pavel Flegr, provozovatel webu www.stavekyegypt.net.

Ministerstvo památek na své facebookové stránce oznámilo objev nové hrobky ze Střední říše, a to v oblasti Dašúru. Společný egyptsko-americký tým pracuje na zdokumentování a restaurování místa, které bylo zničeno neoficiálními vykopávkami, které probíhaly od revoluce 25. ledna.

"Hrobka je vytesaná ve skále, leží jižně od pyramidy panovníka Senusreta I. a spadá do období Senusretovy vlády", prohlásil Dr. Mahmoud Afifi, vedoucí Odboru památek Ministerstva.


Dr. Sara Parcak z University Alabama řekla, že bude brzy založena mise pro vyškolení egyptských archeologů na použití nejnovějších technologií spojených se zachováváním a dokumentováním artefaktů.


Čeští egyptologové objevili loď z doby stavitelů pyramid

26. března 2016 v 12:09 | http://starovekyegypt.net/ |  Objevy, nové poznatky

Autorem článku je Pavel Flegr, provozovatel webu www.stavekyegypt.net.

Egyptský ministr pro památky řekl ve svém prohlášení, že nedaleko pyramid v Abúsíru byl odkryt unikátní starověký pohřební člun. Plavidlo je datováno do doby okolo roku 2 550 př.n.l. a bylo objeveno archeology, kteří prováděli vykopávky rozsáhlé mastaby nebo starověké hrobky na pohřebišti úředníků Staré říše v Abúsíru, jižně od plošiny v Gíze.

Tým Českého institutu archeologie z Univerzity Karlovy s vedoucím vykopávek Miroslavem Bártou nalezl v oblasti jižně od hrobky z nepálených cihel člun dlouhý 18 metrů. Zbytky dřevěného plavidla starého 4 500 let byly pokryty navátým pískem a ležely na skále, spolu s provazy a dřevěnými částmi, které byly na svém původním místě.

Dřevěná prkna spojená s dřevěnými čepy byla nedotčená. Pouštní písek zachoval rostlinná vlákna, která pokrývala spoje prken a některé provazy, které držely loď pohromadě, byly rovněž nalezeny na jejich původním místě, a to i s netknutými detaily.

"V každém případě se jedná o pozoruhodný nález. Pečlivé odkrytí a záznamy o člunu z Abúsíru budou důležitým příspěvkem k porozumění starověkým egyptským plavidlům a jejich místě v pohřebním kultu. A pokud je tu jeden člun, mohou tu být i další," řekl Bárta.

Signatura Hillary Duff

25. března 2016 v 11:39 | Domčí |  Signatury

Blend Rihanna

24. března 2016 v 10:59 | Domčí |  Blendy

Za severní stěnou hrobky Tutanchamona objeveny 2 nové místnosti

22. března 2016 v 10:49 | http://www.starovekyegypt.net/ |  Objevy, nové poznatky
Milí čtenáří,
přináším Vám další skvělý objev, který učinili egyptologové před několika dny. Za informace a článek vděčím webu starovekyegypt.net.

Egyptologové se přiblížili k vyřešení jedné z největších záhad starověkého Egypta - tajemství hrobky faraona Tutanchamona. Předběžné výsledky skenování Tutanchamonovy hrobky odhalily, že se za ní na 90 procent nacházejí další dvě místnosti. V nich může být pohřbena královna Nefertiti.

Britský egyptolog Nicholas Reeves přišel koncem loňského roku s myšlenkou, že za "falešnou" severní stěnou v Tutanchamonově hrobce je dosud neobjevená hrobka královny Nefertiti. Výsledky skenování mu dávají za pravdu v tom, že se za stěnou nacházejí další dvě místnosti.

"Za dvěma zdmi jsou podle předběžných výsledků rentgenového zkoumání prázdné prostory. Nejsou ale zcela prázdné. Obsahují organické a kovové materiály," řekl egyptský ministr pro památky Mahmúd Damátí Damátí na tiskové konferenci v Káhiře. Archeologové nyní musí určit, velikost objevených prostor a tloušťky stěn.

Japonští výzkumníci teď plánují místnosti koncem měsíce znovu nasnímat, aby si objevem byli stoprocentně jistí. Kdyby se ukázalo, že skutečně odhalili hrobku Nefertiti, šlo by dle odborníků o objev století.

Egyptologové si nejsou jistí, kde Nefertiti zemřela a kde je pohřbena. Nejčastěji se mluví o Amarně, což je 400 kilometrů severně od Luxoru, kde se také našla její busta.

Signatura Phoebe Tonkin

21. března 2016 v 12:09 | Domčí |  Signatury

Ikonky na přání - newyorkbest

20. března 2016 v 15:46 | Domčí |  Objednaná grafika
Ikonky na přání pro newyorkbest.blog.cz.
xx

Layout na přání - frisbeedogs

20. března 2016 v 15:23 | Domčí |  Objednané layouty
Další layout na přání, tentokrát znovu pro Denise z blogu frisbeedogs.

Layout se mi moc líbí, musím říct, že jsem přemýšlela dost dlouho, jak layout udělat, aby byl jiný než ty předešlé, které jsem pro tento úžasný blog dělala, a myslím, že se mi to povedlo :)


Ikonky na přání - donutka

10. března 2016 v 10:49 | Domčí |  Objednaná grafika
Ikonky na přání pro donutku z blogu www.mylifemystory21.blog.cz.
x


Layout na přání - Jasmine V

8. března 2016 v 12:46 | Domčí |  Objednané layouty
Přináším layout na přání pro Jasmine V z blogu www.aboutjasminev.blog.cz. Layout má u mě Jasmine objednaný už dlouho :)
Layout jsem udělala v takovém fialovo růžovém stylu, a moc se mi to líbí :)

K layoutu jsou ještě popisky, oddělovač, pozadí komentářů a no image avatar.
Doufám, že se vám bude líbit tak jako Jasmine :)

Informace + Recenze Suzanne Redfearn: Zavři očka svý

5. března 2016 v 22:05 | Domčí |  Knižní recenze
Po delší odmlce se opět hlásím. Nebojte, s blogem jsem neskončila, jen mám bohužel časově náročné zaměstnání, a tak se k počítači téměř nedostanu. Pokud mám nějaký volný čas, tak ho trávím s rodinou nebo přítelem či dobrou knížkou. Omlouvám se také svým affiliates, že je teď nenavštěvuji, ale doufám, že to pochopíte :)

Pokusím se přednastavit nějaké články, nicméně by se spíš jednalo o články o Egyptě. Grafiku zřejmě moc nezvládnu.

Dnes vám přináším další knižní recenzi na knížku od Suzanne Redfearnové a to s názvem Zavři očka svý.

Suzzane Redfearn: ...vystudovala architekturu na California Polytechnic University a dnes s manželem provozuje v kalifornském Laguna Beach restauraci. Ráda surfuje, lyžuje a věří na anděly. Zavři očka svý z roku 2013 je autorčinou prvotinou, momentálně pracuje na druhé knize, která by měla vyjít v roce 2016.

Anotace: Mohlo by se zdát, že Jillian Kanová má v životě všechno - úspěšnou kariéru architekty, nádherný domov, milujícího manžela a dvě skvělé děti. Jenomže za zavřenými dveřmi této idylické domácnosti je všechno jinak. Manžel Gordon svou ženu už devět let bije a ponižuje. Jill vše mlčky snáší, protože se jednak bojí o děti a jednak má pocit, že by jí stejně nikdo nevěřil - její muž je policista, který navenek působí jako vzorný manžel i otec rodiny. Situace se změní ve chvíli, kdy si Jill konečně uvědomí, že se Gordon nezastaví před ničím a že by ji byl schopen i zabít. V panice s dětmi proto uteče z domu. Když Gordon Jill obviní z únosu, začíná nerovný souboj, v němž na jedné straně stojí policie a federální agenti, kteří se uprchlíky vydají hledat, a na druhé pak žena, jež je odhodlaná za každou cenu ochránit své děti. Její jedinou zbraní je pravda, které však nikdo nevěří...

Můj názor: Už podle anotace se zdá, že se bude jednat o velmi dramatický a srdceryvný příběh o matce a ženě, která se snaží zachránit sebe i své děti před životem plným násilí, nejistoty a strachu. To tato kniha opravdu je. Musím říct, že na knížku jsem se velice těšila a již od první stránky mě příběh zasáhl.

Kniha je svým stylem psaní velice čtivá, rozdělená do menších kapitol. Hlavní hrdinky mi bylo opravdu líto, především proto, že jí nikdo z jejích přátel, ani rodiny nevěří, že jinak na pohled idylický Gordon může být agresivní psychopat.

Nicméně, přestože příběh je plný bolesti, tak se jedná podle mého názoru o často zobrazované téma. Když jsem knihu začala číst, hned jsem s vybavila několik natočených filmů na toto téma, nejvíce povedený asi film Dost s Jennifer Lopez nebo Noci s nepřítelem s Julií Roberts. Nemohla jsem si pomoct, ale zápletka je téměř totožná, a tak jsem knihu často srovnávala s filmy.

V knize jsem se dostala také ke kritickému bodu, kdy mě čtení víceméně nudilo. Byla to ta část, kdy se hlavní hrdinka rozhodla s dětmi utéct od svého manžela a podařilo se jí ukrýt v jednom malém chudém městečku. A v podstatě až do doby než se přihodila další konfrontace s agresivním manželem jsem se ve čtení přemáhala.

Až s koncem knihy se mi zase vrátila chuť ve čtení pokračovat. Závěr knihy mě také moc nepřekvapil, nechci nějak vyzrazovat jak příběh dopadne, ale je jasné, že pro jednu stranu to vždy nedopadne dobře.

Ovšem pokud se na příběh podívám nezaujatě (bez srovnání s jiným podobným příběhem) byla knížka skvělá, čtivá, napínavá a když pominu tu část bez akce (která mě moc neoslovila), tak i dramatická. Myslím si, že knížka stojí za přečtění, a pokud nejste jako já již ovlivněny nějakým podobným filmem či knihou, tak se vám bude určitě líbit a neodtrhnete se od ní :)

Moje hodnocení: / 5