Květen 2016

Ikonky na přání - newyorklove

31. května 2016 v 9:09 | Domčí |  Objednaná grafika
Ikonky na přání pro newyorklove.blog.cz :)
xx

x

Neaktivita + vyhodnocení soutěže, zadání 2. kola

29. května 2016 v 20:12 | Domčí |  Co je nového?
Zdravím,
hned jako první co bych chtěla říct je, že se moc omlouvám za neaktivitu na blogu. Jsem opravdu časově vytížená kvůli práci a potom když mám volno, tak jsem většinou někde venku, když teď tak vychází počasí :) Dále se spíše než blogu věnuji své vášni a to čtení :)

Navíc mi zrovna včera odešel notebook s veškerou grafikou, teda hlavně texturami, apod, takže se teď snažím si něco málo postahovat do počítače, aych mohla udělat alespoň layout na přání a třeba nějakou menší grafiku.

Soutěž o věcné ceny - 1.kolo

19. května 2016 v 19:19 | Domčí |  Soutěže
Napadlo mě, že už tu delší dobu nebyla žádná soutěž :) Tak jsem přemýšlela, jak udělat něco jiného nebo nového :) Tak jsem nakonec vymyslela takovou soutěž na více kol, kdy první kolo začíná právě teď a bude končit koncem víkendu.V každém kole se bude jednat o jiný druh úkolu :)

V prvním kole se jedná o klasickou hru otázek a odpovědí s tím, že nikdo nevypadává, ale pouze se sčítají body. Za každou otázku můžete získat 1 bod, a za první otázku dokonce 2 body, pokud najdete obě správné odpovědi.

Do dalšího kola budou pokračovat všichni bez ohledu na body. Body z každého kola se sčítají, a první tři soutěžící s největším počtem bodů získají věcné ceny :) budou to ceny, které se týkají Egypta, například knížka apod.

Neprobíhají žádné přihlášky, prostě kdo se zúčastní prvního kola, je soutěžící :)

Tak, teď už otázky do prvního kola :) Přeji hodně štěstí :)

1. Které ženy se daly prohlásit za faraona a vládly Egyptu jako muž? - u t=to otázky mohou být dvě správné odpovědi :) buď můžete napsat obě a nebo pouze jednu.
a) Hatšepsut
b) Nefertiti
c) Kleopatra

2. Který orgán se z těla zesnulého NEodstraňoval?
a) srdce
b) mozek
c) játra

3. Správně nebo špatně?
- Tělo zesnulého vyprovázeli do hrobu jen kněží.

4. Nestvůra, která mohla sníst srdce zesnulého se jemnuje:
a) Velká strašidelnice
b) Velká požíračka

5. K čemu sloužily vešetby?
a) dělaly zesnulému společnost
b) pracovaly místo něho
c) oplakávaly ho

6. Kalamus je:
a) tableta tuhého inkoustu
b) papír
c) štětec ze stébla rákosu

Recenze Violaine Vanoyeke: Krutý faraon: Nepřítel Nilu

13. května 2016 v 12:47 | Domčí |  Knižní recenze
Autorka: Violaine Vanoyeke je vynikající odbornice na starověké dějiny, je autorkou padesáti románů, úspěšně přeložených ve více než čtyřiceti zemích. Tato latinistka, helénistka, lingvistka a egyptoložka se dnes věnuje výhradně psaní. Jako odborná poradkyně v televizi a rozhlase se rovněž podílela na mnoha pořadech pojednávajících o životě významných osobností.

Anotace: Mladou vdovu Anchesenamon pronásledují kruté rány osudu. Do hrobky jejího zesnulého manžela faraona Tutanchamona vnikli vykradači, mnohé rozbili a znesvětili. Chetitský princ, jehož chtěla pojmout za manžela, byl zabit a na Théby se pomstychtivě valí vojska jeho královského otce. Anchesenamon ví, že Egypt potřebuje faraona, a nezbývá jí než přijmout nabídku k sňatku od mocichtivého Aje. Zatímco se chystá obřad, lstivý nepřítel plánuje úkladnou vraždu.

Můj názor: Závěrečný díl trilogie o Krutém faraonovi, není tak úplně závěrečným dílem. Je to sice poslední kniha ze série, ale pokud čekáte nějaké rozuzlení, tak se ho nedočkáte. I já, když jsem se dostala na poslední stránku jsem stále dál otáčela listy, zda něco nechybí.

Tentokrát je příběh především o boji o moc, o tom jak každý intrikuje proti každému, kdo mu stojí v cestě k získání slávy a titulu faraona.

Královna se rozhodla přijmout za manžela cizího chetiského prince, aby tak uzařela mír mezi dlouho znepřátelenými světy. To se ovšem nelíbilo jejímu dědečkovi Ajovi, ani veliteli armád Haremhebovi. Chetitský princ se vydává v doprovodu egyptských mužů přes poušť do Egypta, kde již probíhají přípravy na svatbu. Ovšem chetitský princ je při cestě zabit (prý kočovníky) - ovšem jedná se spíše o intriku Aje a Haremheba. Chetitský král se dozvídá o smrti svého nejstaršího syna a vyhlašuje Egyptu válku.

Anchesenamon je zoufalá, a tak jako poslední možnost jí zbývá vdát se za svého dědečka velekněze Ajeho. To ale nemůže překonat Ajeho první manželka Tii. Nenávidí královnu, protože je přesvědčená, že Ajeho svedla a on je v tom nevinně. Rozhodne se tedy královnu otrávit. Její první pokus o vraždu ovšem nevyjde, díky schopné krétské bylinkářce.

Královná se také rozhodne odměnit všechny schopné a věrné umělce, rolníky, zemědělce, vojáky, prostě všechny, kteří celý svůj život zasvětili Egyptu. Vyjíždí proto do domu známého umělce, kde mu chce sdělit, že během Amonových svátků bude odměněn. Ovšem toho hned využívají najatí vojáci a bodnou královnu do boku. Královna po takovém zranění a velké ztrátě krve umírá, a na trůn se k Aji přidává Tii, které vyšel její plán.

Haremhebovým plánem je svrhnou panující dvojici a zmoncit se trůnu.

Takhle nějak končí poslední část příběhu o Krutém faraonovi. Konec mi přijde otevřený, ale autorka na dalších stránkách zmiňuje osudy všech aktérů příběhu, opět podle faktů.

Celou trilogii hodnotím kladně, zvláště proto, že je založená na faktech a jde vidět, že autorka je prostě skvělý znalec egyptských dějin. Proto celé sérii dávám 4 hvězdičky :)

Moje hodnocení: /5

Blend Buddha

7. května 2016 v 9:59 | Domčí |  Blendy

Png Nina Dobrev

6. května 2016 v 10:19 | Domčí |  Png
(v celém článku)


Signatury Rosie H-Whiteley

4. května 2016 v 17:04 | Domčí |  Signatury


Recenze Violaine Vanoyeke: Krutý faraon: Zmizení královny

2. května 2016 v 21:47 | Domčí |  Knižní recenze

Autorka: Violaine Vanoyeke je vynikající odbornice na starověké dějiny, je autorkou padesáti románů, úspěšně přeložených ve více než čtyřiceti zemích. Tato latinistka, helénistka, lingvistka a egyptoložka se dnes věnuje výhradně psaní. Jako odborná poradkyně v televizi a rozhlase se rovněž podílela na mnoha pořadech pojednávajících o životě významných osobností.

Anotace: Historický román ze starověkého Egypta líčí boj o trůn po smrti faraona Tutanchamona. Hlavní hrdinkou románu je mladá ovdovělá královna Anchesenamon, která se ocitá ve složité situaci. Nadbíhá jí velekněz Aje i generál Haremheb. Ona by však upřednostnila chetitského prince. Posílá mu dopis po tajném poslovi a netrpělivě čeká na jeho příjezd do Egypta. Aje a Haremheb mezitím rozehrávají vysokou hru kdo s koho.

Můj názor: Teď, když zrovna píšu tuto recenzi, jsem si uvědomila, že mnohem snažší by bylo napsat recenzi na celou sérii, než na knihy jednotlivě.

Druhý díl trilogie o Krutém faraonovi pojednává opět o mladičké ovdovělé královně Anchesenamon, která se ocitá ve složité situaci. Musí si co nejrychleji najít nového manžela a stanovit tak nového krále Egypta. Sama by se nejraději provdala za přítele svého zesnulého manžela, a to vícekrále Kúše, Huye, ke kterému chová hluboké city, ale moc dobře ví, že takovému svazku by kněží nepožehnali.

Horší ale je, že jí nadbíhá její vlastní dědeček, Božský otec a velekněz Aje. Anchesenamon si nedovede představit strávit život po boku starce a vlastního dědečka, kterého do této chvíle velmi uznávala a radila se s ním. Odmítnutím dědečkovi nabídky, se dostává do prekérní situace, a není si jistá, zda je za zdmi paláce v bezpečí. Proto se rozhodne pro riskantní krok, a to požádat Chetitského krále, nepřítele Egypta, o jednoho z jeho synů. Chetitský král nakonec souhlasí, a s jistými pochybami posílá Anchesenamon svého nejstaršího syna.

Ovšem Aje není jediný, komu se zachtělo stát se faraonem. Vojevůdce Haremheb, generál egyptské armády, má také zálusk na egyptský trůn. A jako správný hráč hraje na obě strany. Na jedné straně se tváří jako věrný královnin služebník, a zapřísahá se, že pošle své nejlepší muže na ochranu chetitského prince při jeho cestě přes poušť do Egypta. Na druhé straně se snaží přesvědčit manželku božského otce Aje, že chetitský princ byl jen zástěrkou pro opravdový sňatek Aje s Anchesenamon, a že princ je již mrtev. Tii (manželka Aje) se tak musí rozhodnout, zda se svého muže vzdá a nebo bude bojovat a odstraní svou sokyni a pak bude sama vládnout po boku svého manžela Aje jako královna Egypta.

Tak, to je opět k příběhu vše. Na druhém dílu, se mi líbilo, že v něm nebylo tolik popisných pasáží jako v prvním díle. Moc se mi líbí, že autorka zachází s fakty, a čtenář si tak může udělat představu o tom, jak se zřejmě odehrávaly skutečnosti v době vlády Tutanchamona a následné intriky a pletichaření proti královně po králově smrti.

Moje hodnocení: /5