Září 2016

Recenze: Jeffery Deaver: Kamenná opice, 4. případ Lincolna Rhyma

30. září 2016 v 10:49 | Domčí |  Knižní recenze

Myslím, že autora není potřeba znovu představovat, a tak se můžeme hned vrhnout na krátkou anotaci a následné hodnocení.

K přístavu na Long Islandu se blíží velká čínská nákladní loď s uprchlíky a lidskými otroky. Americkým úřadům se podařilo zjistit, že na palubě se nachází i mezinárodně hledaný zločinec zvaný Duch, a požádaly o spolupráci věhlasného detektiva Rhyma a jeho asistentku Sachsovou. Pobřežní hlídka se vydává Ducha zatknout, avšak loď podle všeho záměrně exploduje a Duch uniká na voru. Na pevninu se však dostávají také další dva vory, což Duch vnímá jako ohrožení vlastní osoby a začíná postupně vraždit někdejší spolupasažéry. Dvě rodiny naštěstí jeho běsnění přežijí a Duch mizí ve spletitém labyrintu čínské čtvrti v New Yorku, kde se mu dostává podpory podsvětí. Rhymovi nezbývá než se plně ponořit do čínské kultury, chce-li odhalit stopy, které ho nakonec dovedou k úspěchu…, anebo ke smrti.


Musím říct, že doposud byl třetí díl série pro mě ten nejlepší, a pořád se divím, že Deaver dokáže překonávat sám sebe. Po přečtení čtvrtého dílu, se můj žebříček o jednu příčku musí posunout, protože Kamenná opice patří nyní na první místo.

Když jsem knihu brala z knihovničky jako další v pořadí, trochu jsem se bála, jestli mi téma tohoto dílu bude blízké. A nakonec to bylo právě téma knihy, co jí posunulo na vrchol mých prozatím přečtených knih od Deavera. Líbilo se mi, že nás Deaver opravdu vtáhl do čínské kultury a přiblížil tak i politiku čínského státu.

Pašování lidí je podle mě v literatuře originálním tématem, kterého se Jeffery zhostil jak jinak než na jedničku. Tím víc mě mrzí ostatní recenze, které jsem na serveru databázeknih u této knihy četla, protože to vypadá, že pro všechny to byl jeden z nejslabších dílů. A tak se musím ptát sama sebe, co mě asi čeká za překvapení u ostatních dílů, když tenhle byl pro mě zatím nejlepší.

"První kniha ze série Lincoln Rhyme, která mě tolik nebavila a kde jsem velmi brzy odhalila vraha. Což se mi většinou u Deavera nestává."

Toto je jedno z hodnocení, se kterým musím nesouhlasit. Zatím se mi u Deavera nestalo abych sama přišla na to, kdo je vrahem a musím říct, že v této knize to bylo podle mě ještě o chlup těžší než u předešlých dílů - a tím větší to byl šok, když pak zjistíte, že vrah byl mnohem blíž než se na první pohled zdálo.

Co mi ze začátku knihy dělalo trochu problém byla čínská jména, která si byla dosti podobná, a tak mi chvíli trvalo se zorientovat. Naopak mě ale bavily příležitostné "lekce" čínských slov, které si pamatuji do teď :)

Tato kniha je podle mě také něčím výjimečná a to především tím, že kriminalisté vlastně vědí kdo je vrahem, znají jeho jméno, vědí, že se jedná o uznávanou a obávanou Hadí hlavu, ale neznají jeho podobu a místo pobytu. Předešlé deaverovky byly založené spíše na principu pátrání po identitě pachatele, tady se však Rhyme se Saschovou snaží trochu o jinou taktiku, a to pokusit se nalákat Ducha do pasti a polapit ho přímo na místě činu.

V knize je podle mého o něco méně zvratů než v předchozích dílech, ale to Deaver nahrazuje originalitou míst činu, hojnosti policejních akcí a pátrání, příchodem nových postav - jako sympaťáka Sonnyho Li, či zaměstnanců Interpolu apod.

"První polovina knihy mě vůbec nebavila, ale pořád jsem doufala v pořádný převrat. Ten však přišel jen z části,asi posledních 100 stran."

Další hodnocení se kterým musím nesouhlasit. Kamenná opice je podle mě napínavé čtení už od první stránky, převrat přichází v podstatě okamžitě, a vyvrcholení děje už je jen třešnička na dortu tak dokonalé detektivky.

Co mě teda u Deavera už trochu unavuje jsou stále se opakující popisy jeho bytu v New yorku, také se v knihách stále opakuje typ Rhymova invalidního vozíku Storm Arrow, potom je také často zmiňován termín "udělat rošt", což podle mě většina Deaverových čtenářů vysvětlovat znovu nepotřebuje. Je mi jasné, že Deaver počítá i s tím, že někdo si nepřečtě celou sérii, ale pouze jeden díl - kdy se mu dostane do rukou třeba až pátý či šestý díl. Ale upřímně by mě asi nenapadlo číst díly napřeskáčku, když bych věděla, že se jedná o sérii.

Pokud jste četli nebo se chystáte číst Kamennou opici, určitě mi napiště vás názor do komentářů.

Moje hodnocení:/5


Blend Selena Gomez + informace o neaktivitě

29. září 2016 v 11:49 | Domčí |  Blendy
Zdravím všechny, hned jako první věc bych se vám chtěla omluvit za neaktivitu na blogu. Bohužel jsme z rovna v procesu předělávání bytu, takže jsem v podstatě od začátku září neměla přístup na počítač a ani možnost udělat nějakou grafiku. Nicméně rekonstrukce se pomalu blíží do finále a tak toho času snad bude jen přibývat.

Dneska odpoledne jdu do práce, takže toho zřejmě moc nepřibyde, ale pokusím se zítra nějaké články přednastavit, aby tu v případě mé další neaktivity alespoň něco bylo :) Mám pro vás také přirpavenou další recenzi na knihu od Jeffery Deavera, tak se máte na to co těšit :)