Záhadná Chufuova pyramida

16. prosince 2016 v 10:10 | časopis Enigma, červen 2016, přepsáno |  Objevy, nové poznatky
Před několika měsíci vědci oznámili, že se jim podařilo při skenování největší pyramidy v Egyptě naměřit v jejím vnitřku zvláštní tepelné anomálie. To by údajně mohlo znamenat, že se v tomto dochovaném divu světa nacházejí tajné chodby, případně dosud neodhalená hrobka. Bude senzační teorie prokázána?

Mezinárodní tým vědců z Egypta, Francie, Kanady a Japonska začal nedávno skenovat speciálními termálními kamerami egyptské pyramidy v Gíze. Odhalil přitom výrazné teplotní výkyvy, a to především v té největší, pojmenované po slaném faraonovi Chufuovi (řecky Cheopsovi). Objeví vědci prostory, kam lidsá noha tisíce let nevkročila?

ZVLÁŠTNÍ VÝKYVY
V projektu zvaném Scan Pyramids badatelé využívají struktury egyptských pyramid. Zaznamenají přitom řadu tepelných rozdílů mezi kamennýmibloky, z nichž ten nejzásadnější se objeví na východní straně Chufuovy pyramidy. Vědci zde naměří teploty až o šest stupňů vyšší než u kvádrů sousedních.

Další anomálie je pak zachycena rovněž v horní polovině pyramidy. Aby nedošlo k omylu, je měření opakováno několikrát, a to ve všech denních i nočních hodinách. Tím vědci znemožní znehodnocení výzkumů například slunečním světlem. Výsledky stále vykazují podivné anomálie. Co to znamená? "Máme několik teorií, ale v tuto chvíli není možné definitivně označit žádnou z nich jako pravdivou." říká jeden z autorů nového výzkumu Mehdi Tayoubi.

ODHALÍ I HROB NEFERTITI?
Asi nejsenzačnější varianta ohledně teplotních anomálií se týká možnosti, že označují dutá místa a povedou k odhalení tajných prostor v pyramidě. Spekuluje se o možnosti, že by se mohlo podařit objevit hrobku dosud neznámého faraona, případně některého z panovníků Egypta, jehož místo posledního odpočinku dosud nebyl odhaleno. Anomálie v pyramidě však mohu být způsobeny také pouze vnitřním prouděním vzduchu, případně jiným druhem použitého kamene. Jednoznačně potvrzené není nic. "Přinejmenším však tato anomálie vrhne více světla na stavební techniky používané za čtvrté egyptské dynastie," říká současná americká egyptoložka Beth Ann Judas. Vědci budu v teplotním skenování teda mít pokračovat až do konce tohoto roku. Věří, že by se pomocí této technologie také mohlo podařit potvrdit existenci tajné komnaty v hrobce faraona Tutanchamona (vládl asi 1328-1318 př. n. l.) v Údolí králů, kde je prý možná uložena mumie královny Nefertiti (†1331 př. n. l.).

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Preprogeopoub Preprogeopoub | E-mail | Web | 2. května 2017 v 23:49 | Reagovat

http://moto-forum.top/index.php?topic=38

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.