Leden 2017

Past layout - Secret of Sphinx

19. ledna 2017 v 15:29 | Domčí |  Past layouts
Už to chtělo opět změnu layoutu, a tak jsem vytvořila nový, trochu tmavší layout, než je u mě zvykem :) Našla sem totiž krásnou úvodní fotku, která se sice váže k filmu Jumper, proto na hlavě sfingy stojí ten mužíček, ale jelikož já film neviděla, tak mi to bylo vcelku jedno. Pro mě to je prostě krásná fotka, která mi hned dala inspiraci :)

Možná, až budu mít trochu času, pohraju si ještě s popisky do menu, protože ty se mi moc nelíbí, ale zatím stačí :)

Tak snad se vám nový layout líbí :)


Recenze: Lars Kepler - Hypnotizér

16. ledna 2017 v 17:59 | Domčí |  Knižní recenze
Série: Detektiv Joona Linna (1.)
Originální název: Hypnotisören (2009)
Vydáno: 2010, Host
Počet stran: 520
Překlad: Azita Haidarová

Autor (www.databazeknih.cz)
Lars Kepler je pseudonym, za nímž se skrývá manželská dvojice Alexandra Coelho Ahndorilová (nar. 1966) a Alexander Ahndoril (nar. 1967). Doposud společně vydali pět bestsellerových kriminálních románů. Hypnotizér se dočkal rovněž filmového zpracování v režii Lasse Hallströma. Všech knih série se doposud prodalo přes pět milionů výtisků, jen v České republice více než čtvrt milionu

Anotace (www.databazeknih.cz)
Psychiatr Erik Maria Bark je uznávaný odborník na léčbu traumat. Jedné prosincové noci mu zavolá kriminální inspektor Joona Linna a prosí ho, aby okamžitě přijel do nemocnice k těžce zraněnému patnáctiletému chlapci, kterého policisté objevili jako jediného přeživšího v rodinném domku. Erik se v minulosti po dlouhou dobu věnoval hypnóze a pouze s jeho pomocí může policie chlapce vyslechnout a zjistit, kdo brutálně zavraždil jeho rodiče a mladší sestru. Erik však praxi hypnotizéra ukončil před deseti lety a žádost o pomoc v něm probudí bolestné vzpomínky. Komisařovu prosbu zprvu odmítne, nakonec se však nechá přesvědčit a všichni se rázem ocitnou ve víru dramatických událostí. Erik je nucen postavit se tváří v tvář minulosti a vrátit se ve vzpomínkách zpět do časů, kdy jeho profesionální život ležel v ruinách a jeho manželství bylo na pokraji zhroucení.

Můj komentář
O autorech píšících pod pseudonymem Lars Kepler jsem se dozvěděla možná už několik let zpátky. Častokrát jsem se na jejich knihy dívala v knihkupectví, ale povětšinou jsem je vždy přešla a nikdy si žádnou nekoupila. Ale pod vánočním stromečkem se mi objevil právě první díl série případů detektiva Joona Linny. Kniha se mi zamlouvala hned co jsem si přečetla její název a poté pak krátkou anotaci. Hypnóza je jedna z věcí, která mě v životě vždycky fascinovala a pořád fascinuje. To, jak se naše mysl dokáže pod vlivem hypnózy naprosto uvolnit a vytlačit na povrch věci a myšlenky, které jsme v sobě i třeba dlouhá léta potlačovali a skrývali sami před sebou. Jedná se o mojí první "Keplerovku", na kterou jsem se opravdu těšila a musím říct, že nejsem zklamaná.

Možná až na trochu pomalejší rozjezd mě kniha bavila od začátku do konce, a bylo těžké jí odložit. V knize se vlastně prolínají dva případy. Prvním případem je vyvraždění rodiny Ekových, kdy jediným klíčem k vyřešení je patnáctiletý chlapec Josef. A druhý případ se týká minulosti doktora a hypnotizéra Erika, který ale silně ovlivní budoucí vývoj událostí.

V některých pasážích jsem se trochu ztrácela, někdy mi dalo problém rozlišit co zrovna říká jedna osoba a co potom ta druhá. Také mi trochu vadily poněkud příkré dialogy například při výsleších, ale jde zase jen o věci na které je potřeba si při čtení zvyknout.

Ze začátku pro mě bylo trochu těžší zkamarádit se se švědskými jmény a názvy měst. Ani po přečtení si nejsem jistá, jestli jméno detektiva Joony vyslovuju správně. Nicméně jak bývá zvykem, severští autoři to s detektivkami prostě umí, a ani Kepler není výjimkou.

Jediné co mě v knize trochu překvapilo, bylo to, že detektiv Linna byl v knize spíše jako vedlejší postava. Přestože se série jmenuje Detektiv Joona Linna, přijde mi, že zrovna v tomto díle mu autoři nedali dostatek prostoru. Uvidíme, jak se Joona Linna projeví v dalších dílech. Musím ale říct, že jsem spíše přilnula k postavě doktora Erika Marii Barka, a už teď si nejsem jistá, jestli se mi další díl bez něj bude líbit jako tento :)

Ps: Touto knihou také odškrtávám další políčko ve čtenářské výzvě roku 2017, konkrétně číslo 5 - kniha od severského autora :)

/5

Signatury Emilia Clarke

15. ledna 2017 v 10:47 | Domčí |  Signatury


Avatary Maisie Williams

14. ledna 2017 v 10:49 | Domčí |  Avatary
xx

Signatura Emma Roberts

13. ledna 2017 v 9:44 | Domčí |  Signatury

Recenze: Jeffery Deaver: Rozbité okno, 8. případ Lincolna Rhyma

11. ledna 2017 v 11:19 | Domčí |  Knižní recenze
Série: Případy Lincolna Rhyma (8.)
Originální název: The Broken Window
Vydání: 2008, Domino
Počet stran: 489
Překlad: Jiří Kobělka

Anotace (www.databazeknih.cz)
Můžeme se ubránit člověku, který o nás ví úplně všechno? Svět se přehoupl do 21. století a ze sběratelů kostí se stali sběratelé dat. Klíč k penězům a moci drží ten, kdo disponuje největším počtem informací o našich kreditních kartách, zdravotní dokumentaci nebo nákupních zvyklostech. Může to být komerční firma, může to být slídivá vláda... a může to být i vraždící psychopat. Ten muž získal přístup do databází největší informační společnosti v Americe a využívá získaných informací k tomu, aby pronikl do života vytipovaných obětí, které zavraždí a vinu následně svalí na nevinné občany. Vše nasvědčuje tomu, že nalezl recept na dokonalou vraždu - jenže pak se jedním z jeho obětních beránků stane bratranec kriminalisty Lincolna Rhyma. Rhyme se uvolí zoufalému bratranci pomoci a postupně začne rozplétat zločinnou pavučinu upředenou pachatelem posedlým touhou sbírat: pouličním haraburdím počínaje a intimními detaily cizích životů konče. Během tří dnů zažije kriminalista desítky zápletek, zádrhelů a zvratů a odhalí bezpočet šokujících informací o krádežích totožnosti a obchodování s daty. Proti němu tentokrát stojí pachatel nového věku: muž vyznávající vizi, že nejspolehlivější smrtící zbraní jsou informace...

Můj komentář
Můj žebříček hodnocení "Rhymovek" musím opět pozměnit. Rozbité okno zatím řadím na špici celé série, a před Deaverem opět smekám. O genialitě knihy svědčí i fakt, že jsem jí přečetla za dva dny. Četla jsem od rána do večera a nemohla jsem se od čtení odtrhnout. V tomto dílu nebylo možná tolik zvratů, jako spíše překvapení. Intrikám pachatele se nyní nevyhnou ani naši detektivové, což jim pěkně zkomplikuje vyšetřování.

Rozbité okno není ani tak příběh o brutálním vraždění, jako spíše o psychickém teroru. Existuje člověk, který o vás ví úplně všechno a používá to proti vám. Ví o vašich nákupech, o pohybu na vašich účtech, kolik platíte nájem, a pomalu, ale jistě vám krade identitu a ničí váš život.

"Většinu případů narušení soukromí nezpůsobí odhalení obrovských osobních tajemství nýbrž zveřejnění mnoha drobných fakt. Stejně jako u zabijáckých včel je jeden kus protivný, ale celý roj může přinést smrt."

Deaver se tématu zhostil opět jako král. Do této doby jsem netušila jaký velký business informace představují. Né nanadarmo se říká "Kdo má informace, má i moc" a Deaver se přesně tohoto tvrzení držel. Žijeme totiž v době, kdy se ve všem spoléháme na počítače, přechováváme v nich veškerá důležitá data a hesla, a vůbec si neuvědomujeme, že ke všem těmto údajům má přístup i někdo třetí. Také se vám stává, že se vám z ničeho nic rozdrnčí telefon, vy přijmete hovor a dozvíte se, že vám telefonuje jakási operátorka z firmy, která nabízí určité produkty? Ať už je to nový tarif, tablet, nabídka půjček, koupě nového vysavače apod. A taky jste si pokaždé kladli otázku jak vlastně přišli na vaše telefonní číslo? Na tuto otázku mi právě Rozbité okno pomohlo odpovědět.

Je pravda, že Deaver má v psaní už svůj zaběhnutý postup, proto by někteří jeho čtenáří mohli říct, že už dopředu dokážou odhadnout co bude následovat. Patřím mezi Deaverovi velké fanoušky, ale přesto se Jefferymu vždy podaří odvést mou pozornost od skutečného pachatele. Snad nikdy jsem nebyla o krok napřed, abych s jistotou dokázala říct: ,,Ano tohle je on!". Moc se mi líbí střídání úhlů pohledu, jak ze stran našich detektivů, tak ze strany zabijáka.

Co víc říct.. Snad jen to, že Deaver vás nemůže zklamat, protože jeho příběhy jsou vždy naprosto geniální a dokážou pořádně potrápit vaši mysl.

/5

Kleopatra - všechno směřuje k bitvě u Actia

10. ledna 2017 v 9:44 | http://www.starovekyegypt.net/ |  Faraoni a královny
Autorem článku je Pavel Flegr, provozovatel webu www.stavekyegypt.net.

Roku 36 př.n.l. vytáhl konečně Antonius se zhruba 100 000 vojáky proti Parthům. Jindy rozvážný a zodpovědný vojevůdce se však tentokrát ukvapil, nenechal vojsko vyčerpané pochodem odpočinout a přezimovat v Arménii a rovnou zaútočil. Zahynulo ca 25 000 vojáků. Po zdrcujícím návratu do Alexandrie se vojákům dostalo všeho potřebného komfortu a Antonius a Kleopatra se sešli už na jaře roku 35 př.n.l. a Kleopatra přivítala Antonia se třetím potomkem - Ptolemaiem Filadelfem.

Antoniova manželka Octavia chtěla situaci zachránit a vypravila se osobně v březnu 35 za svým mužem na východ. Antonius se ocitl mezi dvěma soupeřícími ženami - na jedné straně trpělivá, mírná, odpouštějící a ctnostná sestra nejmocnějšího muže Západu, příkladná Římanka; na straně druhé osudová láska, která ho mohla přivést stejně dobře na vrchol jako strhnout do záhuby. Historik Plútarchos se zmiňuje, že Kleopatra se zalekla vnitřní síly a vznešenosti Octavie a nasadila veškerou ženskou lstivost a herecký talent, aby Antonia získala pro sebe. Podařilo se - Antonius vzkázal Octavii, aby se vrátila do Říma a odmítl se s ní setkat. Octavia poté navzdory rozhořčení svého bratra zůstala ve společném domě a vzorně pečovala o děti, o své a i o Antoniovy děti z jeho předchozího manželství.


Čtenářská výzva 2017

5. ledna 2017 v 0:00 | Domčí |  Ostatní knižní články

Na databázi knih se každoročně objevuje taková challenge zvaná Čtenářská výzva. Jde vlastně o to, že správci z databáze zveřejní dvacet témat/zadání knih, které byste za tento rok měli přečíst. A jelikož jsem - jak víte - vášnivá čtenářka, nemůžu si výzvu pro tento rok nechat ujít. Výzvu z loňského roku jsem splnila asi jen na 55%, ale ne z toho důvodu, že bych málo četla, spíš zadána témata mě úplně neoslovila. V letošní výzvě je také několik témat, se kterými si zatím nevím rady a nemůžu se rozhodnout kterou knížku zvolím.

Ale napadlo mě, že bych sem mohla daná témata vypsat, a postupně doplňovat přečtené knihy a třeba někoho inspirovat. Budu určitě ráda, když mi poradíte nějakou knihu, která by zadání splňovala. Ještě víc budu ráda, když se někdo do výzvy zapojí taky, a bude mě informovat o svých pokrocích :)

1. Kniha, která je starší než čtenář
- přečteno: C.S.Lewis - Čarodějův synovec

2. kniha, která je autorovou prvotinou
- přečteno: R. Lupton - Sestra

3. kniha, která má na Databázi méně než 500 hodnocení
- přečteno: F. Kearney - Ty, já a ti druzí

4. kniha odehrávající se v budoucnosti

5. kniha od severského autora
- přečteno: L. Kepler - Hypnotizér

6. kniha, jejíž děj se odehrává v Praze
- plánuji: L. Fuks - Spalovač mrtvol

7. kniha od držitele Pulitzerovy ceny
- plánuji: A. Doerr - Jsou světla, která nevidíme

8. oblíbená kniha rodičů, prarodičů

9. kniha, odehrávající se na ostrově
- plánuji: W. Golding - Pán much

10. kniha psaná formou deníku

11. kniha od autora ze sousedícího státu

12. kniha od autora z žebříčku 100 nejoblíbenějších autorů
- přečteno: J. Deaver - rozbité okno

13. kniha poprvé vydaná v roce 2017 (zcela nová kniha)

14. kniha od českého autora
- přečteno: P. Stehlíková - Naslouchač

15. kniha se zvířetem v názvu
- přečteno: C.S.Lewis - Lev, čarodějnice a skříň

16. darovaná kniha
- přečteno: J. Deaver - Hořící drát

17. kniha, která má jednoslovný název
- přečteno: T.R.Smith - Farma

18. kniha s jménem v názvu
- přečteno: Tracy Harding - Dary bohyně Isis

19. kniha pohádek

20. kniha, jejíž první věta je otázkou

Soutěž - Co víš o Egyptě 3

3. ledna 2017 v 10:10 | Domčí |  Soutěže
Napadlo mě, že už tu dlouho nebyla soutěž Co víš o Egyptě, a tak jsem pro vás přichystala další sérii otázek. Tedy dnes to bude spíše hra na pravdu a lež, to znamená, že budete označovat tvrzení za správná či nesprávná.

Odměnou za všechny správné odpovědi bude opět nějaká grafika na objednávku. Můžete si říct opravdu o cokoliv, co bude v mých silách :)

A tady už jsou tvrzení :)1. Stavba Velké pyramidy trvala zhruba 20 let.
2. Sfinga je socha opice s lidskou hlavou.
3. Pyramidy jsou hrobky faraonů.
4. Chrámy mají tvar pyramidy.
5. Obyčejní Egypťané směli vstupovat do všech částí chrámu.
6. Vchod do chrámu se jmenuje pylon.
7. Nekteří faraoni se ujali vlády v útlém věku.
8. Opice se mohly mumifikovat.
9. Na rakev se malovali dveře.
10. O svátcích nosili kněží sochy bohů v čele procesí.