Recenze: Jeffery Deaver: Rozbité okno, 8. případ Lincolna Rhyma

11. ledna 2017 v 11:19 | Domčí |  Knižní recenze
Série: Případy Lincolna Rhyma (8.)
Originální název: The Broken Window
Vydání: 2008, Domino
Počet stran: 489
Překlad: Jiří Kobělka

Anotace (www.databazeknih.cz)
Můžeme se ubránit člověku, který o nás ví úplně všechno? Svět se přehoupl do 21. století a ze sběratelů kostí se stali sběratelé dat. Klíč k penězům a moci drží ten, kdo disponuje největším počtem informací o našich kreditních kartách, zdravotní dokumentaci nebo nákupních zvyklostech. Může to být komerční firma, může to být slídivá vláda... a může to být i vraždící psychopat. Ten muž získal přístup do databází největší informační společnosti v Americe a využívá získaných informací k tomu, aby pronikl do života vytipovaných obětí, které zavraždí a vinu následně svalí na nevinné občany. Vše nasvědčuje tomu, že nalezl recept na dokonalou vraždu - jenže pak se jedním z jeho obětních beránků stane bratranec kriminalisty Lincolna Rhyma. Rhyme se uvolí zoufalému bratranci pomoci a postupně začne rozplétat zločinnou pavučinu upředenou pachatelem posedlým touhou sbírat: pouličním haraburdím počínaje a intimními detaily cizích životů konče. Během tří dnů zažije kriminalista desítky zápletek, zádrhelů a zvratů a odhalí bezpočet šokujících informací o krádežích totožnosti a obchodování s daty. Proti němu tentokrát stojí pachatel nového věku: muž vyznávající vizi, že nejspolehlivější smrtící zbraní jsou informace...

Můj komentář
Můj žebříček hodnocení "Rhymovek" musím opět pozměnit. Rozbité okno zatím řadím na špici celé série, a před Deaverem opět smekám. O genialitě knihy svědčí i fakt, že jsem jí přečetla za dva dny. Četla jsem od rána do večera a nemohla jsem se od čtení odtrhnout. V tomto dílu nebylo možná tolik zvratů, jako spíše překvapení. Intrikám pachatele se nyní nevyhnou ani naši detektivové, což jim pěkně zkomplikuje vyšetřování.

Rozbité okno není ani tak příběh o brutálním vraždění, jako spíše o psychickém teroru. Existuje člověk, který o vás ví úplně všechno a používá to proti vám. Ví o vašich nákupech, o pohybu na vašich účtech, kolik platíte nájem, a pomalu, ale jistě vám krade identitu a ničí váš život.

"Většinu případů narušení soukromí nezpůsobí odhalení obrovských osobních tajemství nýbrž zveřejnění mnoha drobných fakt. Stejně jako u zabijáckých včel je jeden kus protivný, ale celý roj může přinést smrt."

Deaver se tématu zhostil opět jako král. Do této doby jsem netušila jaký velký business informace představují. Né nanadarmo se říká "Kdo má informace, má i moc" a Deaver se přesně tohoto tvrzení držel. Žijeme totiž v době, kdy se ve všem spoléháme na počítače, přechováváme v nich veškerá důležitá data a hesla, a vůbec si neuvědomujeme, že ke všem těmto údajům má přístup i někdo třetí. Také se vám stává, že se vám z ničeho nic rozdrnčí telefon, vy přijmete hovor a dozvíte se, že vám telefonuje jakási operátorka z firmy, která nabízí určité produkty? Ať už je to nový tarif, tablet, nabídka půjček, koupě nového vysavače apod. A taky jste si pokaždé kladli otázku jak vlastně přišli na vaše telefonní číslo? Na tuto otázku mi právě Rozbité okno pomohlo odpovědět.

Je pravda, že Deaver má v psaní už svůj zaběhnutý postup, proto by někteří jeho čtenáří mohli říct, že už dopředu dokážou odhadnout co bude následovat. Patřím mezi Deaverovi velké fanoušky, ale přesto se Jefferymu vždy podaří odvést mou pozornost od skutečného pachatele. Snad nikdy jsem nebyla o krok napřed, abych s jistotou dokázala říct: ,,Ano tohle je on!". Moc se mi líbí střídání úhlů pohledu, jak ze stran našich detektivů, tak ze strany zabijáka.

Co víc říct.. Snad jen to, že Deaver vás nemůže zklamat, protože jeho příběhy jsou vždy naprosto geniální a dokážou pořádně potrápit vaši mysl.

/5
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.