Únor 2017


Recenze: Traci Harding - Dary bohyně Isis, Mystická trilogie (1.)

9. února 2017 v 12:09 | Domčí |  Knižní recenze
Série: Mystická trilogie (1.)
Originální název: Gene of Isis
Vydání: 2007, Alpress
Počet stran: 441

Autorka:
Spisovatelka se narodila a vyrostla v Sydney. Skvělá vypravěčka psala už od dětství a dodnes nepovažuje literární tvorbu za práci, ale za milovanou zábavu. Navíc se úspěšně prosadila ve filmovém průmyslu a patří k zaklada telům prosperující produkční společnosti. Její dosavadní romány, v nichž se autorka inspiruje historií, měly velký čtenářský ohlas. Společně s manželem provozuje webové stránky, oba se věnují rovněž počítačové grafice a navrhování knižních obálek, plakátů a podobně. Žijí v Novém Jižním Walesu, nejlidnatějším australském státě.

Anotace (www.databazeknih.cz)
Napínavý romantický příběh s prvky fantasy o hledání tajemné substance se odehrává v několika rovinách napříč několika staletími.
Kniha je rozdělena do tří pomyslných dílů, které se na závěr protnou. První část vypráví příběh Ashelee, dcery hraběte ze Suffolku, obdařenou talentem jasnovidectví a čtením myšlenek. Druhá část líčí dobrodružství její pravnučky, lingvistky a archeoložky, na Sinajském poloostrově. Třetí díl knihy popisuje život kněžky Lillet žijící ve Francii 13. století.

Můj komentář
Knížku jsem četla jako další do knížní výzvy a to jako bod "kniha, která má ve svém názvu jméno". Navíc mi ležela už asi 10 let v knihovně bez povšimnutí, a tak jsem si řekla, že už přišel její čas.
Když jsem byla menší, potřebovala jsem všechny knížky, které by mohly souviset s Egyptem a když jsem viděla v regálech tuhle knížku, prostě jsem jí musela mít. Nicméně dostala jsem se k ní až teď.

Příběh to nebyl špatný, vyprávění ve všech třech částech knihy bylo velmi poutavé. První díl knihy, který nese název "Ashlee" nám vypráví příběh mladé dívenky, která má již od narození dar jasnovidectví. Ashleein otec však považuje její dar za pouhé bláznoství, a jediný kdo jí plně důvěřuje je její chůva Beat. Ashlee nám prostřednictvím svého deníku vypráví příběh plný dobrodružství, lásky, intrik a také ukazuje, jak tenká je hranice mezi důvěrou a nedůvěrou.

Druhý díl knihy nám zase vypráví příběh mladé archeoložky, pravnučky Ashlee, Mii, která se snaží odkrýt jakýsi chrám, při čemž se dozvídá pravdu o svém původu a musí také čelit temným silám, které jí usilují o život.

Třetí část knihy vypráví příběh kněžky Lillet ze 13. století, která měla za úkol ochránit poklad před lidmi, kteří by jej chtěli využít pro svůj prospěch.

Všechny tři příběhy se nakonec proplétají a vytvářejí tak dechberoucí příběh o lásce, důvěře a o odhodlání ochránit poklad i za cenu vlastního života.

I přesto, že všechny příběhy jsou psané čtivě, mě příběh úplně neoslovil. Myslím, že jsem od knížky očekávala něco jiného. Na můj vkus bylo v příběhu až moc nadpřirozena. Chvílemi mi připadal příliš vleklý a dá se říct, že jsem hodiny nepřetržitě četla jen proto, abych se dostala ke zdárnému konci. Občas jsem byla tak moc zahlcená informacemi, že jsem se v textu ztrácela a nemohla se úplně soustředit na samotný příběh.Nejsem příliš velký fanoušek několika časových linií, tak i to mě ve čtení trochu odrazovalo.

Nicméně některé postavy jsem si oblíbila, jako například rytíře Albreye, a to mě nutilo číst další a další stránky, jen abych věděla co se s ním stane dál. Ke knížce už se asi nikdy nevrátím, a druhý díl pravděpodobně nepřečtu.

Ovšem, i když mě příliš nezaujala fantasknost příběhu, nemůžu autorce upřít obdiv za její práci s informacemi a také za obrovskou fantazii, která je v příběhu opravdu vidět.

/5

Popisky do menu na přání - sakay

6. února 2017 v 14:36 | Domčí |  Objednaná grafika
Objednané popisky do menu pro sakay z blogu http://stop-bleeding.blog.cz/.

Kdybyste si i vy chtěli objednat nějakou grafiku, určitě pište :)


Recenze: C.S.Lewis - Čarodějův synovec, Letopisy Narnie 1.

5. února 2017 v 17:12 | Domčí |  Knižní recenze
Série: Letopisy Narnie (1.)
Originální název: The Magician´s Nephew
Vydání: 2005, Fragment (první vydání z roku 1955)
Počet stran: 210

Autor
Clive Staples Lewis, přezdívkou Jack, byl spisovatel, jeden z nejúspěšnějších autorů moderní britské historie. Je známý díky svému dílu z oblastí středověké literatury, křesťanské apologetiky, literární kritiky a beletrie. Jeho v současnosti nejznámějším dílem je série knih Letopisy Narnie.

Byl blízkým přítelem J. R. R. Tolkiena, autora Pána prstenů. Jednou se J. R. R. Tolkien vsadil s C. S. Lewisem, kdo napíše dřív nějakou vícedílnou fantasy. C. S. Lewis vyhrál, a tak na světlo světa přišly Letopisy Narnie a Pán Prstenů.

Lewisova díla byla přeložena do více než 30 jazyků včetně češtiny a každý rok se jich prodalo více než milion výtisků. Knih ze série Letopisy Narnie se dosud prodalo více než 100 milionů výtisků. Některá Lewisova díla byla zpracována jako divadelní nebo filmové adaptace, z nichž nejvýznamnější je filmové zpracování Lva, čarodějnice a skříně z produkce The Walt Disney Company, které bylo uvedeno v roce 2005.

Můj komentář
Nedávno jsem se dívala na televizi, a zrovna běžela ukázka na film Narnie. Narnii mám už od mala moc ráda, dokonce víc než ráda. Když jsem byla malá tak jsme s kamarádkou měly takový ohromný sešit kam jsme si lepily všechny možné obrázky z filmu, a samozřejmě jsme musely mít i všechny knížky. A právě když jsem se dívala na ukázku filmu, napadlo mě, že bych se k celé knižní sérii mohla vrátit. Jedná se spíše o četbu pro mladší ročníky, a tak se knihy čtou celkem rychle a to nejen kvůli velkým písmenům, ale také proto, že mají jen kolem 200 stránek.

Většina lidí si právě kvůli filmové verzi myslí, že ´Lev, čarodějnice a skříň´ je první díl celé série. Když ale vezmete knížní sérii, tak první díl je Čarodějův synovec. A právě na tento díl, vám dnes přinesu krátkou recenzi.

Hlavními hrdiny našeho prvního dobrodružství jsou dvě děti - dívenka Polly a chlapec Diggory, který žije v domě svého strýčka Andrewa. Při snaze prozkoumat jeden opuštěný dům v sousedství se shodou okolností stanou součástí bláznivého experimentu strýčka Andrewa. Ten se již roky snaží pomocí kouzelných prstenů poslat své pokusné králíky - přesněji morčata - do jiného světa, zatím ovšem bez valných výsledků.

Pod rouškou lsti, daruje strýček Polly jeden z kouzelných prstenů a přenese jí tím do jiného světa. Diggory je tak nucen zachránit svou kamarádku a podniká dobrodružnou výpravu na místo, odkud se ještě nikdo nevrátil.

Ovšem ani jednoho by ani ve snu nenapadlo, že dostanou možnost cestovat hned mezi několika světy. V jednom z nich jim dokonce zkříží cestu zlá královna Jadis, ale největší dobrodružství je čeká jinde. Stanou se totiž svědky stvoření světa Narnie, kde se setkají také se lvem Aslanem.

Kniha mi - jako starší čtenářce - přišla v celku jednoduchá. Děj postupuje krásně plynule, bez zbytečných odboček. Autor využívá krátkých, ale za to barvitých popisů, které krásně pomáhají dokreslit situaci. Můžeme tu také vidět vzorec klasické pohádky - kde dobro vítězí nad zlem.

Jelikož se Lewis ve svých 30 letech obrátil ke křesťanství, můžeme si v jeho díle všimnout několika podobností s Biblí Například mezi Aslanem a samotným Bohem. Aslan, jako stvořitel světa, který všude kolem sebe šíří lásku a spravedlnost. Další v případě, kdy Aslan pošle Diggoryho do zahrady, aby zpátky přinesl stříbrné jablko, které ovšem sám nesmí sníst.

Knížka je jako stvořená i pro dětské uši, proto bych jí klidně doporučila jako pohádku na dobrou noc pro malé ratolesti. Pokud se ovšem i vy chcete vrátit do svých dětských let, určitě nebudete z tohoto příběhu zklamaní.

/5

9. narozeniny blogu

3. února 2017 v 0:00 | Domčí |  Co je nového?

Dnes slaví blog své 9. narozeniny. Vím, že tu již nejsem tak často, ale jsem ráda, že i přesto má blog své stálé náštěvníky a není ještě úplně zapomenut. Děkuji všem, díky kterým mám ještě chuť pokračovat.