Březen 2017

Blend Kristen Stewart

30. března 2017 v 11:44 | Domčí |  Blendy


Ramessův chrám - walking tour

28. března 2017 v 12:04 | Domčí |  Videa
Nedávno jsem vám zveřejnila videa z Egyptského muzea. Dnes tu pro vás mám od stejného autora další video. Tentokrát nás provede Rammesovým chrámem.


Agatha Christie - Smrt na Nilu

27. března 2017 v 11:29 | Domčí |  Knihy, životopisy, filmy
Nedávno jsem měla před prací trochu času, tak jsem se zaskočila podívat do Levných knih. Do tohohle obchodu nechodím moc často, většinou si nic nevyberu a celkově se mi moc nelíbí uspořádání - pro mě trochu nepřehledné. Nicméně mě hned na první pohled zaujala tato kniha od Agathy Christie. Určitě dokážete odhadnout, proč se mi líbila - ano správně, kvůli obalu se sfingou.

Od Agathy Christie jsem ještě nic nečetla - ano, shame on me!. Bohužel mě její příběhy s Hercule Poirotem nikdy moc nelákaly. Ale když jsem viděla na pultech tuhle knížku, řekla jsem si, že autorku vyzkouším.

Navíc mě zaujalo, že knížka je psaná formou zrcadlového textu, kdy na jedné straně je anglicky a oproti tomu česky. Určitě se do ní pustím v angličtině :)

Anotace: V slavné povídce Agathy Christie Smrt na Nilu která je rovněž známá z filmového přepisu, se Parker Pyne nalodí spolu s pestrou společností na palubu parníku Fayoum, aby poznával monumentální krásy Egypta.
Podezřením lady Grayleové, že ji chce manžel otrávit, však začíná série záhadných úmrtí, jejichž pachatele je třeba odhalit, než plavba skončí, a tak má Parker Pyne po dovolené.

Asi to nakonec nebude s Egyptem souviset tolik, jak jsem si na první pohled myslela. Ale nevadí, jako detektivka z egyptkého prostředí bude myslím postačující :)

Četli jste tuto knihu? :)

Kolosální socha objevená v Káhiře může být Ramesse II.

26. března 2017 v 10:22 | za článek děkuji www.starovekyegypt.net |  Objevy, nové poznatky
Autorem článku je Pavel Flegr, provozovatel webu www.stavekyegypt.net.

Egyptští a němečtí archeologové objevili v podzemních vodách káhirské chudinské čtvrti části Matariya obrovské starověké sochy. V této části byly již dřívě nalezeny pozůstatky města Heliopolis, ve kterém nechal Ramesse II. postavit chrám slunečnímu kultu. Tento chrám byl jedním z největších v Egyptě - podle egyptologů byl dvakrát větší než Amonův chrám v Karnaku.

Egyptský ministr památek Chálid Ananí k objevu řekl: "Minulé úterý mi zavolali, že objevili obrovskou křemencovou sochu, pravděpodobně Ramesse II.". Jedná-li se skutečně o sochu faraona 19. dynastie Ramesse II. (cca 1278 - 1212 př.n.l.) ještě není jisté, ale mnohé tomu nasvědčuje.

Část pískovcové sochy, kterou zatím archeologové objevili, měří přes 8 metrů. Sochy všech faraonů byly velkolepé, ale sochy Ramesse II. v tomto směru vynikají. Archeologové teď vykopávají zbývající kusy sochy. Poté budou nález restaurovat. V případě, že mají pravdu a opravdu jde o Ramesse II., bude socha stát u vchodu nového Velkého egyptského muzea, které má být otevřeno příští rok.


Avatary Lauren Cohan

25. března 2017 v 18:18 | Domčí |  Avatary
xx

xxx

Egyptské muzeum - walking tour 1

23. března 2017 v 10:19 | Domčí |  Videa
Je zvláštní, že vůbec existují videa z útrob Egyptského muzea v Káhiře, jelikož před vstupem vám ozbrojenci zabaví veškerou techniku (vlastní zkušenost). Ale na druhou stranu jsem ráda, protože si tak můžeme prohlédnout spoustu exponátů :)
Filmy, o kterých jste nevěděli, že mají knižní předlohu

19. března 2017 v 18:48 | Domčí |  Ostatní knižní články
Nedávno jsem přemýšlela, o jaký článek bych se s vámi mohla zas podělit. A v tom mě napadlo, podívat se na zoubek několika legendárním filmům, které jsou natočené podle knížek. Doufám, že vás článek bude bavit a budu ráda, když mi napíšete nějaké další filmy, které mají knižní předlohy, a o kterých moc lidí neví :)

1. Jurský park
Pravděpodobně všichni z vás viděli či alespoň slyšeli o filmu Jurský park. Ale málokdo už ví, že byl natočen podle knižní předlohy. Knihu má na svědomí americký spisovatel Michael Crichton. Kniha byla vydaná v roce 1990 a hned 3 roky na to, pod režií Stevena Spielberga vyšel stejnojmenný film. Samozřejmě i druhý díl, který nese název Ztracený svět se dočkal svého filmového zpracování, dokonce ve stejném roce jako vyšla kniha.


2. Planeta opic
Stejně jako Jurský park je Planeta opic jedním z průlomových filmů všech dob. Dostala se do podvědomí milionům diváků po celém světě. Ovšem přiznejte si, věděli jste, že je natočená opět podle knižní předlohy? Knihu napsal v roce 1963 francouzský spisovatel Pierre Boulle. O pět let později se na filmových plátnech objevil stejnojmenný snímek z díla amerického režiséra Franklina J. Schaffnera.


3. Čelisti
I když patříte mezi příslušníky mladších generací, určitě znáte film Čelisti. Možná vám rodiče zakazovali se na něj jako malí dívat - alespoň mně jo. Ale věděli jste, že Čelisti nezvnikly jako výplod fantazie filmových tvůrců, ale díky americkému reportérovi Peteru Benchleymu? Ten v roce 1974 vydal svůj první román Čelisti, po němž následovala řada dalších bestselerrů jako Hlubina, Bestie, Bílý žralok a Ostrov. Tři jeho romány byly zfilmovány. Filmové zpracování Čelistí vyšlo v roce 1975, opět pod režií Stevena Spielberga.


Ale aby nezůstalo jen u samých klasik...

4. Světová válka Z
V roce 2013 se v kinech objevil film Světová válka Z v hlavní roli s Bradem Pittem. Film vypráví o tom, jak se po celém světě rozhostila virová epidemie, která mění lidi v agresivní jedince, kteří napadají ty prozatím zdravé. Jednoduše řečeno, svět ovládají zombíci. Ale pravděpodobně nikdo z nás - ani já - netušil, že se jedna o filmové zpracování knihy z pera amerického autora Maxe Brookse, vydané v roce 2006.


Knižní série, které jsem nečetla

10. března 2017 v 11:11 | Domčí |  Ostatní knižní články
Nedávno jsem na sakayině blogu objevila článek, který mě svým obsahem opravdu zaujal - a to "populární knižní série, které jsem nečetla". Ten nápad se mi natolik zalíbíl, že jsem se rozhodla podívat se na moje nepřečtené série. Tímto sakay děkuji za nápad, a doufám, že nevadí, že jsem si ho vypůjčila :)

Hra o trůny / Game of Thrones

Převážná většina lidí, co znám, sleduje seriál Hra o trůny. Ani já nejsem vyjímkou, ale přesto mě knižní série tohoto fantasy příběhu minula. Seriál mám opravdu ráda, a netrpělivě čekám na další sérii, a musím přiznat, že jsem častokrát i přemýšlela o přečtení knih. Nicméně patřím k těm, ktěří si raději nejdříve přečtou knihu a pak až shlédnou film/seriál, tudíž mám trochu obavy, že by se mi knižní série nemusela tolik líbit. Ale upřímně jsem neustále na vážkách. Možná, že až bude konec seriálu, tak se s nějakým časovým odstupem na knihy podívám :)

Harry Potter

Určitě se tu najde mnoho fanoušků Harryho Pottera. I já mezi ně patřím, ovšem u mě "být fanouškem" v tomto případě znamená, že když dávají Harryho Pottera v televizi, tak nepřepnu kanál :D Filmy mám hrozně ráda, dokonce je mám ještě na kazetách v originálních vydáních. Nicméně knižní série mě opět minula. Když jsem byla menší, tak jsem se mnohokrát dívala v knihovně na jednotlivé díly, ovšem tehdy mě asi odradila tloušťka knih. Teď když tak nad tím přemýšlím, tak někde uvnitř sebe vím, že bych si ty knihy přečíst chtěla, ale ještě asi nepřišel ten správný okamžik. Opět uvidíme co přinese čas :)

Twilight sága


Když jsem asi tak v 7. třídě náhodou objedvila na uložtu film Stmívání, okamžitě jsem se do něj zamilovala. Pouštěla jsem si ho pořád dokola, a neustále jsem o něm mluvila. Dokonce jsem byla spoluadminem na blogu právě o této sáze. Až později jsem zjistila, že existují i knižní předlohy. Samozřejmě jsem je okamžitě musela mít! Maminka mi je tedy koupila k narozeninám se slovy: "A doufám, že to budeš číst". Tehdy jsem jí ujistila, že to určitě přečtu. No, bohužel. Filmy se mi líbily, ale mám za to, že jsem ještě neviděla 2. část Rozbřesku. Věřím, že i knihy jsou určitě moc čtivé, ale mě časem nadšení z této ságy přešlo, a na knihy se nedostalo.

Škola noci

Celá série Škola noci mi již několik let leží v knihovně. Když jsem si koupila první díl, myslela jsem si, že to bude také zároveň poslední díl, a že se k přečtení časem dostanu. Nakonec z toho vyšlo 12 knih, které jsem sice poctivě koupila, bohužel k přečtení jsem se nedostala. Ovlivnil mě i názor starší kamarádky, která sérii četla a přišlo jí to strašně zdlouhavé. Možná, že až mi dojdou dobré knihy - mé oblíbené detektivky, tak se k přečtení přeci jen dostanu :)

Padesát odstínů

Asi ve druháku na střední přišlo několik spolužaček s tím, že čtou naprosto dokonalou knížku. Byla jsem moc zvědavá co asi tak holky nečtenářky můžou číst. Potom jsem je často vídala, jak sedí na lavičce s knížkou Padesát odstínů šedi v ruce. Neustále básnily o tom jak je to hrozně rajcovní čtení a že jsou z toho celé paf. No.. Když pak vyšel stejnojmenný film, měla jsem na něj už nějak předem averzi. Do teď jsem ho neviděla a knihy nečetla. Viděla jsem akorát parodii Padeást odstínů černé, u které jsem se zasmála. Toto je asi jediná série, ke které se nikdy nedostanu :)


Recenze knih za měsíc únor

8. března 2017 v 10:44 | Domčí |  Knižní recenze
Jelikož mi přijde, že málokdo z vás čte mé delší recenze na jednotlivé knihy, rozhodla jsem se, že bych mohla vždycky udělat jen takový průřez knihami, které jsem přečetla. A proto, že se mi tady od mé poslední recenze nahromadilo asi 7 dalších přečtených titulů, napadlo mě, že bych vám o každé knize, řekla jen pár krátkých, za to vystižných vět.
Stává se mi, že i já u některých knížek nevím, co bych přesně měla hodnotit a nebo nevím, co je pro vás při výběru knihy důležité, a tak vám snad těchto pár řádků u každé knihy napoví, co od knihy očekávat, a jestli po ní v knihovně či v knihkupectví sáhnout.

Tady máte zatím vše, co jsem od poslední recenze přečetla. Příště, počínaje knihou, kterou právě čtu, zkusím udělat průřez buď každý měsíc, nebo každé 2-3 týdny. Bude to záviset hlavně na tom, kolik se mi toho povede přečíst.

autor: C. S. Lewis
série: Letopisy Narnie
název: Lev, čarodějnice a skříň

Anotace:Sourozenci Petr, Zuzana, Lucie a Edmund jsou hlavními postavami slavného fantasy bestselleru C. S. Lewise, bestselleru, v němž se střetne dobro a zlo ve světě obrů, trpaslíků a dalších bytostí, zakletých Bílou čarodějnicí.

V tomto případě u mě neplatí, že kniha je lepší než film. Filmové zpracování Narnie mám velmi ráda, a proto jsem se rozhodla přečíst si také knižní verzi. První díl Čarodějův synovec mě bavil hlavně proto, že jsem nevěděla co mě při čtení bude čekat, ovšem u druhého dílu jsem byla trochu ovlivněna filmem. Myslím, že některé pasáže v knize by se daly vykreslit trochu lépe a některé scény a události mi přišly hrozně rychlé a na scéně se objevily jakoby z ničeho nic. Nicméně, jak knižní tak filmový příběh se mi líbil - každý v něčem jiném - a moc se těším co přinese další díl :)

• čtenářská výzva - kniha se zvířetem v názvu

Hodnocení


autor: T. R. Smith
název: Farma

Anotace: Daniel je přesvědčen, že jeho rodiče si po odchodu z Londýna užívají klidný důchod na odlehlé farmě v matčině rodném Švédsku. A pak mu jednoho dne zatelefonuje otec. "Volám kvůli matce… Není v pořádku… Fantazíruje - vidí hrozné, hrozné věci." Daniel si okamžitě zarezervuje letenku do Švédska, když vtom má další hovor. "Tvůj otec s tebou už určitě mluvil," ozve se matčin hlas. "Všechno, co ti ten člověk řekl, je lež… Počkej na mě na Heathrow…" Daniel je zničehonic nucen rozhodnout se, komu věřit. Matčinu tvrzení o děsivém zločinu, o spiknutí, na němž se podílí i jeho otec? Otcově přesvědčení o matčině duševní nemoci?

Kniha se mi moc líbila, byla čtivá, vyprávění matky velmi poutavé. Bavilo mě, že jsem až do konce knihy nevěděla co si mám o událostech na farmě myslet. Možná konec bych si představovala jinak. Přišlo mi to trochu neukončené - ráda bych věděla jak to vlastně s Tilde celé dopadlo. Od autora moje první kniha, ale určitě se mi brzy dostane do rukou další, jiná, možná ještě lepší :)

• čtenářská výzva - kniha, která má jednoslovný název

Hodnocení


autor: Jeffery Deaver
série: Případy Lincolna Rhyma
název: Hořící drát


Anotace: Je to zbraň neviditelná a současně všudepřítomná, bez níž by moderní společnost nemohla existovat: elektrická rozvodná síť. První strašlivý útok, při němž se autobus městské hromadné dopravy proměnil v hromadu roztaveného kovu, považovali oficiální činitelé za teroristický útok. K vyšetřování byl okamžitě přizván Lincoln Rhyme, který i tentokrát vysílá do terénu Amélii Sachsovou a Rona Pulaského. Zatímco se útoky zběsilým tempem šíří po celém městě a na policii začínají docházet vyděračské dopisy, tým kriminalistů bojuje s časem a snaží se na základě minima důkazů dopadnout vraha. Anebo je vrahů víc?

Deaver nám v této knize ukázal opět něco nového. Elektřina jako vraždící nástroj nezklamala a zasloužila se o dávku pořádného napětí. Trochu mi vadilo řešení dvou případů najednou, ale ukázalo se, že Deaverova fantazie měla od začátku své plány na jejich propletení. Rozuzlení případu mě překvapilo, ale zároveň potěšilo - Rhyme si na konto může připsat dopadení dalšího pachatele s velkým P. Deaver prostě nikdy nezklame!

čtenářská výzva - darovaná kniha
Hodnocení


autor: C. S. Lewis
série: Letopisy Narnie
název: Kůň a jeho chlapec

Anotace: Vydejte se společně s hlavním hrdinou Šastou a jeho mluvícím koněm na cestu plnou záhad, nebezpečí, intrik a strachu. Podaří se Šastovi najít vytouženou Narnii?

Opět velmi povedený příběh, tentokrát neodehrávající se v Narnii, nýbrž v blízkém okolí. Líbil se mi příchod nových postav - Šasty i tarkíny (princezny) Aravis. To jak to s Šastou vlastně dopadne jsem nějakou chvíli při čtení již tušila, ale mé nadšení to nijak neovlivnilo. Nicméně mě tento díl nenadchnul tak jako předchozí díly, protože se tento příběh tak uplně nevěnoval přímo Narnii jako spíše jejímu vytouženému objevení. I přes to, je Kůň a jeho chlapec pěkně dobrodružný příběh pro mladší ročníky.

Hodnocení

autor: Rosamunde Lupton
série: Lupton
název: Sestra

Anotace: Psychologický román okořeněný prvky detektivky a thrilleru zkoumá mezilidské vztahy, sílu lidského ducha a ohledává hranice, jež jsme ochotni překročit na cestě za svým cílem. Beatrice se dovídá strašnou zprávu, že její mladší sestra Tess se pohřešuje. Přilétá do Londýna jen proto, aby se dozvěděla, že ji nalezli mrtvou a prý je to sebevražda. S tím se Bee odmítá smířit a zatímco v duchu rozmlouvá s milovanou Tess, pouští se do pátrání po jejím vrahovi.

Krásný příběh o oddané lásce dvou sester. Styl psaní (forma dopisu) mi nevadil, naopak jsem si dokázala představit, že Bee píše dopis přímo mně. Kniha mě po celou dobu udržovala v mírném napětí a já se nedokázala odtrhnout, protože jsem musela vědět co se onoho 23. ledna vlastně stalo. Musím říct, že mě příběh pořádně rozesmutnil a závěr naprosto překvapil.

• čtenářská výzva - kniha, která je autorovou prvotinou

Hodnocení

autor: Fionnuala Kearney
název: Ty, já a ti druzí

Anotace: Říká se, že všechny rodiny mají svá tajemství. Dobře ukrytá tajemství…
Co se však stane, když se všechny naráz jednoho dne nezadržitelně vynoří na světlo denní? A přesně to se stane manželům Adamovi a Beth a jejich devatenáctileté dceři Meg. Rodina žije navenek spokojený život, dokud Adamova náhodná nevěra - Servírka, jaké klišé! - nespustí sled událostí s neodvratnými důsledky. A jak plánovat budoucnost, když se celá minulost v jednom okamžiku zničehonic převrátí naruby?

Čtení mě sice bavilo, ale nějakého velkého dramatu jsem se nedočkala. Knížka popisuje manželské soužití se všemi nesváry co k němu patří. Manžel nevěrník a žena co se snaží jít dál. Knize se akorát povedlo mi pěkně nahlodat myšlenky, a začít pochybovat o vlastním vztahu. Nedoporučuji číst, pokud se někdy chcete vdávat! :D

• čtenářská výzva - kniha, která má na DK méně než 500 hodnocení

Hodnocení


autor: S. J. Bolton
série: Lacey Flint
název: Už mě vidíš?

Anotace: V. 19. století londýnskými ulicemi obchází vražedný přízrak, který si nechává říkat Jack Rozparovač. Své oběti zohavuje a vyřezává jim vnitřnosti. Policii posílá výsměšné dopisy a je na své činy zjevně pyšný. Nikdy není dopaden. Ve 21. století seJack Rozparovač vrací, jen tentokrát vraždí dobře situované ženy středního věku. Postupuje systematicky a brutálně, přesně podle svého vzoru: obětem podřízne hrdlo a vyjme orgány. Opět posílá dopisy na policii. A policie je bezradná stejně jako tenkrát.Jeden rozdíl tady ale přece jenom je: vrah je podivně fixovaný na mladou policistku Lacey Flintovou. Proč se jí v dopisech vysmívá? Proč si vybral zrovna ji? Co od ní chce? Možná je klíč k dopadení pachatele právě v odpovědích na tyto otázky. A možná si nakonec bude Lacey přát, aby ty odpovědi nikdy nenalezla.

Na mě měla kniha trochu pomalejší rozjezd a chvíli mi trvalo než jsem se začetla. Možná na to ale mělo vliv i prostředí, ve kterém jsem knihu začala číst a to v rušném autobusu. Nicméně příběh o Jacku Rozparovači se mi moc líbil, autorka dokazala navodit pěkně temnou atmosféru. Čtení bylo napínavé až do konce, závěr mě dost překvapil, ale o to víc byl napínavější.

Hodnocení

Popisky do menu na přání - sakay

7. března 2017 v 19:54 | Domčí |  Objednaná grafika
Objednané popisky do menu pro sakay z blogu http://stop-bleeding.blog.cz/.

Kdybyste si i vy chtěli objednat nějakou grafiku, určitě pište :)


3 knihy, které jsem milovala v dětství

6. března 2017 v 15:20 | Domčí |  Ostatní knižní články
Po menší pauze jsem opět tady. Omlouvám se, že tu zhruba od února skoro nic nepřibylo, bohužel jsem neměla čas ani náladu. Svůj volný čas jsem trávila jak jinak než čtením, takže se určitě můžete těšit na nové recenze.

Dneska vám přináším článek, který jsem rozepsala už někdy před 3 týdny, ale z nějakého důvodu jsem ho až do teď nezveřejnila. Rozhodla jsem se trochu si zavzpomínat na dětství a připomenout si moje nejoblíbenější pohádkové knížky, které obohatily moje dětská léta.

Určitě budu ráda, když mi napíšete, které knížky jste měli v dětství rádi vy :)

DINOSAURUS

První knížka, kterou jsem vybrala, je Dinosaurus. Knížku jsem dostala k Vánocům asi před 10 lety a během dětství jsem jí četla nesčetněkrát. Tato knížka byla napsaná až po vydání stejnojmenného filmu v roce 2000. Knížka je ilustrovaná fotografiemi z filmu, takže při čtení si připadáte jako když se díváte na plátno a prožíváte dinosauří příběh.

Knížka vypráví příběh dinosaura Aladara, který se ještě jako nevylíhlé vejce dostal do rodiny lemurů, kteří se ho ujali a vychovali ho jako vlastního. Jejich nádherný ostrov je ale zničen pádem meteoritů. Aladarovi a několika lemurům se podaří z ostrova uniknout a zachránit si život. Na pevnině se přidávají ke skupině dinosaurů, kteří podnikají dlouhou a náročnou cestu k napajedlu. Čeká na ně řada veselých ale i dramatických dobrodružství.

Často se ocitají ve velmi nebezpečných situacích, jako když musí čelit hladovým predárotům. Aladarova odvaha, originální způsob řešení problémů a soucit se slabými se stanou světlem, které v temnotě katastrofy ukáže dinosaurům cestu k přežití.

Musím říct, že jako malá jsem milovala jak knížku tak film, a četla jsem ji pořád dokola.


Nejoblíbenější pohádky

Tohle byla jedna z knížek, kterou jsem neměla doma ale u babičky. A vždycky když jsem šla k babičce na návštěvu nebo jsem u ní třeba přespávala, jsem se zavírala u ní v ložnici a četla si ty nejkrásnější pohádky.

Jmenuje se Nejoblíbenější pohádky a jedná se o sbírku pohádek z produkce Walt Disney. Obsahuje pohádky jako například Pinocchio, Pocahontas, Malá mořská víla, Dumbo, Kráska a zvíře, 101 dalmatinů, Lví král a další.

Mojí nejoblíbenější pohádkou, jak knižní, tak filmovou byla a je Kráska a zvíře nebo Malá mořská víla. Moc se těším na filmové zpracování Krásky a zvíře v hlavní roli s Emmou Watson.

Knížka je krásně ilustrovaná obrázky podle filmových verzí.


Pohádky bratří Grimmů

Poslední knížkou, kterou jsem vybrala, je sbírka pohádek od nejslavnějších německých pohádkářů bratří Grimmů - Jacoba a Wilhelma.

Mezi nejznámější pohádky, které obohatily naše dětství, bezpochyby patří například Popelka, Sněhurka, O Červené Karkulce, Kocour v botách, Perníková chaloupka, Hrnečku, vař! apod. Tato knížka obsahuje ale i ty méně známe pohádky jako například Sedmikráska a lev, Pištihnátek, Bráška Darebák, Zlatá husa a další.

Knižku jsem dostala od mamky, mám dojem, že taky k některým Vánocům. Pohádky od bratří Grimmů mám hrozně ráda, navíc v této knize jsou i krásné ilustrace z jednotlivých pohádek.