Duben 2017

Recenze knih za březen

11. dubna 2017 v 16:49 | Domčí |  Knižní recenze
Přínáším vám další průřez knih přečtených za březen (první recenze vyšly 8. března, takže zhruba za 3 týdny).
Tentokrát toho není moc, neměla jsem na čtení moc náladu. Snad to příští měsíc bude lepší :)

autor: Lars Kepler
název: Paganiniho smlouva
série: Detektiv Joona Linna

Anotace: Jedné letní noci je na palubě opuštěné lodi ve stockholmském zálivu nalezeno mrtvé tělo. Plíce ženy jsou plné slané vody, ale stopy po ní nezůstaly ani na oblečení ani na těle. "Utopila se," prohlásí lékař. "Utopila?" Lékař přikývne a usměje se: "Utopila se přímo na palubě plující lodi." "Asi ji někdo uviděl ve vodě a vytáhl ji nahoru." "Kdyby to bylo tak jednoduché, vůbec bych nemarnil váš čas…" Dalšího dne je ve svém bytě nalezen mrtvý muž. Houpe se v oprátce uvázané na háku ve stropě, na kterém běžně visí lustr. Jak se to stalo? Strop je vysoký a v místnosti není jediný kus nábytku, na který by muž mohl vylézt. Ale detektiv Joona Linna je stejně přesvědčen, že šlo o sebevraždu. Samozřejmě že má pravdu. Muž spáchal záhadnou sebevraždu, ale i to je pouze předehra k závratně rychlému a nebezpečnému běhu událostí. Něco vám řeknu: jsou dohody, které nezruší ani smrt

V tomto případě platí opačné schéma než u Hypnotizéra. U Hypnotizéra se napětí hezky stupňovalo, tady jsme vystaveni napětí a akci hned od začátku příběhu, které ovšem postupně uvadá. Líbilo se mi, že se konečně Joona víc předvedl a ukázal co dovede. Přesto politické machinace se zbraněmi nejsou nic pro mě. Hypnotizér mě bavil víc :)

Hodnocení

autor: Lars Kepler
název: Svědykně ohně
série: Detektiv Joona Linna

Anotace: Flora Hansenová se živí jako médium. Již celou řadu let přesvědčuje své okolí, že umí komunikovat s mrtvými. Postavila si na tom celou kariéru, a jak je to doopravdy s jejím talentem, ví jen ona sama. Jednoho letního večera sleduje zprávy a zaujme ji děsivá vražda, která se stala v ústavu pro psychicky narušené dívky. Flora se rozhodne, že zavolá na policii a oznámí, že kontaktovala ducha mrtvé dívky a může pomoci s případem. Vyšetřování brutální vraždy je vždy ošemetné a Joona Linna ví, že nemůže ponechat nic náhodě. Stejné noci, kdy dívka skonala, z ústavu uprchla jiná chovanka. Všichni ji popisují jako hodnou a tichou dívku. Protože z vyšetřování jednoznačně vyplývá, že vraždu spáchal někdo zevnitř ústavu, je i tato dívka v podezření. Pomůže Flora policii vraha dopadnout, nebo celé vyšetřování ještě více zkomplikuje?

Konečně Joona Linna v plné parádě! Mělo to spád, a nechyběla pořádná dávka napětí. Akce se hezky stupňuje a čtenáře vtahuje do děje stále víc a víc. Zatím nejlepší Keplerovka! :)

Hodnocení

autor: Jeffery Deaver
název: Pokoj smrti
série: Případy Lincolna Rhyma

Anotace: Robert Moreno, americký občan žijící v Jižní Americe, se stane na Bahamách obětí kulky profesionálního odstřelovače. Vraždu si objednala americká vláda na základě informace tajné služby, že Moreno připravuje teroristický útok. Ta informace byla ovšem mylná: Moreno chystal nevinný protest, nikoli útok.
Vyšetřováním alarmujícího případu jsou pověřeni Lincoln Rhyme a Amélie Sachsová. Zatímco Sachsová sleduje Morenovy stopy v New Yorku, Rhyme se navzdory svému postižení vydává na místo činu. Ocitá se tak v nebezpečné blízkosti odstřelovače - muže, který je zvyklý eliminovat jakékoli důkazy o svých činech. Včetně živých svědků, pochopitelně.
Postupně vycházejí najevo další znepokojivé okolnosti a Rhyme se Sachsovou zjišťují, že nic není takové, jak se jim zpočátku mohlo zdát. Podaří se jim dosáhnout spravedlnosti, aniž by za to museli zaplatit vlastním životem?

Politicky zaměřené knihy mě příliš nebaví, i když musím uznat, že tahle patří mezi ty lepší co jsem četla. Rhyme opět vařil z vody, byla zde absence jakýchkoliv důkazů a až zázračné odhalení. Řadím knihu mezi ty slabší ze série, protože Deaver to prostě umí líp. Ale i přesto se jedná o kvalitní detektivku, kterou si přečte každý Deaverův a především Rhymův fanoušek.

Hodnocení

Čtecí návyky

5. dubna 2017 v 14:13 | Domčí |  Ostatní knižní články
Brouzdala jsem opět po internetu a po youtube, kde sleduji několik booktuberů, a našla jsem u nich tag Čtecí návyky. Tak mě napadlo se podívat na svoje čtecí návyky :) Budu ráda, když mi napíšete do komentářů i ty vaše :)

1. Máš doma místo na čtení?
Přímo speciální místo na čtení nemám, čtu nejčastěji v posteli, nebo v obýváku na gauči. Ale dokážu číst prakticky všude :)

2. Založka, nebo kousek papíru, který se válí poblíž?
Jako vážně?

3. Můžeš prostě jen tak přestat číst, nebo nejprve dočteš kapitolu?
Jsem ten typ člověka, co musí vždycky dočíst kapitolu. Maximálně když jsem třeba v autobuse a musím zrovna přestat číst, tak knihu zaklapnu tam, kde jsem skončila, ale dělám to nerada.

4. Jíš nebo piješ během čtení?
Ano, ale dávám si pozor abych knihy nepolila nebo neumazala.

5. Posloucháš u čtení hudbu nebo televizi?
Ne a ne! Nedokážu se na čtení soustředit. Mám pak tendenci vnímat jen televizi nebo si v hlavě přeříkávat text nějaké písničky.

6. Čteš vždy pouze jednu knihu nebo několik naráz?
Většinou čtu pouze jednu knihu. Mám strach, že kdybych četla víc knih najednou, tak by se mi příběhy pletly :) Ale je pravda, že jsem četla i více knih najednou, většinou ty další byly nějaké oddechové, jako třeba Narnie. Prostě nenáročné čtení :)

7. Preferuješ čtení doma nebo čteš kdekoliv?
Čtu v podstatě kdekoliv. Doma, v autobuse, v parku, v kavárně, na záchodě atd.. Když je venku hezky, tak nejraději čtu venku, třeba na naší zahrádce :)

8. Čteš nahlas nebo jen ve své mysli?
Je pro mě příjemnější a i rychlejší čtení v mysli. Četla jsem nahlas snad jen ve škole z čítanky :D

9. Čteš některé pasáže dopředu nebo dokonce přeskakuješ kapitoly?
Kapitoly nikdy nepřeskakuju. I když jsou sebenudnější, raději se přes ně prokoušu, než abych je vynechala. Připadala bych si, jako bych knihu nepřečetla celou. Ale mám jeden zlozvyk, kdy při čtení skočím na konec stránky kterou právě čtu, abych věděla co tam bude dál, a pak se zase vrátím na začátek :D Je to divný a špatný zvyk, ale nějak se ho nemůžu zbavit.

10. Lámeš hřbet nebo se je snažíš uchovat jako nový?
Hřbety nelámu, ale někdy se tomu nedá zabránit, jako například u některých paperbackových vydání.

11. Píšeš do knih?
Ne, v zásadě ne. Psala jsem maximálně do učebnic ve škole, ale nedokážu si představit psát do knih jako takových :)