Recenze knih za březen

11. dubna 2017 v 16:49 | Domčí |  Knižní recenze
Přínáším vám další průřez knih přečtených za březen (první recenze vyšly 8. března, takže zhruba za 3 týdny).
Tentokrát toho není moc, neměla jsem na čtení moc náladu. Snad to příští měsíc bude lepší :)

autor: Lars Kepler
název: Paganiniho smlouva
série: Detektiv Joona Linna

Anotace: Jedné letní noci je na palubě opuštěné lodi ve stockholmském zálivu nalezeno mrtvé tělo. Plíce ženy jsou plné slané vody, ale stopy po ní nezůstaly ani na oblečení ani na těle. "Utopila se," prohlásí lékař. "Utopila?" Lékař přikývne a usměje se: "Utopila se přímo na palubě plující lodi." "Asi ji někdo uviděl ve vodě a vytáhl ji nahoru." "Kdyby to bylo tak jednoduché, vůbec bych nemarnil váš čas…" Dalšího dne je ve svém bytě nalezen mrtvý muž. Houpe se v oprátce uvázané na háku ve stropě, na kterém běžně visí lustr. Jak se to stalo? Strop je vysoký a v místnosti není jediný kus nábytku, na který by muž mohl vylézt. Ale detektiv Joona Linna je stejně přesvědčen, že šlo o sebevraždu. Samozřejmě že má pravdu. Muž spáchal záhadnou sebevraždu, ale i to je pouze předehra k závratně rychlému a nebezpečnému běhu událostí. Něco vám řeknu: jsou dohody, které nezruší ani smrt

V tomto případě platí opačné schéma než u Hypnotizéra. U Hypnotizéra se napětí hezky stupňovalo, tady jsme vystaveni napětí a akci hned od začátku příběhu, které ovšem postupně uvadá. Líbilo se mi, že se konečně Joona víc předvedl a ukázal co dovede. Přesto politické machinace se zbraněmi nejsou nic pro mě. Hypnotizér mě bavil víc :)

Hodnocení

autor: Lars Kepler
název: Svědykně ohně
série: Detektiv Joona Linna

Anotace: Flora Hansenová se živí jako médium. Již celou řadu let přesvědčuje své okolí, že umí komunikovat s mrtvými. Postavila si na tom celou kariéru, a jak je to doopravdy s jejím talentem, ví jen ona sama. Jednoho letního večera sleduje zprávy a zaujme ji děsivá vražda, která se stala v ústavu pro psychicky narušené dívky. Flora se rozhodne, že zavolá na policii a oznámí, že kontaktovala ducha mrtvé dívky a může pomoci s případem. Vyšetřování brutální vraždy je vždy ošemetné a Joona Linna ví, že nemůže ponechat nic náhodě. Stejné noci, kdy dívka skonala, z ústavu uprchla jiná chovanka. Všichni ji popisují jako hodnou a tichou dívku. Protože z vyšetřování jednoznačně vyplývá, že vraždu spáchal někdo zevnitř ústavu, je i tato dívka v podezření. Pomůže Flora policii vraha dopadnout, nebo celé vyšetřování ještě více zkomplikuje?

Konečně Joona Linna v plné parádě! Mělo to spád, a nechyběla pořádná dávka napětí. Akce se hezky stupňuje a čtenáře vtahuje do děje stále víc a víc. Zatím nejlepší Keplerovka! :)

Hodnocení

autor: Jeffery Deaver
název: Pokoj smrti
série: Případy Lincolna Rhyma

Anotace: Robert Moreno, americký občan žijící v Jižní Americe, se stane na Bahamách obětí kulky profesionálního odstřelovače. Vraždu si objednala americká vláda na základě informace tajné služby, že Moreno připravuje teroristický útok. Ta informace byla ovšem mylná: Moreno chystal nevinný protest, nikoli útok.
Vyšetřováním alarmujícího případu jsou pověřeni Lincoln Rhyme a Amélie Sachsová. Zatímco Sachsová sleduje Morenovy stopy v New Yorku, Rhyme se navzdory svému postižení vydává na místo činu. Ocitá se tak v nebezpečné blízkosti odstřelovače - muže, který je zvyklý eliminovat jakékoli důkazy o svých činech. Včetně živých svědků, pochopitelně.
Postupně vycházejí najevo další znepokojivé okolnosti a Rhyme se Sachsovou zjišťují, že nic není takové, jak se jim zpočátku mohlo zdát. Podaří se jim dosáhnout spravedlnosti, aniž by za to museli zaplatit vlastním životem?

Politicky zaměřené knihy mě příliš nebaví, i když musím uznat, že tahle patří mezi ty lepší co jsem četla. Rhyme opět vařil z vody, byla zde absence jakýchkoliv důkazů a až zázračné odhalení. Řadím knihu mezi ty slabší ze série, protože Deaver to prostě umí líp. Ale i přesto se jedná o kvalitní detektivku, kterou si přečte každý Deaverův a především Rhymův fanoušek.

Hodnocení
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 sakay sakay | Web | 13. dubna 2017 v 11:52 | Reagovat

Deavera znám, bohužel jsem ale ještě nic nečetla, tak třeba začnu tímhle :)

A Kepler je suprovej... Mamka od něj četla spoustu knížek a chválila si je, já zatím jen právě Svědkyni ohně a taky se mi to líbilo :)) A to uspořádání do krátkých kapitol je úžasný, přečtu toho pak hrozně moc :D

2 Barb Barb | Web | 19. dubna 2017 v 16:52 | Reagovat

Tak ten pokoj smrti mě vážně zaujal. Já momentálně čtu Sbohem, ptáčku. Taky to zatím vypadá na vydařenou krimi knížku :-)

3 *Mushroom* *Mushroom* | Web | 20. dubna 2017 v 17:17 | Reagovat

Na Larse Keplera se také hrozně dlouho chystám - zalíbila se mi anotace Playgroundu, i když Svědkyně ohně koukám také nevypadá vůbec špatně! :-)
A od Deavera jsem také ještě nic nečetla, i když na něj celkem často narážím. Tak až dočtu ty tuny co mám doma, tak se možná nechám uchlácholit :-)

4 Domčí Domčí | Web | 22. dubna 2017 v 9:54 | Reagovat

[1]: Jestli budeš číst Deavera, a zrovna se ti zalíbila nějaká kniha ze série Lincolna Rhyma, určitě doporučuji, číst je popořadě :) když je budeš číst na přeskáčku, unikne ti spousta souvislostí. Navíc díly jsou psány tak, že jednotlivé postavy se s každou knihou vyvíjí, mění se vztahy a tak. Prostě je to podle mě lepší to číst postupně :)

5 Domčí Domčí | Web | 22. dubna 2017 v 9:56 | Reagovat

[3]: Playground mi zrovna přišla poštou :D a Svědkyně ohně byla vážně pecka :) ale zase, doporučuji číst Keplera popořadě :) je to série, a je tam taky spousta souvislostí nebo se zmiňují o nějakém případu z předchozí knihy, a ty bys tak nemusela být plně v obraze :)

- Deavera určitě doporučuji, jestli máš ráda pořádně zamotané detektivky :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.