Březen 2018

Signatura Miley Cyrus

31. března 2018 v 17:38 | Domčí |  Signatury

Chrámový komplex Karnak

30. března 2018 v 10:55 | Domčí |  Památky, hrobky, stavby

Chrámový komplex KARNAK

(fotografie a článek ze stránky http://egypt.vdetailech.cz)

Karnak je největším chrámovým komplexem v Egyptě, leží v oblasti starověkého Vesetu (Théb). Rozkládá se na ploše cca. 2000 akrů. Jeho nejstarší části pocházejí přibližně z období 2000 let př. n. l. (v té době zde stávaly menší svatyně, výstavba současného chrámu byla zahájena okolo roku 1500 př.n.l.), poslední přístavby jsou z období vlády prvních Ptolemaiovců. Na jeho výstavbě se podílela většina významných panovníků své doby. Právě svou rozlehlostí ale především i délkou výstavby se Karnak výrazně odlišuje od jiných chrámových komplexů Egypta.

Hlavní chrám v Karnaku byl zasvěcen Amonovi, který se stal v období 18. dynastie nejdůležitějším egyptským bohem. Jeho kult splynul s kultem slunečního boha Re a byl uctíván jako Amon-Re. Jeho posvátným zvířetem byl beran, zpodobovaný většinou jako beraní sfinga. Přístupovou cestu střeží sochy beranů. Podobnými sochami byla zdobena i cesta spojující Karnak s Luxorem (zdejší chrám byl také zasvěcen Amonovi).

Do Amonova chrámu se vstupuje sérií pylonů zbudovaných v různých obdobích. Nejstarší dva (IV. A V. pylon) nechal vystavět Tuthmosis I. Na prvním nádvoří byste neměli minout velkou sochu faraona Ramesse II.. Od jiných podobných soch se odlišuje tím, že faraon se zde nechal vyobrazit i se svou manželkou Nefertiti (královnám se jinak sochy netesaly).

Hlavní karnacký chrám je zajímavý především velkou sloupovou síní - Hypostylovou síní. Hala má rozlohu téměř 5000 m2, zdobí ji 134 mohutných sloupů v šestnácti řadách. Většina sloupů (122) vystavěných Setim I. je vysoká 10 m, prostřední sloupy vystavěné Ramessem II. dosahují výšky 21 m a mají průměr 3 m. Hlavice sloupů jsou tesány do podoby lotosu nebo papyru. Celý chrám má bohatou reliéfní výzdobu. Na dalším nádvoří stojí slavný obelisk královny Hatšepsut. Druhý obelisk bohužel v minulosti spadl a rozlomil se na několik dílů. Oba obelisky byly vytesány v lomech u Asuánu.

Hatšepsut byla velkou stavitelkou. V karnackém komplexu nechala zbudovat například také známou červenou svatyni (použita byla málo obvyklá červená žula). V červené svatyni byla uložena posvátná bárka Amona-Re. Hatšepsut přestavěla také chrámový okrsek Mut. Součástí výzdoby chrámu v Karnaku byl také "Karnacký královský seznam". Vznikl za vlády Thutmose III. a je jedním z prvních dochovaných seznamů panovníků. V současné době je vystaven v Louvru.

K chrámovému komplexu patří mimo hlavní Amonův chrám ještě chrámy dalších bohů - chrám Ptaha, Ipet, Chonsuův chrám a další svatyně. Důležitými, ale pro veřejnost většinou nepřístupnými součástmi chrámového komplexu jsou kromě okrsku Amona-Re ještě chrámové okrsky Mut a Montu.


Knihy

30. března 2018 v 10:25 | Domčí

hodnocení přečtených knih


to co se jinam nevešlo


Za zavřenými dveřmi - kniha, která ohromila svět

29. března 2018 v 10:09 | Domčí |  Knižní recenze

Za zavřenými dveřmi

B.A.Paris

Dokonalé manželství, nebo dokonalá lež? Páry, jako jsou Jack a Grace, musíte obdivovat, ať chcete nebo ne. On dobře vypadá a umí vydělat peníze, ona je elegantní a šarmantní. Skoro je vám líto, že se s ní nemůžete spřátelit a poznat ji o trochu víc. Oni dva jsou totiž pořád spolu. Taková láska! Pak si ale uvědomíte, že Grace nikdy nezvedne telefon, že nepřijímá žádná pozvání, pokud není pozván i její manžel. A jejich ložnice má zamřížované okno!

fotografie stažena z instagramu Nakladatelství Motto

Z autorčiny prvotiny se rychle stala kniha, která ohromila svět. Musím říct, že jsem četla hodně knih na toto téma a viděla i nespočet filmů a vždy mi přišlo, že to není ono. Vždy se jednalo o stejný vzorec. Ne příliš výrazná žena se zamiluje do dokonalého, šarmantního, bohaté gentlemana, který jí snese modré z nebe. Po několika měsících před ní samou láskou poklekne a požádá jí o ruku. První chvíle v manželství jsou idylické, ale později se dokonalý manžílek začne chovat podezřele, odměřeně, pravděpodobně si najde milenku a svou současnou ženu začne fyzicky týrat. Ve většině případů je to samozřejmě velmi vlivný muž, nejlépe právník či policista, který má všude spoustu známých. Jeho žena naopak nikoho nemá, jelikož kvůli manželovi přerušila veškeré kontakty jak s rodinou tak s přáteli. Ženě samozřejmě nikdo nevěří, jelikož její manžel je přeci milující člověk a chce pro ni jen to nejlepší. Týrana žena tak musí vzít osud do vlastních rukou.

I v této knize nalézáme podobný vzorec, ovšem i přes to mě tato kniha ohromila. V jiných knihách o tomto tématu se jednalo především o fyzické násilí, ovšem Za zavřenými dveřmi představuje nápor na psychiku jak hlavní hrdinky tak i čtenáře. Autorka střídá kapitoly z minulosti a z přítomnosti, ve kterých se postupně rýsuje hrůzný příběh. Do příběhu nám autorka zasazuje také Gracinu (hlavní postava) nemocnou sestřičku Millie, která i když se zdá, že moc věcí nechápe, naopak chápe až moc dobře. Grace je ochotná pro svou sestru udělat cokoliv, a tak se Millie stává předmětem Graciny odvahy a naděje.

Příběh i konec knihy je trochu předvídatelný, což mě ale vůbec nevadilo a na zážitku ze čtení mi to neubralo. Za mě tedy mohu určitě doporučit všem, kteří mají rádi thrillery a napětí.

V těchto dnech vychází autorce další kniha, která nese název V pasti lží. Já si ji určitě koupím a doufám, že bude alespoň tak dobrá jako její debut Za zavřenými dveřmi.

Hodnocení

Vědci otevřeli 2500 let starou rakev. Mysleli si, že je prázdná

28. března 2018 v 19:36 | Domčí |  Novinky
Zdravím,
jsem ráda, že Vám po delší době můžu přinést další článek o novém objevu egyptské mumie. Článek pochází ze stránky www.novinky.cz, odkaz na zprávu i s videem, kde můžete vidět odkrývání mumie naleznete pod článkem.
Příjemné čtení.

Australským vědcům se podařilo objevit pozůstatky 2500 let staré egyptské mumie. Mohlo by to podle nich vnést světlo do dalšího bádání o starověkém Egyptě, jelikož kompletní a nepoškozené mumie se podrobně nestudují. Zajímavostí je, že Sydneyská univerzita získala rakev s mumií před 150 lety, avšak dosud ji akademici pokládali za prázdnou. Po otevření víka tak nemohli uvěřit vlastním očím.

Ke zjištění, že rakev prázdná není, došlo náhodou. Zní to až příliš jednoduše, ale skutečně stačilo málo - sundat víko rakve. Stalo se tak až na konci minulého roku a nyní o objevu a dalším zkoumání s odkazem na australskou univerzitu informovala agentura Reuters.

Kněžka z roku 600 př. n. l.?
Odborníci zkoušejí pomocí nejnovějších technologií identifikovat silně poškozenou mumii, z jejíhož těla zůstalo v rakvi jen zhruba deset procent. Kromě tělesných ostatků a zbytků materiálů používaných při mumifikaci jako bandáže se v rakvi našlo rovněž více než sedm tisíc korálků z pohřebního šálu.

Podle hieroglyfů lze nález datovat zhruba do roku 600 před naším letopočtem. Rakev byla zhotovena pro ženu, která ve své době patrně působila jako kněžka zvaná Mer-Neit-ites.

Ovšem ostatky nemusejí nutně patřit tomu, komu byla rakev původně určena. Pokud si to zákazník přál, původní mumie bývaly starověkými obchodníky vyjímány z rakví a nahrazovány jinými."Kousek po kousku získáváme o člověku v rakvi stále více informací a doufáme, že mu jednoho dne budeme schopni vrátit důstojnost, kterou v dřívějších dobách ztratil," řekla podle serveru abc.net.au egyptoložka Connie Lordová. Definitivní určení totožnosti nicméně může zabrat měsíce i roky.

Nenapácháme více škod než vykradači hrobů
"Samotný fakt, že je mumie tak špatně zachovalá, nám paradoxně dává takřka jedinečnou příležitost," uvedl dle agentury Reuters Jamie Fraser, hlavní kurátor Nicholsonova muzea při Sydneyské univerzitě.

Obvykle totiž platí, že se mumie ponechávají nepoškozené a nepodrobují se fyzickému výzkumu, což samozřejmě limituje vědeckou práci.

Nyní se však podle Frasera můžeme podrobně zaměřit na patologii a z pozůstatků nalezených lidských nohou a kostí zjistit, čím se daná osoba živila, jakými trpěla nemocemi, zkrátka něco o jejím životním stylu v dané době.

Mumii v minulosti poškodili pravděpodobně vykradači hrobek. "Zde ale nemůžeme nadělat více škody, než udělali vykradači hrobů před námi. Můžeme naopak ostatky stabilizovat a řádným způsobem je zakonzervovat," poznamenal Fraser.

"Vykradač se zřejmě dostal dovnitř, kde se přehraboval, aby našel veškeré šperky a amulety," dodal.

V souvislosti s egyptskými mumiemi došlo nedávno k dalšímu pozoruhodnému odhalení. Výzkumníci v nich nalezli asi 5000 let staré tetování - může se tak jednat o nejstarší prvky tetování na světě.


Přečtené knihy za měsíc říjen 2017

11. března 2018 v 17:02 | Domčí |  Knižní recenze
autor: Dan Brown
název: Andělé a démoni
série: Robert Langdon

Anotace: V knize Andělé a démoni americký spisovatel Dan Brown poprvé představil postavu hardvardského symbologa Roberta Langdona, který se pak znovu objevuje ve světovém bestselleru Da Vinciho kód. Langdon je při návštěvě Evropy povolán k případu rituální vraždy, k jejímuž objasnění může přispět díky své znalosti v oboru kódů a šifrování a dějin tajných společností.

Můj komentář: Skvělá kniha, která je promyšlena do nejmenších detailů. Bavila mě víc než filmové zpracování, které se místy liší. I když Roberta Langdona si budu vždycky představovat jako Toma Hankse. Líbily se mi detailní popisy antihmoty a celkově vědeckých pasáží. Těším se jaká bude Šifra :)


autor: Sharon J. Bolton
název: Tak to je, tak to bude
série: Lacey Flint

Anotace: Ví to každý, ví to tedy i jedenáctiletý Barney: momentálně nejobávanější londýnský vrah brzy udeří znovu. Obětí bude další chlapec přibližně v jeho věku. Bezkrevné tělo bude nalezeno na břehu Temže. Vyšetřovatelé se nebudou mít čeho chytit, protože nenaleznou žádné stopy. Ze stejného důvodu nedokážou ani vydedukovat, kdy vrah udeří zas.
Barney je těmi vraždami posedlý. Kromě toho má ale další děsivé tajemství, které mu nedá spát. Dost na jednoho jedenáctiletého kluka... A tak se svěří sousedce Lacey Flintové, která se zotavuje z traumatického zážitku předchozího případu. Lacey nemá jediný rozumný důvod, proč do tohoto případu strkat nos. Zároveň ale nemá ani nejmenší šanci na to, aby dokázala zůstat stranou. Čas běží až příliš rychle, vrahova brutalita se stupňuje a Lacey s Barneym vědí, že stačí tak hrozivě málo, aby z toho všeho nevyšli živí...

Můj komentář: Asi nejlepší díl celé série. V předchozích dílech byly vždy části, které byly méně čtivé, tady jsem žádnou neobjevila. Opět pěkně propletený příběh, který udržuje čtenáře v napětí. Jediné co mě mrzelo, a trochu štvalo, bylo to, že autorka pořád ne a ne dát Joesburyho a Lacey dohromady. Myslím, že na to čeká snad každý, kdo čte tuhle sérii. Jinak doufám, že se brzy dočkáme dalšího dílu.


autor: Jussi-Adler-Olsen
název: Zabijáci
série: Carl Morck

Anotace: Na severu Dánska dojde k brutální vraždě; oběťmi jsou bratr a sestra. Policejní vyšetřování naznačuje, že mezi podezřelými je skupinka žáků místní internátní školy, kterou navštěvují děti nejbohatších Dánů. Jeden z žáků se po letech k činu skutečně dozná, je odsouzen a případ se zdá být vyřešen. Uplyne ovšem pár let a složka s případem přistane na stole komisaře Carla Mørcka z oddělení Q, zabývajícího se odloženými případy zvláštní důležitosti. Zprvu má za to, že jde o nějaký omyl, ale brzy mu dojde, že něco je velmi, velmi špatně. Spolu se svým asistentem Asadem a novým členem oddělení, mladou prostořekou Rose, se pouštějí do pátrání, které je provede všemi patry společnosti: od toho největšího chudáka na hlavním nádraží až po muže na vrcholu. Lov začíná.

Můj komentář: Mnohem lepší díl než Žena v kleci. Zajímavý příběh o školní smetánce, které, jak se zdá, projde úplně všechno. A k tomu jejich bývalá, trochu psychotická spolužačka, která touží po pomstě. Tato kniha má všechno, co by dobrá detektivka měla mít a jako bonus nabručeného Carla, kterého nejde nemilovat.


Návštěvnost 26.2.-4.3.2018

5. března 2018 v 8:41 | Domčí |  Statistiky

Návštěvnost za minulý týden (26.2. 2018 - 4.3. 2018):

Pondělí8
Úterý5
Středa7
Čtvrtek11
Pátek2
Sobota1
Neděle13
Celkem47

Co se událo od posledního článku v srpnu 2017?

4. března 2018 v 15:52 | Domčí |  Co je nového?
Asi si říkáte, proč tady od sprna nic nepřibylo. Kromě toho, že na mě přišla tvůrčí krize, se událo hodně věcí. Asi tak od začátku sprna, jsme se s přítelem dozvěděli, že se nám uvolnil byt, do kterého jsme se měli stěhovat. Začal obrovský kolotoč okolo rekonstrukce, a jak to tak bývá, nic nešlo podle plánu. Náš plán mít do měsíce hotovo tak úplně nevyšel a rekonstrukci jsme dodělali terpve na konci listopadu. Na začátku prosince jsme se po všech těch nervech konečně nastěhovali, a po pár týdnech i zabydleli. Kromě rekonstrukce a stěhování, jsem také od prosince změnila zaměstnání. Proto všechno muselo jít stranou.

Poslední dobou kromě víkendu nemám žádný volný čas, a proto jsem se blogu vůbec nevěnovala. Chtěla bych to samozřejmě změnit, čímž neslibuju, že tu každý den bude nějaký článek, ale alespoň o víkendu bych se blogu mohla na pár hodin věnovat.
Prvním velkým úkolem bylo vytvořit nový layout, čehož jsem se hodně obávala, protože jsem grafiku nedělala už hodně dlouho. Nakonec z toho něco kloudného vylezlo a já jsem ve finále s novým layoutem spokojená.


Doufám, že zbývajícím čtenářům, kteří sem věrně chodí, se nový layout líbí. Dále doufám, že mi prominete mou neaktivitu, snad se to brzy zlepší.

Budu ráda, když mi do komentářů napíšete nějaké nápady na články, které by Vás zajímaly, nebo nějaké návrhy na grafiku.

Díky za přečtení.