Novinky

Vědci otevřeli 2500 let starou rakev. Mysleli si, že je prázdná

28. března 2018 v 19:36 | Domčí
Zdravím,
jsem ráda, že Vám po delší době můžu přinést další článek o novém objevu egyptské mumie. Článek pochází ze stránky www.novinky.cz, odkaz na zprávu i s videem, kde můžete vidět odkrývání mumie naleznete pod článkem.
Příjemné čtení.

Australským vědcům se podařilo objevit pozůstatky 2500 let staré egyptské mumie. Mohlo by to podle nich vnést světlo do dalšího bádání o starověkém Egyptě, jelikož kompletní a nepoškozené mumie se podrobně nestudují. Zajímavostí je, že Sydneyská univerzita získala rakev s mumií před 150 lety, avšak dosud ji akademici pokládali za prázdnou. Po otevření víka tak nemohli uvěřit vlastním očím.

Ke zjištění, že rakev prázdná není, došlo náhodou. Zní to až příliš jednoduše, ale skutečně stačilo málo - sundat víko rakve. Stalo se tak až na konci minulého roku a nyní o objevu a dalším zkoumání s odkazem na australskou univerzitu informovala agentura Reuters.

Kněžka z roku 600 př. n. l.?
Odborníci zkoušejí pomocí nejnovějších technologií identifikovat silně poškozenou mumii, z jejíhož těla zůstalo v rakvi jen zhruba deset procent. Kromě tělesných ostatků a zbytků materiálů používaných při mumifikaci jako bandáže se v rakvi našlo rovněž více než sedm tisíc korálků z pohřebního šálu.

Podle hieroglyfů lze nález datovat zhruba do roku 600 před naším letopočtem. Rakev byla zhotovena pro ženu, která ve své době patrně působila jako kněžka zvaná Mer-Neit-ites.

Ovšem ostatky nemusejí nutně patřit tomu, komu byla rakev původně určena. Pokud si to zákazník přál, původní mumie bývaly starověkými obchodníky vyjímány z rakví a nahrazovány jinými."Kousek po kousku získáváme o člověku v rakvi stále více informací a doufáme, že mu jednoho dne budeme schopni vrátit důstojnost, kterou v dřívějších dobách ztratil," řekla podle serveru abc.net.au egyptoložka Connie Lordová. Definitivní určení totožnosti nicméně může zabrat měsíce i roky.

Nenapácháme více škod než vykradači hrobů
"Samotný fakt, že je mumie tak špatně zachovalá, nám paradoxně dává takřka jedinečnou příležitost," uvedl dle agentury Reuters Jamie Fraser, hlavní kurátor Nicholsonova muzea při Sydneyské univerzitě.

Obvykle totiž platí, že se mumie ponechávají nepoškozené a nepodrobují se fyzickému výzkumu, což samozřejmě limituje vědeckou práci.

Nyní se však podle Frasera můžeme podrobně zaměřit na patologii a z pozůstatků nalezených lidských nohou a kostí zjistit, čím se daná osoba živila, jakými trpěla nemocemi, zkrátka něco o jejím životním stylu v dané době.

Mumii v minulosti poškodili pravděpodobně vykradači hrobek. "Zde ale nemůžeme nadělat více škody, než udělali vykradači hrobů před námi. Můžeme naopak ostatky stabilizovat a řádným způsobem je zakonzervovat," poznamenal Fraser.

"Vykradač se zřejmě dostal dovnitř, kde se přehraboval, aby našel veškeré šperky a amulety," dodal.

V souvislosti s egyptskými mumiemi došlo nedávno k dalšímu pozoruhodnému odhalení. Výzkumníci v nich nalezli asi 5000 let staré tetování - může se tak jednat o nejstarší prvky tetování na světě.

Lidmi i bohy zapomenutá Síwa

10. srpna 2016 v 12:47 | Domčí
Autorem článku je Pavel Flegr, provozovatel webu www.stavekyegypt.net.

LIDMI I BOHY ZAPOMENUTÁ SÍWA

Síwa leží na okraji Velkého písečného moře a ačkoliv k ní podle mapy můžete dorazit několika cestami, jediná opravdu sjízdná vede přímo od Středozemního moře.

V 1. tisíciletí př.n.l. byla v Síwě postavena jedna z nejvýznamnějších svatyní starověkého světa, věštírna a chrám boha Amona. Amon zde byl uctíván v podobě Omfalu, dodnes nevysvětleného předmětu. Omfalos byl snad oválný, ozdobený sytě zeleným smaragdem. Zde, na jednom z nejodlehlejších míst světa, byla postavena věštírna a kněží v ní dosáhli takové autority, že byli srovnáváni s mnohem lépe přístupnějšími věštírnami v Persii, Lybii, ale hlavně s respektovanými Delfami.

Archeolog Klaus Kuhlmann z Německého archeologického institutu přišel s jedním z možných vysvětlení: sám se vždy divil tomu, proč v tak malém "hnízdě", kde ve starověku žilo maximálně 6 000 obyvatel, bylo postaveno tolik chrámů. Klaus Kuhlmann se domnívá, že obyvatelé Síwy, místní správa a guvernér byli profesionálními pašeráky, kteří za zády faraonů organizovali "obchod" z centrální Afriky. Obchodně zdatní Řekové již v VIII. století př. Kr. založili 300 km odtud město Kyréné, aby získali přístup k bohatství centrální Afriky. Sami ale nebyli schopni překonat Velké písečné moře. Faraonský stát si na dovážené zboží přirážel třisetprocentní clo, a proto přišli na tento geniální nápad. Se souhlasem místních zástupců státu zorganizovali nelegální cestu přes Síwu napříč pouští ke Středozemnímu moři, případně až do Kyréné. Za tuto službu Řekové v Síwě stavěli chrámy.

Chufuovy papyry na výstavě Egyptského muzea v Tahríru

24. července 2016 v 17:52 | Domčí
Autorem článku je Pavel Flegr, provozovatel webu www.stavekyegypt.net.
Od 14. července jsou na dvou výstavách v Egyptském muzeu v Tahríru ukázány papyry faraona Chufua a také repliky a knihy poskytnuté Ministerstvem pro památky. Papyry faraona Chufua byly objeveny v roce 2013 francouzsko-egyptskou misí vedenou francouzským egyptologem Pierrem Talletem a egyptským egyptologem Sayedem Mahfouzem. Výstava ukazuje každodenní život dělníků v tomto přístavu za vlády krále 4. dynastie Chufua.

Papyry faraona Chufua také ukazují, že dělníci z Wádí el-Jarfu spolupracovali na stavbě Velké pyramidy v Gíze, což naznačuje vysoce efektivní systém řízení za Chufuovy vlády.

Chufuovy papyry - nejstarší ukázky egyptského písma
Ministr pro památky Khaled El-Enany říká, že tyto papyry faraona Chufua jsou nejstaršími známými ukázkami egyptského písma. Jsou starší než papyry z El-Gebeleinu, které se datují na konec 4. dynastie a než papyry z Abúsíru, které se datují na konec 5. dynastie.

Vedoucí oddělení veděckých publikací na ministerstvu - Hussein Abdel-Bassir řekl, že jeden z papyrů, vztahující se ke střednímu úředníkovi Mererovi, který sloužil v týmu námořníků, je jedním z nejdůležitějších Chufuových papyrů. Na papyru je každodenní zpráva o práci posádky převážející vápencové kvádry z dolů v Turahu na východní břeh Nilu k Chufuově pyramidě na plošině v Gíze po Nilu a jeho kanálech.

Kurátorka muzea Sabah Abdel-Razek řekla, že většina papyrů faraona Chufua jsou evidenční dokumenty, které naznačují, že Chufu byl u moci 26 let. Tato informace je však v rozporu s dřívějšími odhady doby, po kterou byl faraónem. V průběhu výstavy papyrů v Egyptském muzeu bude v zadních prostorách muzea probíhat vůbec první výstava replik a knih vydaných ministerstvem.

Výkonný ředitel Oddělení výroby archeologických replik na ministerstvu - Amr El-Tibi vysvětluje, že během 15 výstavních dnů zde budou sochaři vyrábět hliněné a měděné repliky, aby ukázali návštěvníkům, jak staří Egypťané vyráběli svou keramiku.

Ministerstvo nabídne slevu 20% na všechny repliky, slevu 75% na všechny knihy vydané před rokem 2011 a slevu 20% na knihy vydané po roce 2011.


Výsledky skenování hrobky Tutanchamona budí vášně

1. června 2016 v 10:19 | Domčí

Za článek opět děkuji serveru www.starovekyegypypt.net.

Po měsících čekání, několika tiskových konferencích a velkých očekáváních obdrželi stoupenci hledání 2 dalších komor v Tutanchamonově hrobce informaci, kterou zřejmě nechtěli vědět. Vypadá to, že se vše zastavilo a pokračování je v nedohlednu.

Tisková konference pořádaná egyptským ministrem pro památky Mamdouhem el-Damaty 28.11.2015 v Luxoru odhalila výsledky třídenní operace skenování prostoru za zdmi Tutanchamonovy pohřební komory. Oficiální vyšetřování bylo navrženo pro otestování teorie archeologa Nicholase Reevese, že Tutanchamonova hrobka obsahuje 2 skryté komory a že jedna z nich je konečným místem odpočinku královny Nefertiti. Podle ministra ukázaly skeny, že "s 90% pravděpodobností něco za zdmi je".

Bude mít Nicholas Reeves smůlu?
Nový ministr pro památky Khaled El-Enany je nyní přesvědčený, že budoucí práce uvnitř hrobky budou možné po další debatě a dodatečném neinvazivním výzkumu. V průběhu konference v Káhiře věnované králi Tutanchamonovi a jeho slavné zlaté masce, řekl v oficiálním komentáři, že ministerstvo není proti žádnému vědeckému projektu a vědecké snahy nakonec odhalí pravdu. Skeny budou pokračovat, ale v žádném případě nebude proveden fyzický průzkum, dokud nebude na 100% jasné, že další komory existují.

Tato situace je poněkud překvapující, protože se zdá, že egyptský ministr turismu Hisham Zaazou v průběhu své návštěvy Španělska udělal chybu, když se prořekl, že zkoumaná skrytá komora v Tutanchamonově hrobce je "plná pokladů". Skeny z listopadu také napovídají, že za zdmi se nacházejí kovové a organické látky.

Vše se však zkomplikovalo v březnu, kdy druhý tým radarových techniků organizovaných National Geographic "provedl následný sken, aby zjistil, zda lze zopakovat Watanabeho výsledky. Nepodařilo se jim však objevit stejné prvky."

Více o Nicholasu Reevesovi a jeho teorii v celém článku.

Byl Mojžíš otcem Tutanchamona?

8. února 2016 v 11:44 | Domčí
Nedávno jsem narazila na zvláštní stránku paranormal.komis-site.eu, kde píše jeden mladý muž o záhádách a o tajemnu. Na stránce jsem objevila jeden velmi zajímavý článek, který pojednává o tom, jestli je Mojžíš a Achnaton jedna a ta samá osoba. Když jsem viděla první odstavem článku, řekla jsem si hloupost, ale když jsem text dočetla, musela jsem uznat, že existuje až příliš mnoho podobností v osudu a životě Achnatona a Mojžíše. Opravdu se nám někdo snaží utajit tak důležitý zlom v historii? Posuďte sami :)

Podle Bible byl Mojžíš starozákonní prorok a zakladatel židovského náboženství. Narodil se židovským rodičům v Egyptě, odkud později vyvedl předky izraelských kmenů, kteří pak vytvořili biblický Izrael. Egyptská verze Mojžíšova příběhu je však zcela jiná, a dosud nezveřejněný a utajený papyrus nalezený v Tutanchamónově hrobce hovoří o tom, že Mojžíš a egyptský faraon Achnaton by mohla být tatáž osoba.

Utajené papyrové svitky
Německý publicista Manfred Dimde, který patří mezi nejlepší znalce Nostradama tvrdí, že při prvním otevření Tutanchamónovy hrobky se v ní měli najít papyrové svitky, které pak beze stopy zmizely. Dimde se domnívá, že musely zmizet poté, co je přeložili angličtí egyptologové. Podle něj v nich narazili na odstavec, ve kterém měli být jmenováni předkové Tutanchamona, a šokující text vyvracel všechny doposud zažité historické představy. Ve svitcích se psalo o tom, že Mojžíš a Achnaton je tatáž osoba, z čehož vyplývalo, že Mojžíš byl vlastně otcem Tutanchamona. Kdo měl velký zájem o to, aby byly tyto papyrové svitky veřejnosti utajeny? A existují vůbec tyto svitky?

Za hrobkou Tutanchamona je možná dosud neobjevená hrobka královny - 2. část

28. listopadu 2015 v 11:49 | www.starovekyegypt.net

Autorem článku je Pavel Flegr, provozovatel webu www.stavekyegypt.net.

"Souhlasím s tím, že za stěnami hrobky Tutanchamanova KV 62 se pravědpodobně něco nachází," tvrdí Mamdouh al-Damaty. Domnívá se však, že pokud tam skutečně je někdo pochovaný, pak to může být nejpravděpodobněji Kija, kterou egyptologové považují za Tutanchamonovu matku.

Argumentuje přitom tím, že když se Tutanchamon přestěhoval z Amarny zpátky do Théb, nařídil přesunout hrob jeho matky do Údolí králů. A právě tato hrobka se o deset let později stala místem posledního odpočinku samotného Tutanchamona.

Není bez zajímavosti, že jedno víko vázy na kanopy se jménem Kiji se našlo v hrobce KV 55, kde byl pohřben Achnaton. Jenže pokud je Kija pochovaná v hrobce KV 62 (která byla poté upravena pro pohřeb Tutanchamona), proč je víko z jedné nádob v hrobkce Achnatona?

Nicholas Reeves sa domnívá, že hrobka KV 62 byla původně určena pro Nefertiti, která se proslavila i díky 3 300 roků staré bystě. Ta byla objevena v roce 1912 a v současnosti je vystavená v Berlíně.

Za hrobkou Tutanchamona je možná dosud neobjevená hrobka královny

25. listopadu 2015 v 8:49 | www.starovekyegypt.net

Autorem článku je Pavel Flegr, provozovatel webu www.stavekyegypt.net.
Egyptský ministr pro památky Mamdouh al-Damaty věří, že za Tutanchamonovou hrobkou jsou další komory. Není v nich ale pochovaná Nefertiti (nevlastní matka Tutanchamona), ale jiná královna.


Britský egyptolog Nicholas Reeves se společně s úředníky z Ministerstva památek zúčastnil průzkumu hrobky faraona Tutanchamona, který měl potvrdit nebo vyvrátit Reevesovu teorii. Doktor Reeves je přesvědčený, že za "falešnou" severní stěnou v Tutanchamonově hrobce je dosud neobjevená hrobka královny Nefertiti. Mamdouh el-Damaty sa ale domnívá, že by mohlo jít o vedlejší manželku faraona Achnatona - Kiju.

Uspořádání komplexu Slunečního kultu v chrámu Hatšepsut

30. srpna 2015 v 14:29 | starovekyegypt.net

Autorem článku je Pavel Flegr, provozovatel webu www.stavekyegypt.net.
Komplex Slunečního kultu v chrámu královny Hatšepsut v Dér el-Bahrí se skládá ze dvou hlavních místností: Noční sluneční kaple (vestibul) a nádvoří s oltářem. Tam najdeme také dvě malé přechodové místnosti. Jedna odděluje Noční sluneční kapli od nádvoří s oltářem a druhá odděluje Noční sluneční kapli od zbývající části horního nádvoří.

Nacházejí se zde také 3 malé výklenky - po jednom v západní a jižní stěně nádvoří s oltářem a třetí v severní stěně Noční sluneční kaple. Horní Anupova svatyně přiléhající k severní stěně nádvoří s oltářem očividně nebyla součástí základní části komplexu a přesná funkce této části chrámu zůstává k rozřešení.

Noční sluneční kaple
Noční sluneční kaple v komplexu Slunečního kultu byla zdobená znázorněními sluneční bárky se slunečním bohem na jeho noční cestě do podsvětí. Umístění Noční kaple ve východní části komplexu Slunečního kultu zdůrazňuje ideu znovuvzkříšení slunce na východním obzoru poté, co v noci cestovalo podsvětím. Z této kaple pochází také úplně první důkaz o textu nazývaném Král jako Sluneční kněz. Jedná se o významné teologické pojednání, které zdůrazňuje roli faraóna jako dědice a služebníka slunečního boha.

Hlavní božstvo uctívané v komplexu Slunečního kultu byl Amon-Re, ale důležité místo zaujímali také Re-Harachtej a Atum-Amon, kteří jsou třemi různými vzájemně se doplňujícími aspekty a formami slunečního boha. Obřady znázorněné na stěnách komplexu Slunečního kultu byly prováděny faraonem, což opět zdůrazňovalo jeho roli jako dědice slunečního boha. V případě Hatšepsut zde byl ještě další účel - legalizace jejího úřadu krále, když se prohlásila za ztělesněnou dceru samotného Amon-Rea.

Maják na ostrově Faru bude znovupostaven na původním místě

27. srpna 2015 v 13:24 | starovekyegypt.net

Autorem článku je Pavel Flegr, provozovatel webu www.stavekyegypt.net.
Maják na ostrově Faru, jeden ze sedmi starověkých divů světa, který byl velmi poničen třemi zemětřeseními, bude znovupostaven poblíž jeho původního místa.

Dr. Mostafa Amin, generální tajemník Nejvyšší rady pro památky, řekl pro Youm7 , že na jednání v minulém týdnu "schválili členové Stálého výboru egyptských starožitností starý projekt, předložený již dříve alexandrijským guvernorátem, jehož cílem je oživit maják."

Vysvětlil, že se členové výboru shodli na rekonstrukci majáku na pozemku, který se nachází jen několik metrů na jihozápad od původního umístění tohoto orientačního bodu. Dodal, že alexandrijskému guvernorátu byla ke konečnému schválení předložena komplexní studie.

Profesor řecko římské archeologie, Fathy Khourshid, řekl pro Cairo Post Tuesday, že Alexandrijský maják, známý také jako Maják na ostrově Faru, byl těžce poškozen v průběhu série zemětřesení, která zasáhly Alexandrii a Středozemní oblast mezi 3. a 12. stoletím.

Podle Khourshida "silné zemětřesení v roce 1303 způsobilo obrovské poškození monumentu a mamelucký sultán Al-Ašraf Kajtbáj pak v roce 1480 znovu použil ruiny tohoto monumentu pro postavení pevnosti (která v současnosti stále ještě stojí a nese jeho jméno) na původním místě majáku Faru, severozápadně od Alexandrie".

Khourshid řekl, že věž byla postavena řeckým architektem Sostratos z Knidu za účelem navigace námořníků do přístavu a byla dokončena a inaugurována za vlády Ptolemaia II. Filadelfa. "Původní stavba se skládala ze tří stupňů: dolní čtvercové sekce ve středu, střední osmiúhelníkovou sekcí a kruhovou sekcí na vrcholu," dodal. Vrchol stavby míval zrcadlo, které odráželo sluneční světlo ve dne, zatímco v noci byl zapálen oheň, aby vedl lodě, řekl Khourshid.


V roce 1994 byly odhaleny pozůstatky původní stavby na dně propadlé části alexandrijského východního přístavu. S odhadovanou výškou 130 metrů (420 stop) byla věž po mnoho století nejvyšší člověkem vytvořenou konstrukcí za zemi.

Egypt chystá nové hlavní město pro pět milionů lidí

10. května 2015 v 19:48 | Domčí
Egypt předvedl plány na výstavbu nové správní a hospodářské metropole. Ve městě, které by mělo do pěti až sedmi let vyrůst na území mezi současným hlavním městem Káhirou a Rudým mořem, prý vzniknou byty až pro pět milionů lidí. Přilákat by je měla mimo jiné nabídka 1,75 milionu pracovních míst.

Plán na výstavbu nové metropole odhalil Egypt 13.3.2015 oficiálně u příležitosti konání konference v Šarm aš-Šajchu, kde se sešli politici a investoři z celého světa. Promluvil zde mimo jiné i americký ministr zahraničí John Kerry.

Podle webové stránky projektu je cílem vytvořit "globální město s chytrou infrastrukturou pro budoucnost Egypta". Nové osídlení vznikne na území o rozloze 700 čtverečních kilometrů, což odpovídá zhruba velikosti Singapuru. Výhodou oproti Káhiře bude prý větší blízkost k Rudému moři jako důležité dopravní tepně. Do nové metropole by se měla přesunout také ministerstva, vládní agentury a velvyslanectví. V aglomeraci Káhiry nyní žije kolem 18 milionů lidí.
Podle BBC za projektem stojí společnost Capital City Partners, soukromý investiční fond vlastněný Muhammadem Alabbárem ze Spojených arabských emirátů. Developer Alabbár financoval mimo jiné také projekt nejvyššího mrakodrapu světa Burdž Chalífa v Dubaji. Celkové náklady na vznik nového hlavního města se odhadují na 45 miliard dolarů (1,1 bilionu korun).

Oživení egyptské ekonomiky se věnovala celá dnešní konference v letovisku Šarm aš-Šajch na jihu Sinajského poloostrova. Kromě nové egyptské metropole tu byly odhaleny desítky dalších projektů, které by měly do země přilákat investice ve výši miliard dolarů.

Saúdská Arábie, Kuvajt a Spojené Arabské emiráty přislíbily poslat do Egypta v příštích letech investice ve výši celkem 12 miliard dolarů (312 miliard korun).

Po svržení režimu prezidenta Husního Mubaraka během takzvaného arabského jara v roce 2011 klesly zahraniční investice z 13 miliard dolarů (339 miliard korun) ve finančním roce 2007/2008 na zhruba 2,2 miliardy dolarů (57,3 miliard korun). Růst egyptského hospodářství spadl ze sedmi na zhruba dvě procenta. Na finanční rok 2015/2016 předpovídá Mezinárodní měnový fond Egyptu růst asi 4,3 procenta.

Staregyptský horoskop: skutečnost či výmysl?

12. února 2015 v 13:04 | Domčí
Dnes je běžné, že na internetu kromě ,,obyčejných" horoskopů narazíte i na horoskopy mayské, vikingské, starořecké, čínské atd.

V kultuře starého Egypta byla astrologie považována za dar bohů. Jednotlivá znamení byla spojována s různými bohy a jejich vlastnostmi. K určitému božstvu bylo vždy přiřazeno i vymezené období roku. Znamení bohů bylo celkem jedenáct. Každé z nich mělo vlastní charakteristiku, která vycházela jednak z egyptské kultury a jednak z pozorování lidského chování.

Starý Egypt má pro své obdivovatele přímo magické kouzlo. Inspirují se jím malíři, architekti, filmoví tvůrci i módní návrháři. Je pravda, že hloubka poznání v této kultuře je přinejmenším pozoruhodná. Vyzkoušejte starý horoskop, kterému věřili tehdejší Egypťané. Třeba zjistíte, že lidská zkušenost překonává bariéru věků.

Amon Rea(30.leden - 1.březen)
Mut (2.březen - 3.duben)
Eset (4.duben - 6.květen)
Horus (7.květen - 8.červen)
Geb (9.červen - 12.červenec)
Sachmet(13.červenec - 14.srpen)
Toth (15.srpen - 16.září)
Sutech(17.září - 20.říjen)
Usir (21.říjen - 25.listopad)
Anubis(26.listopad - 28.prosinec)
Hathor(29.prosinec - 29.leden)

A jak to tedy s egyptských horoskopem opravdu je?

,,V textech jsem se nesetkal s tím, že by staří Egypťané předpovídali
budoucnost na základě znamení."

Toť odpověď zástupce ředitele egyptologického ústavu v Praze, PhDr. Břetislava Vachaly.

Egypt zakázal velkofilm Exodus. Podle cenzorů je moc sionistický

29. prosince 2014 v 16:10 | Domčí
Egypt zakázal velkofilm Exodus!

KÁHIRA -Egyptské úřady zakázaly promítání nového hollywoodského velkofilmu Exodus: Bohové a králové, který podle nich obsahuje historické nepřesnosti. Uvedla to stanice BBC. Historické drama, které v koprodukci Británie, USA a Španělska natočil režisér Ridley Scott, se ve čtvrtek začalo promítat i v České republice.


Celý článek!

Tutanchamonova skutečná podoba - krasavec? Kdepak!

26. prosince 2014 v 15:54 | Domčí
Tutanchamon nebyla žádný krasavec. Měl předkus, koňskou nohu a boky jako žena.

Podle majestátní pohřební maskyz tepaného zlata si lidé dlouhá léta Tutanchamona představovali jako nádherného mladíka a mocného faraona. Tuhle představu však nedávno zcela zbořila virtuální pitva, která prokázala pryvý opak.

Tvář nejproslulejšího egyptského faraona Tutanchamona hyzdil předkus a malý rozštěp horního patra. Levou nohu měl kratší než pravou a ještě k tomu vytočenou dovnitř, takže musel chodit o holi. S úzkými rameny a naopak širokými boky jeho postava nepůsobila zrovna mužně. Zkrátka s takovým zevnějškem by ženy nijak neoslnil, leda by jim oči zaslepilo faraónovo zlato a moc.
Spolu s virtuální pitvou, která čítala více než dva tisíce CT scanů, vědci rovněž provedli genetickou analýzu Tutanchamonovy rodiny a zdá se, že nalezli klíč k faraonovým četným vývojovým poruchám a tělesným postižením.
Více v celém článku.

Tutanchamon měl dvojčata (11. 12. 2008)

19. listopadu 2011 v 21:32 | _DominiQa_
Antropolog Robert Connolly z University of Liverpool je přesvědčen, že odhalil tajemství dvou mumií lidských plodů nalezených v hrobce faraona Tutanchamona. Oba mumifikované plody objevil v roce 1922 při otvírání Tutanchamonovy hrobky archeolog Howard Carter. Vědci se dlouho přeli o to, zda se jedná o Tutanchamonovy potomky. Connolly došel k závěru, že oba plody jsou dcery-dvojčata, jež Tutanchamon zplodil se svou mladičkou manželkou Anchesenpaaton. Menší plod se vyvíjel v těle matky asi pět měsíců.
Větší mohl přežít až do předčasného porodu, protože jeho vývoj trval sedm až devět měsíců. "Teorie o dvojčatech mnohem lépe odpovídá skutečnosti, že Tutanchamonova manželka byla těhotná pouze jednou," vysvětluje Connolly.

Za článek děkuji http://kemet.blog.cz/

Předobraz Indiana Jonese, vrchní správce památek Egypta Havás, dostal vyhazov

4. srpna 2011 v 17:52 | _DominiQa_

Sám si říkal Indiana Jones a nikdo mu tento titul nezpochybňoval. Tvrdil, že ještě předtím, než George Lucas vytvořil postavu Indiana Jonese, ptal se ho na několik detailů z jeho pohledu. Na počest svého tvrzení byl jen zřídka vídán bez typického klobouku. Zahí Havás vedl deset let egyptskou radu pro vykopávky a nechyběl u žádného většího objevu. Teď byl v rámci revoluce vyhozen.

USA vrátí Egyptu předměty z Tutanchamonova hrobu

4. srpna 2011 v 17:41 | _DominiQa_

Devatenáct artefaktů z hrobu egyptského faraona Tutanchamona se příští týden vrátí z Metropolitního muzea v New Yorku do Egypta. V sobotu to podle agentury AP oznámily egyptské úřady. Historické předměty byly ve sbírkách amerického muzea od roku 1948, na jejich vrácení se zástupci instituce dohodli s egyptskou vládou před rokem.

Z muzea v Káhiře zmizely vzácné sochy Tutanchamona (14.02.2011)

19. března 2011 v 13:59 | _DominiQa_
Šéf egyptské Nejvyšší rady pro památky Zahí Havás oznámil, že z káhirského Egyptského muzea odnesli zloději během protestů proti prezidentovi Mubarakovi osmnáct hodnotných předmětů včetně dvou vzácných soch faraona Tutanchamona a dalších asi sedmdesát předmětů poničili.
Egyptské muzeum leží na okraji káhirského náměstí Tahrír, které bylo středobodem protivládních protestů. Právě masových nepokojů, při kterých hořela i sousední centrála Mubarakovy vládnoucí strany, využilo 28. ledna několik zlodějů, kteří se po požárních schodech dostali na střechu muzea. Odtud se na lanech spustili do výstavní síně v nejvyšším patře.
Vyšetřovatelé v současné době vyslýchají desítky podezřelých, kteří byli několik dní po vloupání zadrženi.
Nejdůležitějším z ukradených objektů je vápencová socha stojícího faraona Achnatona, který drží obětní stolek. Achnaton je někdy označován jako kacířský král, protože se ve starověkém Egyptě pokusil zavést monoteismus. "Z uměleckého hlediska je to ten nejdůležitější (ukradený objekt). Králova pozice je unikátní a je to nádherný kus umění," řekl agentuře AP ředitel muzea.
Jedním z odcizených předmětů je i socha faraona Achnatona.Vedle Achnatonovy sochy chybí také pozlacená dřevěná socha jeho syna, Tutanchamona. Z další z jeho soch, která ho zobrazuje na lodi s harpunou, zbyla jen malá část. "Máme loď a nohy krále, ale chybí nám další části těla. Hledáme je všude," nechal se slyšet ředitel.
Dalšími z objektů, které během nepokojů zmizely, jsou například socha královny Nefertiti nebo 11 dřevěných pohřebních sošek urozeného Egypťana. Naštěstí v muzeu ale zůstala díla úplně nejcennější, včetně zlaté masky Tutanchamona. Do chráněné místnosti s těmito skvosty se totiž zloději nedostali.
Dnes Egyptské muzeum chrání armádní jednotky a odborníci pracují na vylepšení jeho bezpečnosti, zejména části stropu, který tvoří skleněné panely.

V Egyptě vykopali třímetrovou sochu faraona

8. října 2010 v 17:50 | _DominiQa_
Horní část vápencové dvojsochy starověkého faraona Amenhotepa III. odhalili egyptští archeologové v Luxoru. Panovník vládl Egyptu téměř před 3400 lety. V sobotu to oznámila agentura AP.

Horní část dvojsochy faraona Amenhotepa III., kterou odhalili archeologové v egyptském Luxoru.
Horní část dvojsochy faraona Amenhotepa III., kterou odhalili archeologové v egyptském Luxoru.

The Mummy 4: Rise of the Aztec

10. září 2010 v 17:32 | _DominiQa_
egypt888.blog.cz || DominiQa
Přemýšlel někdo z Vás nad čtvrtým dílem Mumie ? Já dosud ne, ale narazila jsem na pár informací. 

Čtvrtý díl Mumie nese název Rise of the Aztec, tedy Vzestup Aztéků by měl režírovat Rob Cohen, který režíroval i třetí díl Mumie s názvem Hrob dračího císaře. 
V hlavních rolích budou samozřejmě již známí herci jako Brendan Fraser, John Hannah a Maria Bello. Čtvrtý díl by měl vyjít někdy tohoto 2010, přesné datum není známo. 

Mám tu pár fotek oficiálních posterů:


imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com

Senzační objev v Egyptě. Archeologové nalezli 57 hrobek s mumiemi (23. května 2010)

16. srpna 2010 v 15:38 | _DominiQa_
KÁHIRA - Egyptští archeologové objevili asi 100 kilometrů jižně od Káhiry 57 starověkých egyptských hrobek. Mnohé z nich obsahují malovaný dřevěný sarkofág, v němž je uložena mumie. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na egyptské úřady. Nejvyšší rada pro památky v Egyptě uvedla, že nejstarší hrobky pocházejí z doby kolem roku 2750 př. n. l. Dvanáct hrobů patří do 18. dynastie, která vládla Egyptu ve druhém tisíciletí př. n. l. Rada uvedla, že tento objev vrhá nové světlo na starověké egyptské náboženství. Generální tajemník rady Zahí Havás oznámil, že mumie jsou pokryty lněným plátnem zdobeným náboženskými texty z Egyptské knihy mrtvých a scénami se starověkými egyptskými božstvy. Hrobky byly nalezeny v Lahúnu u oázy Fajún asi 100 kilometrů jižně od Káhiry. Loni bylo v této oblasti objeveno celkem 53 kamenných hrobek z různých období starověkého Egypta.

Nefertiti je v Německu legálně, její návrat do Egypta se nechystá

16. srpna 2010 v 15:33 | _DominiQa_
 KÁHIRA - Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle dnes v Káhiře prohlásil, že busta staroegyptské královny Nefertiti je v německém muzeu legálně. Podle agentury AP tak odmítl egyptský požadavek na její vrácení. Společně se svým egyptským protějškem Ahmadem Abúlem Ghajtem ale Westerwelle vyzval k uklidnění sporů o památku, které by podle nich neměly poškodit vzájemné vztahy obou zemí. Westerwelle také podotkl, že přesun busty do Egypta, byť i jen v rámci zapůjčení, by mohl umělecké dílo nenávratně poškodit. Zamezení jakémukoli přesunu busty je podle něj "v zájmu ochrany kulturního dědictví lidstva". Egypt tvrdí, že bustu Nefertiti propašoval počátkem 20. století do ciziny německý archeolog. Nadace Pruské kulturní dědictví ale uvádí, že vývoz památky, která je nyní ve sbírkách berlínského Nového muzea, byl legální.

V Egyptě se platilo pivními džbány (7. března 2009)

16. srpna 2010 v 15:31 | _DominiQa_
Zkoumání keramiky ukázalo, jak fungovala ekonomika, popisuje v nové knize český egyptolog Miroslav Bárta
Co bylo podstatné pro fungování staroegyptské ekonomiky? Byl jejím základem jen jednoduchý směnný obchod a redistribuční systém centrálně řízený hlavním městem? Nebo existovaly další principy, které by umožňovaly sofistikovanější transakce?
Odpověď na tuto otázku jsem začal hledat již krátce po svém prvním příletu do Egypta na podzim roku1991. Měl jsem zpracovávat keramiku pocházející z jižní části abúsírské koncese a objevenou v osmdesátých letech během zkoumání pyramidového komplexu panovníka Raneferefa z druhé poloviny 5. dynastie.
Při výzkumu keramiky se postupně rýsovala nová cesta, která nakonec vedla k detailnějšímu studiustaroegyptské ekonomiky a celé společnosti.

Třídění keramiky z košů Krátce po příjezdu do Abúsíru jsem zůstal poblíž Neferirkareovy pyramidy a můj úkol se zdál zdánlivě jednoduchý: zpracovat desítky košíků s keramickými střepy a tu a tam zachovanou nádobou. Po několika týdnech usilovného třídění keramických tvarů se mi podařilo dosáhnout jistého pokroku, takže bylo jasné, že různé prostory uvnitř chrámu panovníka bude možno charakterizovat podle četnosti výskytu jednotlivých keramických nádob, respektive podle jejich tvarů. Zároveň se zdálo, že výroba této keramiky se neřídila pouze technologickými zákonitostmi a dobovými estetickými a funkčními požadavky, ale že obsahovala mnohem komplikovanější poselství.

Jeden z problémů, který přetrvával, představovaly dvě velké skupiny dochovaných nádob, jež v egyptologii nazýváme pivní džbány (přestože se džbánům vůbec nepodobají a už vůbec nemají ucha) a které původně obsahovaly pivo. Mají protáhlý vejčitý tvar se špičatou podstavou, aby je bylo možno v písku postavit. Dvě skupiny nádob se lišily velikostí, ale každá byla homogenní.
Otázkou zůstávalo proč. Odpověď poskytly pivní džbány pocházející z Kaaperovy mastaby, kterou jsme tehdy rovněž zkoumali. Tam se našly desítky zachovaných, naprosto stejných pivních džbánů datovaných do jednoho, historicky poměrně krátkého časového úseku. Měli jsme tedy k dispozici tři homogenní a navzájem výrazně odlišné soubory džbánů. Měření jejich objemů ukázalo, že jednotlivé skupiny nádob se v tomto ohledu významně lišily, v rámci daného souboru však byly prakticky konstantní.

Potápěči našli v moři palác královny Kleopatry

4. června 2010 v 19:46 | _DominiQa_
Potápěči a podvodní archeologové objevili pod hladinou moře nedaleko pobřeží egyptského města Alexandrie ruiny komplexu paláce a chrámu egyptské královny Kleopatry (69-30 př.n.l.). Stavby z vápencových bloků pod hladinu před více než 1600 lety smetlo zemětřesení a tsunami. Napsala to agentura AP.Potápěči mezinárodního archeologického týmu mezi ruinami objeveného chrámu

Kleopatřiny poklady ze dna moře jedou poprvé do světa

4. června 2010 v 19:45 | _DominiQa_
Poprvé od objevení Kleopatřina paláce, který před 1600 sty lety zničilo zemětřesení a vlna tsunami, budou mimo Egypt vystaveny tam nalezené poklady.

Nálezy vyzvednuté z hlubin u egyptského pobřeží budou vystaveny od 5. června do 2. ledna příštího roku ve Franklinově institutu ve Filadelfii na výstavě nazvané Kleopatra: Pátrání po poslední královně Egypta. Výstava bude poté hostovat i v dalších severoamerických městech.
Potápěči a archeologové objevili ruiny paláce v moři u egyptské Alexandrie v roce 1996.
"Všechno zůstalo netknuto od okamžiku, kdy se komplex potopil," prohlásil člen archeologického týmu Ašraf Abdal-Raúf.

Mezi exponáty bude patřit i kamenná hlava, o které se odborníci domnívají, že jde o Caesariona, syna Kleopatry a jejího milence císaře Gaia Julia Caesara. 
K dalším patří dovezená keramika, soška faraona, rituální nádoby či amulety velikosti lidského nehtu.
Kleopatra (69-31 př. n. l.) pocházela z řecko-egyptské dynastie Ptolemaiovců. Caesar ji učinil královnou a podlehl jí i jeho nástupce Marcus Antonius. Roku 31 př. n. l. byli Antonius s Kleopatrou poraženi a spáchali sebevraždu.

V Egyptě objeveno 57 starověkých egyptských hrobek s mumiemi

25. května 2010 v 15:22 | _DominiQa_
Egyptští archeologové objevili asi 100 kilometrů jižně od Káhiry 57 starověkých egyptských hrobek. Mnohé z nich obsahují malovaný dřevěný sarkofág, v němž je uložena mumie. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na egyptské úřady.

Vzácné mumie objevili egyptští archeologové.
 
 

Reklama