Ostatní knižní články

The Courtship Book Tag

1. května 2017 v 14:44 | Domčí
1. fáze - PRVNÍ PŘITAŽLIVOST
(kniha, kterou sis koupila kvůli krásné obálce)
Jsem trochu povrchní čtenář, protože obálka je pro mě hodně důležitá. Knihu, u které se mi nelíbí obálka, si většinou nekoupím. Opravdu krásnou obálku má kniha Nejdražší dcera od Elisabeth Littleové. O příběhu už tak kladně hovořit nelze.


2. fáze - PRVNÍ DOJEM
(kniha, která tě dostala svou anotací)
V tomto bodě to bude knížka Naslouchač od české autorky Petry Stehlíkové. Jelikož čtu převážně detektivky a thrillery, nikdy by mě nenapadlo, že mě právě anotace u téhle fantasy knihy tolik zaujme.


3. fáze - SLADKÉ ŘEČI
(kniha, která tě dostala díky stylu, kterým je napsaná)
Jednoznačně Sestra od Rosamunde Luptonové. Bea v duchu rozmlouvá se svou zemřelou sestrou Tess, a přitom se pouští do pátrání po jejím vrahovi. Na mě příběh působil tak, jakoby Bea rozmlouvala se mnou - připadala jsem si naprosto vtažená do děje.


4. fáze - PRVNÍ RANDE
(první díl série, který tě přiměl pořídit si zbytek)
První díl série s detektivem Joonou Linou Hypnotizér. Knihu jsem dostala k vánocům a řekla jsem si, že si další díl koupím až potom, co se přesvědčím, že mě první díl bude bavit. Jindy kupuji rovnou celou sérii a až pak se pouštím do čtení.


5. fáze - POZDNÍ NOČNÍ HOVORY
(kniha, která tě přiměla zůstat vzhůru)
Kniha Pět od Ursuli Poznanski byla jedna z těch, kterou jsem četla dlouho do noci, až jsem ztratila pojem o čase.


6. fáze - VŽDYCKY V MÉ MYSLI
(kniha, o které jsi nemohla přestat přemýšlet)
Nedávno jsem přečetla knihu Sirotek č. 8, která mě opravdu donutila přemýšlet. Je to kniha s židovskou tématikou a navíc podle skutečné události. Mě tahle tématika vždycky zajímala, a vždycky mi na mysl kladla spoustu otázek.


7. fáze - FYZICKÉ SBLÍŽENÍ
(kniha, která tě zaujala tím, jaká je naomak)
Pro tuhle fázi jsem zvolila knížku, kterou bych si pravděpodobně nekoupila, kdyby mě nezaujala právě tím jaká je naomak. Kniha se jmenuje Strach a autorek je slovenský spisovatel Josef Karika. Liší se od klasických obálek tím, že jeji obálka je z tvrdšího a vroubkovaného papíru. Zaujala mě hned, jak jsem jí vzala do rukou a prsty přejela po hřbetu.


8. fáze - SETKÁNÍ S RODIČI
(kniha, kterou bys doporučila rodině nebo známým)
Nemám ve svém okolí příliš vášnivé čtenáře, proto tenhle bod nechám prázdný :)


9. fáze - PŘEMÝŠLENÍ NAD BUDOUCNOSTÍ
(kniha nebo série, u které jsi si jistá, že ji budeš číst ještě mnohokrát)
Myslím, že ke své oblíbené sérii s Lincolnem Rhymem od autora Jefferyho Deavera se za život dostanu ještě mockrát.

Čtecí návyky

5. dubna 2017 v 14:13 | Domčí
Brouzdala jsem opět po internetu a po youtube, kde sleduji několik booktuberů, a našla jsem u nich tag Čtecí návyky. Tak mě napadlo se podívat na svoje čtecí návyky :) Budu ráda, když mi napíšete do komentářů i ty vaše :)

1. Máš doma místo na čtení?
Přímo speciální místo na čtení nemám, čtu nejčastěji v posteli, nebo v obýváku na gauči. Ale dokážu číst prakticky všude :)

2. Založka, nebo kousek papíru, který se válí poblíž?
Jako vážně?

3. Můžeš prostě jen tak přestat číst, nebo nejprve dočteš kapitolu?
Jsem ten typ člověka, co musí vždycky dočíst kapitolu. Maximálně když jsem třeba v autobuse a musím zrovna přestat číst, tak knihu zaklapnu tam, kde jsem skončila, ale dělám to nerada.

4. Jíš nebo piješ během čtení?
Ano, ale dávám si pozor abych knihy nepolila nebo neumazala.

5. Posloucháš u čtení hudbu nebo televizi?
Ne a ne! Nedokážu se na čtení soustředit. Mám pak tendenci vnímat jen televizi nebo si v hlavě přeříkávat text nějaké písničky.

6. Čteš vždy pouze jednu knihu nebo několik naráz?
Většinou čtu pouze jednu knihu. Mám strach, že kdybych četla víc knih najednou, tak by se mi příběhy pletly :) Ale je pravda, že jsem četla i více knih najednou, většinou ty další byly nějaké oddechové, jako třeba Narnie. Prostě nenáročné čtení :)

7. Preferuješ čtení doma nebo čteš kdekoliv?
Čtu v podstatě kdekoliv. Doma, v autobuse, v parku, v kavárně, na záchodě atd.. Když je venku hezky, tak nejraději čtu venku, třeba na naší zahrádce :)

8. Čteš nahlas nebo jen ve své mysli?
Je pro mě příjemnější a i rychlejší čtení v mysli. Četla jsem nahlas snad jen ve škole z čítanky :D

9. Čteš některé pasáže dopředu nebo dokonce přeskakuješ kapitoly?
Kapitoly nikdy nepřeskakuju. I když jsou sebenudnější, raději se přes ně prokoušu, než abych je vynechala. Připadala bych si, jako bych knihu nepřečetla celou. Ale mám jeden zlozvyk, kdy při čtení skočím na konec stránky kterou právě čtu, abych věděla co tam bude dál, a pak se zase vrátím na začátek :D Je to divný a špatný zvyk, ale nějak se ho nemůžu zbavit.

10. Lámeš hřbet nebo se je snažíš uchovat jako nový?
Hřbety nelámu, ale někdy se tomu nedá zabránit, jako například u některých paperbackových vydání.

11. Píšeš do knih?
Ne, v zásadě ne. Psala jsem maximálně do učebnic ve škole, ale nedokážu si představit psát do knih jako takových :)

Filmy, o kterých jste nevěděli, že mají knižní předlohu

19. března 2017 v 18:48 | Domčí
Nedávno jsem přemýšlela, o jaký článek bych se s vámi mohla zas podělit. A v tom mě napadlo, podívat se na zoubek několika legendárním filmům, které jsou natočené podle knížek. Doufám, že vás článek bude bavit a budu ráda, když mi napíšete nějaké další filmy, které mají knižní předlohy, a o kterých moc lidí neví :)

1. Jurský park
Pravděpodobně všichni z vás viděli či alespoň slyšeli o filmu Jurský park. Ale málokdo už ví, že byl natočen podle knižní předlohy. Knihu má na svědomí americký spisovatel Michael Crichton. Kniha byla vydaná v roce 1990 a hned 3 roky na to, pod režií Stevena Spielberga vyšel stejnojmenný film. Samozřejmě i druhý díl, který nese název Ztracený svět se dočkal svého filmového zpracování, dokonce ve stejném roce jako vyšla kniha.


2. Planeta opic
Stejně jako Jurský park je Planeta opic jedním z průlomových filmů všech dob. Dostala se do podvědomí milionům diváků po celém světě. Ovšem přiznejte si, věděli jste, že je natočená opět podle knižní předlohy? Knihu napsal v roce 1963 francouzský spisovatel Pierre Boulle. O pět let později se na filmových plátnech objevil stejnojmenný snímek z díla amerického režiséra Franklina J. Schaffnera.


3. Čelisti
I když patříte mezi příslušníky mladších generací, určitě znáte film Čelisti. Možná vám rodiče zakazovali se na něj jako malí dívat - alespoň mně jo. Ale věděli jste, že Čelisti nezvnikly jako výplod fantazie filmových tvůrců, ale díky americkému reportérovi Peteru Benchleymu? Ten v roce 1974 vydal svůj první román Čelisti, po němž následovala řada dalších bestselerrů jako Hlubina, Bestie, Bílý žralok a Ostrov. Tři jeho romány byly zfilmovány. Filmové zpracování Čelistí vyšlo v roce 1975, opět pod režií Stevena Spielberga.


Ale aby nezůstalo jen u samých klasik...

4. Světová válka Z
V roce 2013 se v kinech objevil film Světová válka Z v hlavní roli s Bradem Pittem. Film vypráví o tom, jak se po celém světě rozhostila virová epidemie, která mění lidi v agresivní jedince, kteří napadají ty prozatím zdravé. Jednoduše řečeno, svět ovládají zombíci. Ale pravděpodobně nikdo z nás - ani já - netušil, že se jedna o filmové zpracování knihy z pera amerického autora Maxe Brookse, vydané v roce 2006.

Knižní série, které jsem nečetla

10. března 2017 v 11:11 | Domčí
Nedávno jsem na sakayině blogu objevila článek, který mě svým obsahem opravdu zaujal - a to "populární knižní série, které jsem nečetla". Ten nápad se mi natolik zalíbíl, že jsem se rozhodla podívat se na moje nepřečtené série. Tímto sakay děkuji za nápad, a doufám, že nevadí, že jsem si ho vypůjčila :)

Hra o trůny / Game of Thrones

Převážná většina lidí, co znám, sleduje seriál Hra o trůny. Ani já nejsem vyjímkou, ale přesto mě knižní série tohoto fantasy příběhu minula. Seriál mám opravdu ráda, a netrpělivě čekám na další sérii, a musím přiznat, že jsem častokrát i přemýšlela o přečtení knih. Nicméně patřím k těm, ktěří si raději nejdříve přečtou knihu a pak až shlédnou film/seriál, tudíž mám trochu obavy, že by se mi knižní série nemusela tolik líbit. Ale upřímně jsem neustále na vážkách. Možná, že až bude konec seriálu, tak se s nějakým časovým odstupem na knihy podívám :)

Harry Potter

Určitě se tu najde mnoho fanoušků Harryho Pottera. I já mezi ně patřím, ovšem u mě "být fanouškem" v tomto případě znamená, že když dávají Harryho Pottera v televizi, tak nepřepnu kanál :D Filmy mám hrozně ráda, dokonce je mám ještě na kazetách v originálních vydáních. Nicméně knižní série mě opět minula. Když jsem byla menší, tak jsem se mnohokrát dívala v knihovně na jednotlivé díly, ovšem tehdy mě asi odradila tloušťka knih. Teď když tak nad tím přemýšlím, tak někde uvnitř sebe vím, že bych si ty knihy přečíst chtěla, ale ještě asi nepřišel ten správný okamžik. Opět uvidíme co přinese čas :)

Twilight sága


Když jsem asi tak v 7. třídě náhodou objedvila na uložtu film Stmívání, okamžitě jsem se do něj zamilovala. Pouštěla jsem si ho pořád dokola, a neustále jsem o něm mluvila. Dokonce jsem byla spoluadminem na blogu právě o této sáze. Až později jsem zjistila, že existují i knižní předlohy. Samozřejmě jsem je okamžitě musela mít! Maminka mi je tedy koupila k narozeninám se slovy: "A doufám, že to budeš číst". Tehdy jsem jí ujistila, že to určitě přečtu. No, bohužel. Filmy se mi líbily, ale mám za to, že jsem ještě neviděla 2. část Rozbřesku. Věřím, že i knihy jsou určitě moc čtivé, ale mě časem nadšení z této ságy přešlo, a na knihy se nedostalo.

Škola noci

Celá série Škola noci mi již několik let leží v knihovně. Když jsem si koupila první díl, myslela jsem si, že to bude také zároveň poslední díl, a že se k přečtení časem dostanu. Nakonec z toho vyšlo 12 knih, které jsem sice poctivě koupila, bohužel k přečtení jsem se nedostala. Ovlivnil mě i názor starší kamarádky, která sérii četla a přišlo jí to strašně zdlouhavé. Možná, že až mi dojdou dobré knihy - mé oblíbené detektivky, tak se k přečtení přeci jen dostanu :)

Padesát odstínů

Asi ve druháku na střední přišlo několik spolužaček s tím, že čtou naprosto dokonalou knížku. Byla jsem moc zvědavá co asi tak holky nečtenářky můžou číst. Potom jsem je často vídala, jak sedí na lavičce s knížkou Padesát odstínů šedi v ruce. Neustále básnily o tom jak je to hrozně rajcovní čtení a že jsou z toho celé paf. No.. Když pak vyšel stejnojmenný film, měla jsem na něj už nějak předem averzi. Do teď jsem ho neviděla a knihy nečetla. Viděla jsem akorát parodii Padeást odstínů černé, u které jsem se zasmála. Toto je asi jediná série, ke které se nikdy nedostanu :)

3 knihy, které jsem milovala v dětství

6. března 2017 v 15:20 | Domčí
Po menší pauze jsem opět tady. Omlouvám se, že tu zhruba od února skoro nic nepřibylo, bohužel jsem neměla čas ani náladu. Svůj volný čas jsem trávila jak jinak než čtením, takže se určitě můžete těšit na nové recenze.

Dneska vám přináším článek, který jsem rozepsala už někdy před 3 týdny, ale z nějakého důvodu jsem ho až do teď nezveřejnila. Rozhodla jsem se trochu si zavzpomínat na dětství a připomenout si moje nejoblíbenější pohádkové knížky, které obohatily moje dětská léta.

Určitě budu ráda, když mi napíšete, které knížky jste měli v dětství rádi vy :)

DINOSAURUS

První knížka, kterou jsem vybrala, je Dinosaurus. Knížku jsem dostala k Vánocům asi před 10 lety a během dětství jsem jí četla nesčetněkrát. Tato knížka byla napsaná až po vydání stejnojmenného filmu v roce 2000. Knížka je ilustrovaná fotografiemi z filmu, takže při čtení si připadáte jako když se díváte na plátno a prožíváte dinosauří příběh.

Knížka vypráví příběh dinosaura Aladara, který se ještě jako nevylíhlé vejce dostal do rodiny lemurů, kteří se ho ujali a vychovali ho jako vlastního. Jejich nádherný ostrov je ale zničen pádem meteoritů. Aladarovi a několika lemurům se podaří z ostrova uniknout a zachránit si život. Na pevnině se přidávají ke skupině dinosaurů, kteří podnikají dlouhou a náročnou cestu k napajedlu. Čeká na ně řada veselých ale i dramatických dobrodružství.

Často se ocitají ve velmi nebezpečných situacích, jako když musí čelit hladovým predárotům. Aladarova odvaha, originální způsob řešení problémů a soucit se slabými se stanou světlem, které v temnotě katastrofy ukáže dinosaurům cestu k přežití.

Musím říct, že jako malá jsem milovala jak knížku tak film, a četla jsem ji pořád dokola.


Nejoblíbenější pohádky

Tohle byla jedna z knížek, kterou jsem neměla doma ale u babičky. A vždycky když jsem šla k babičce na návštěvu nebo jsem u ní třeba přespávala, jsem se zavírala u ní v ložnici a četla si ty nejkrásnější pohádky.

Jmenuje se Nejoblíbenější pohádky a jedná se o sbírku pohádek z produkce Walt Disney. Obsahuje pohádky jako například Pinocchio, Pocahontas, Malá mořská víla, Dumbo, Kráska a zvíře, 101 dalmatinů, Lví král a další.

Mojí nejoblíbenější pohádkou, jak knižní, tak filmovou byla a je Kráska a zvíře nebo Malá mořská víla. Moc se těším na filmové zpracování Krásky a zvíře v hlavní roli s Emmou Watson.

Knížka je krásně ilustrovaná obrázky podle filmových verzí.


Pohádky bratří Grimmů

Poslední knížkou, kterou jsem vybrala, je sbírka pohádek od nejslavnějších německých pohádkářů bratří Grimmů - Jacoba a Wilhelma.

Mezi nejznámější pohádky, které obohatily naše dětství, bezpochyby patří například Popelka, Sněhurka, O Červené Karkulce, Kocour v botách, Perníková chaloupka, Hrnečku, vař! apod. Tato knížka obsahuje ale i ty méně známe pohádky jako například Sedmikráska a lev, Pištihnátek, Bráška Darebák, Zlatá husa a další.

Knižku jsem dostala od mamky, mám dojem, že taky k některým Vánocům. Pohádky od bratří Grimmů mám hrozně ráda, navíc v této knize jsou i krásné ilustrace z jednotlivých pohádek.


Čtenářská výzva 2017

5. ledna 2017 v 0:00 | Domčí

Na databázi knih se každoročně objevuje taková challenge zvaná Čtenářská výzva. Jde vlastně o to, že správci z databáze zveřejní dvacet témat/zadání knih, které byste za tento rok měli přečíst. A jelikož jsem - jak víte - vášnivá čtenářka, nemůžu si výzvu pro tento rok nechat ujít. Výzvu z loňského roku jsem splnila asi jen na 55%, ale ne z toho důvodu, že bych málo četla, spíš zadána témata mě úplně neoslovila. V letošní výzvě je také několik témat, se kterými si zatím nevím rady a nemůžu se rozhodnout kterou knížku zvolím.

Ale napadlo mě, že bych sem mohla daná témata vypsat, a postupně doplňovat přečtené knihy a třeba někoho inspirovat. Budu určitě ráda, když mi poradíte nějakou knihu, která by zadání splňovala. Ještě víc budu ráda, když se někdo do výzvy zapojí taky, a bude mě informovat o svých pokrocích :)

1. Kniha, která je starší než čtenář
- přečteno: C.S.Lewis - Čarodějův synovec

2. kniha, která je autorovou prvotinou
- přečteno: R. Lupton - Sestra

3. kniha, která má na Databázi méně než 500 hodnocení
- přečteno: F. Kearney - Ty, já a ti druzí

4. kniha odehrávající se v budoucnosti

5. kniha od severského autora
- přečteno: L. Kepler - Hypnotizér

6. kniha, jejíž děj se odehrává v Praze
- plánuji: L. Fuks - Spalovač mrtvol

7. kniha od držitele Pulitzerovy ceny
- plánuji: A. Doerr - Jsou světla, která nevidíme

8. oblíbená kniha rodičů, prarodičů

9. kniha, odehrávající se na ostrově
- plánuji: W. Golding - Pán much

10. kniha psaná formou deníku

11. kniha od autora ze sousedícího státu

12. kniha od autora z žebříčku 100 nejoblíbenějších autorů
- přečteno: J. Deaver - rozbité okno

13. kniha poprvé vydaná v roce 2017 (zcela nová kniha)

14. kniha od českého autora
- přečteno: P. Stehlíková - Naslouchač

15. kniha se zvířetem v názvu
- přečteno: C.S.Lewis - Lev, čarodějnice a skříň

16. darovaná kniha
- přečteno: J. Deaver - Hořící drát

17. kniha, která má jednoslovný název
- přečteno: T.R.Smith - Farma

18. kniha s jménem v názvu
- přečteno: Tracy Harding - Dary bohyně Isis

19. kniha pohádek

20. kniha, jejíž první věta je otázkou
 
 

Reklama